הפרעות שינה - מידע מפורט אודות הפרעות שינה
Emama

הפרעות שינה

הפרעות שינה הן הסיבות השכיחות ביותר לדאגה אצל הורים של ילדים צעירים. כמעט כל ילד סובל מהפרעות שינה מדי פעם, מבעיות כמו קושי להירדם ועד לחלומות רעים, עייפות יתר במהלך היום וסהרוריות. אבל מה גורם להפרעות אלה? לעיתים קרובות הגורם אינו ידוע, אך אצל ילדים צעירים בדרך כלל הגורם העיקרי הוא חוסר שגרה. דברים פיזיים נוספים שיכולים לגרום להפרעות שינה כוללים להרטיב את המיטה, מחלה ופיגור בהתפתחות. גורמים פיזיולוגיים כוללים חרדה מפרידה מההורים, פחדים, דיכאון והטרדה מינית. סיוטים, פחדים וסהרוריות עלולים להיות כתוצאה מחוויות טראומטיות או לחץ, אך נוטים להחמיר גם כאשר הילד עייף מאוד ולא ישן מספיק.

הפרעות שינה יכולות לגרום לעייפות ביום, בעיות התנהגותיות, עיכוב בגדילה או תפקוד לקוי בבית הספר. במקרה של חלום בלהות הילד מתעורר ונמצא במצב של חרדה ויתכן שיזכור את החלום הרע, בעוד שבאימת לילה הילד מבועת ונראה כאילו ער אך הוא בעצם עדיין ישן ולא יכול להגיב להוריו.

דרכים טובות לעזור לילדכם הסובלים מהפרעות שינה או למניעתן כוללות יצירת שגרה מהנה בשעה קבועה כל יום. הטיפול בתרופות מתאים לעיתים מאוד נדירות. אם הפרעות השינה לא נעלמות לאחר ניסיון בשיטות פשוטות, יש לפנות לרופא או מומחה בריאותי.

אחת הדרכים הטובות והיעילות ביותר לבין את הפחדים והסיוטים של ילדכם ובכך לדעת איך לעזור להם היא להבין מה החלומות שלהם בעצם מספרים לנו כהורים על מחשבותיהם ורגשותיהם של ילדינו.

עשרת הסיוטים השכיחים ביותר ופירושם

  • מפלצות

לילדים יש הרבה סוגים שונים של מפלצות בחלומות שלהם והמעשה של אותה מפלצת משתנה. כאשר המפלצת מסתתרת בארון, מתחת למיטה או מתחת למרפסת אז המצב מפחיד כפליים מכיוון שאין שום מקום בטוח. אם המפלצת רודפת אחרי הילד בחלום, צועקת או מאיימת עליו, זה מרמז לנו שהמפלצת בעצם מסמלת מישהו בחייו של הילד ולא מקרה מסוים.

מה אתם כהורים צריכים לדעת – כאשר הורים צועקים או מראים התנהגות קשה ובלתי צפויה כלפי הילד או כלפי מישהו אחר, זה לעיתים מתורגם לחלומות על מפלצות. מורה עצבנית או שכן גם יכולים לייצג את המפלצת בחלום. חלומות אלה לא בהכרח מצביעים על התעללות או משהו מזעזע אחר, אך הם כן מצביעים על כך שילדכם עובר משהו שמלחיץ אותם, בדרך כלל שקשור למישהו קרוב אליו.

אם החלומות חוזרים על עצמם, תשימו לב מתי הם קורים ואם אתם יכולים לקשר אותם לחיים במהלך היום או לאנשים מסוימים. אם אתם מזהים כי העצבים שלכם הם הגורם לחלומות, קחו את הזמן להסביר לו שגם מבוגרים מתרגזים לפעמים, אך שזה לא אומר שהוא בסכנה או בצרות ולא צריך לפחד.

  • נפילה

גם ילדים יכולים לחלום שהם נופלים כאשר הם מרגישים שאינם בשליטה או חסרי יציבות. חלומות אלה מופיעים לרוב כאשר יש בלגאן בשגרת החיים של הילד, כאשר דברים קטנים מצטברים או יש תחושה של חוסר יציבות כלשהי.

