פעוטות הם אוצר יקר מפז, שדורש טיפול מסור ואינסופי. איך כל הורה יעשה את הצעד הנכון ויידע כי עשה את הבחירה הנכונה? ישנן דרכים להבטיח זאת
Emama

פעוטות - מגלים את העולם - (1-3)

סוף סוף אתם הורים. זוכרים איך הייתם מסתכלים על פעוטות לא שלכם ומדמים איך זה יהיה? הפעוט הזה הוא שלכם עכשיו. שום דבר לא הכין אתכם לזה. נכון, יש קורסי הכנה, ולחברים שלכם כבר יש פעוטות משלהם, ועדיין, מבט מהצד אינו יכול לשקף את החוויה ההורית במלואה.

דבר ראשון שאתם צריכים לדעת כהורים, הוא שאין אמת אבסולוטית. שלכל אחד יש את הניסיון האישי שלו ולכן גם דעה משלו, והוא לא יחשוש מלהביע אותה. צריך ללמוד לפתח אינטואיציה הורית פנימית. מישהו הכין אתכם בקורס ההכנה ללידה לגבי רגשות האשם ההוריים?

קצת על גיל הינקות

כהורים לתינוקות שזה עתה נולדו, תמצאו עצמכם מוטרדים בעיקר מסוגיות הקשורות לפעולות פיזיות של ילדכם. בחודשים הראשונים, עיקר ההתעסקות היא סביב אוכל מזין, פליטות, גזים, יציאות וכן שינה.

קשה לדמיין איך פעם היו ההורים הטריים מסתדרים ללא פורומים וקהילות שמספקות תמיכה ומענה לשאלות המציפות את ההורה המבולבל. ישנם גם הביקורים בטיפת חלב עבור החיסונים השונים, מעקב אחר האחוזונים והרבה שיחות על מזגו של התינוק. ובל נשכח את התמונות וסרטוני הוידיאו. מנציחים ומעלים לפייסבוק.

מתינוקות לפעוטות גורמה

אצל פעוטות כבר מתחיל להיות מעניין יותר מהחלפת חיתולים. מתחילים להתנסות במוצקים. יש הורים הניגשים למשימה הזו בתחושת שליחות ועם הרבה תיאוריות. ילדים להורים אלו יקבלו מבחר של מתכוני גורמה לפעוט - מחית בטטה, מחית ברוקולי ואפילו חומוס ביתי.

יש הורים הרבה יותר קלילים לגבי כל העסק. ילדים להורים כאלו יקבלו גלידה, עוגה ובכלל מה שכולם אוכלים בבית. לפעמים מדובר בהורים לילד שני או שלישי או סתם משפחות מורחבות, גדולות ולמודות ניסיון. בכל מקרה, בשלב זה מומלץ גם כן להתייעץ עם מומחים ולברר מה מומלץ לפעוט ומה לא.

פעוטות ופנאי

הקטנטנים שלכם מחפשים יותר ויותר גירויים. פעוטות נמצאים במצב של התפתחות קוגניטיבית מתמדת ותרצו לספק להם אטרקציות ואתגרים. לשמחתכם, ישנה כיום הצפה בשוק של משחקים לפעוטות. זהו עסק מאד משגשג.

היזהרו מליפול למלכודת של מותגים ומחירים מופקעים במשחקים שאתם קונים לילדכם. הורים מנוסים ידעו להגיד לכם שאחרי שהוציאו הון קטן על משחקים, ילדם הכי נהנה לשחק עם בקבוק פלסטיק שהיה זרוק בבית. חשוב לציין שהילדים ייהנו בראש ובראשונה אם אתם אלו שתשחקו עמם.

פעוטות כשאתם מחוץ לבית

במקרה הטוב, יכולתם ליהנות מכמה חודשים טובים בבית עם הילד. אבל כעת הגיעה חופשת הלידה לסיומה. אז מה עושים? יש פעוטות שיזכו במטפלת בבית וישנם כאלו שכבר יצאו בשלב זה לפעוטון מחוץ לבית. אבל איך בוחרים פעוטון?

ישנם כיום פעוטונים עם לא מעט שיטות חינוך ופילוסופיות שונות. אם אלו מקומות הדוגלים בחינם אנתרופוסופי או כאלה המיישמים את עיקרון הרצף ועוד מיני שיטות. אין ספק שעקרונות החינוך העומדים מאחורי כל פעוטון יתנו במידה רבה את הטון לגבי בחירת המקום אבל יותר מכך– אישיותה של הגננת.

גם פעוטות גדלים – ומתחילים ללכת

וזו רק ההתחלה. מהרגע שהתינוק גדל ומתחיל להיות עצמאי יותר – לזחול, לקפוץ ואחר כך גם ללכת – הדאגה אליו תהיה גדולה יותר. כך יהיה גם כשיתחיל לדבר: אמנם זוהי ברכה, אך פעוטות שמתחילים לדבר צריכים לשמוע את הדברים הנכונים.

עכשיו גם צריך להיפרד מחיתולים ומהמוצץ או ממציצת אצבע, וזה לא פשוט. שוב: אין דרך אחת נכונה לגדל ילד, אבל חשוב שתרגישו טוב עם המסלול שבחרתם. אל פעוטות חשוב להתייחס כאל שווים ואפילו לשתף אותם בתהליך ההחלטה כשהם מתבגרים.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.