מה אתם כהורים צריכים לדעת – במקרים מעטים, חלומות נפילה יכולים להקשר לדלקות אוזניים או פגיעה בקרום התוף. במקרים שבהם אתם חושדים שזהו המקרה, או שילדכם סבל מהתקררות קשה לאחרונה והחלומות חוזרים על עצמם, תתייעצו עם הרופא שלו. אם אינכם מאמינים שיש בעיה פיזיולוגית כלשהי, יתכן שילדכם מתמודד עם תחושה של חוסר יציבות, כאילו דברים רגילים ומובנים מאליהם בחייו לא מחזיקים פתאום. זה הזמן לעשות הכל כדי להרגיע את הילד ולהחזיר לו את הביטחון בדברים הקבועים בחייו, ואם הוא מסכים ומוכן לדון בדברים שמפחידים אותו.

  • חרקים

ילדים נוטים לחלום על חרקים במיטתם או נחיל של חרקים שנכנסים להם לחדר בלילה.

מה אתם כהורים צריכים לדעת – זהו חלום שכיח אצל ילדים העומדים בפני מצבים בלתי צפויים כגון גירושים של ההורים, מעבר לבית חדש או כאשר אח חדש מצטרף למשפחה. אין פירוש לחרקים התוקפים בפני עצמם, אלא החרקים משקפים תחושה של מבוכה רבה ושל להיות המום. ויכוחים, שינויים לא צפויים ותחושה של חוסר שליטה על מצבים יכולים להיות גורמים לחזרת החלומות. אם ילדכם חולם על חרקים, תעשו הכל כדי לתת לו תחושה של שליטה, או לפחות היכולת להביע דעה לגבי גורלו שלו. תעזרו לדברים להתנהל בצורה הכי חלקה וצפויה שאפשר. וכמובן, תנסו להשתלט על החרדה שלכם, הוא עלול לחוש בה ולהרגיש לא בנוח עם המצב למרות כל מה שאתם אומרים כדי להרגיע אותו.

  • היכולת לעוף או לעשות קסמים

בחלומות מסוג זה, הילד בדרך כלל יכול לעשות מעשי גבורה באמצעות כוחות על ותעופה – להציל אנשים ולדעת מה לעשות כדי לתקן מצבים בעיתים.

מה אתם כהורים צריכים לדעת – חלומות אלה מאפשרים לילדכם לחוות הצלחה באמצעות כוחות על אישיים כגון דמיון, אכפתיות, גבורה ושנינות בפתירת בעיות. ציור היא דרך אחת ללמוד באילו תחומים יש לידכם בטחון עצמי ובנוסף באילו תחומים הוא צריך עידוד ותמיכה – תתנו לו לצייר קטעים מהחלום. ניהול שיחות על חלומות טובים יכול לפתוח את הדלת לחקירת כל החלומות, טובים ורעים כאחד, מבלי לגרום לילדכם להרגיש שחוקרים אותו.

  • היכולת לעוף בזמן שרודפים אחריו פושעים

בחלום מסוג זה, בדרך כלל הילד חולם שהוא בורח מהרעים בריצה, שהוא מצליח לרוץ כל-כך מהר וטוב שהוא מצליח לעוף וזהו הכוח שתמיד מציל אותם. זהו חלום שנוטה לחזור על עצמו לעיתים קרובות.

מה אתם כהורים צריכים לדעת – ילדים שחולמים את החלום הזה בדרך כלל צריכים להתמודד עם מכשול שמפריע להם. הפושעים מסמלים את הלחץ, היכולת לעוף מסמלת את הרצון שלהם להימלט בנוסף לתחושה שלהם שיש להם את החכמה, דמיון וכח לשפר את חייהם. ילדים אשר איבדו הורה, העומדים בפני מצב של מאבק כלכלי, שיש להם אח הדורש טיפול מיוחד או שעומדים בפני מכשול המהווה חלק מחיי היום-יום נוטים לחלום את החלום הזה. החדשות הטובות הן שהרבה אנשים מאוד מוצלחים מדווחים שחלמו את החלום הזה בזמנים מאתגרים בילדותם. נראה שחלום זה מסמל לא רק את האתגרים העומדים בפני הילד אלא גם מרמז על היכולות והחכמה של הילד שיישם בשנים מאוחרות יותר.

  • דברים מתהפכים ומהווים פתאום סכנה

בחלומות מסוג זה, סנאי ידידותי נכנס דרך החלון ופתאום הופך למפלצת מאיימת ואלימה, צעצוע אהוב קם לתחייה והופך למפלצת מוזרה – כל דבר פתאום הופך למסוכן בחלום.

מה אתם כהורים צריכים לדעת – חלומות אלו מרמזים על כך שילדכם מתמודד עם מצב או אדם שבדרך כלל מוכר ונחמד, אך לפעמים יתכן כקשה ואכזרי. ההקבלה בחיים האמיתיים לחלום יכול להיות שילדכם מתמודד עם משהו שנראה בסדר לרוב, אל לעיתים נדמה שמתהפך נגדה – זה יכול היות כל דבר מחבר במגרש המשחקים למצב בבית שנהיה מבלבל כי המצב מתהפך מ"רגיל" למבלבל" כל הזמן.

  • המכשפה

הרבה ילדים חולמים על המכשפה הרעה כמו זאת מהקוסם מארץ עוץ.

מה אתם כהורים צריכים לדעת – בדומה למקרה של מפלצות, המכשפה יכולה לייצג מישהו בחייו האמיתיים של ילדכם, מישהו שבדרך כלל עצבני ולא הוגן. אם אתם חושדים כי המכשפה מייצגת אתכם ברגעים הגרועים שלכם, אל תראו את זה כהאשמה על הערך שלכם כהורים. אלא השתמשו בחלומות אלה כמדד לבלבול ודאגה של ילדכם. תרגיעו את ילדכם ותגידו לו שתמיד יש מישהו לצדו.

  • חיה רעה

חלומות אלה בדרך כלל מכילים מרדפים בהם הילד בורח מחיית פרא או אפילו חיית מחמד שהשתגעה.

מה אתם כהורים צריכים לדעת – החיות הרודפות בחלומות מייצגות מצב הקשור למישהו שמטריד את ילדכם. למרות שסיוטים כאלה לא בהכרח מצביעים על מצב חמור, אך זה יכול להיות מועיל אם תבקשו מהילד לצייר את החיה שרודפת אחריו ולשתף אתכם בסיפור הטיפוסי של החלומות. מכיוון שילדכם כנראה לא יעשה את הקשר בין החלומות המפחידים למצב מפחיד בחיים, תרצו לברר בזמן אחר אם יש מישהו בבית הספר או בשכונה שמפחיד אותו.

  • להיות חשוף

כמו מבוגרים, גם ילדים לעיתים חולמים שהם יוצאים בפומבי בלי הבגדים שלהם.

מה אתם כהורים צריכים לדעת – חלומות אלו בדרך כלל מייצגים תחושה של חשיפה. הם בדרך כלל מתרחשים כאשר הילד מועבר לסביבה שבה הציפיות ממנו גבוהות יותר כגון להתחיל בית ספר או לעלות כיתה. חלומות אלו לא מרמזים על התחלה של בעיות כלשהן, ולעיתים עלולים לבלבל מכיוון שהם מתרחשים דווקא כאשר הילד מצליח או הכיר חברים חדשים. זהו הזמן להזכיר לילדכם שלוקח זמן להתרגל למצבים חדשים ושיש הרבה זמן לכך.

  • להיות כלוא

בחלומות מסוימים הילד משותק ולא יכול לרוץ או שהוא כלוא בארון או מקום כלשהו שמתרחש בו אסון.

מה אתם כהורים צריכים לדעת – חלומות שבהם הילד לא מצליח לרוץ ולברוח דווקא כאשר הוא הכי צריך לרוץ מצביעים על משהו מדאיג שהוא רואה כאיום בצורה כלשהי. הם גם מרמזים שישנם כוחות או ציפיות במצב הזה שמקשים על הילד לבטא או להגן על עצמו. אם, למשל, הילד חש במתחים בין ההורים אך אתם מתמידים ואומרים לו שהכל בסדר, הוא נותר כלוא. הוא מרגיש ואוגר פחד ולחץ, אך זה מחוץ לתחום לברר מה באמת קורה או לדבר על המצב אתכם. אתם יכולים לעזור להרגיע את המתח בכך שתתנו לילד לתאר את החלומות, לרבות מה שהכי מפחיד אותו בחלומות ומה כולא אותו. אל תשתפו אותו בפירוש שלכם של החלומות, רק ההזמנה לדבר עליהם תגרום לו להרגיש יותר חופשיות לתקשר ובשליטה ושאתם מתעניינים בחוויות שלו.

איך לדבר עם ילדכם על חלומות

זה יעיל לקבוע זמן כל בוקר (בזמן ארוחת בוקר למשל) לדבר על החלומות של הילד. זה יגרום לו להבין שזהו חלק מהחיים שטוב, בטוח וכיף לחלוק בו, בדיוק כמו לדבר על סרטים וספרים אהובים. לצייר את החלום, להפוך אותו למשחק תחפושות שבו "מתקנים" את הסוף המפחיד של דרמה דמיונית הן גם דרכים טובות לתת לילדכם לבטא את החלומות שלו ובסופו של דבר ייתן לו תחושה של שליטה על המודע והלא מודע בחייו היום-יומיים.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.