ברגע שנער/נערה מגיעים לגיל 18, הם רשמית נחשבים לבגירים ע"פ חוק. לכן הרבה דברים משתנים, וישנן התחייבויות שונות וזכויות אשר מגיעות להם. היכנסו לקרוא עוד
Emama

הילד הגיע לגיל 18? כל הדברים שצריך לדעת

גיל 18 בישראל

מגיל צעיר ילדים רבים חולמים להגיע לגיל 18, כיוון שממועד זה הם אחראים להחלטותיהם וגם למעשיהם ולא הוריהם או אפוטרופוסים אחרים. לכל ילד יש תוכניות וחלומות לגבי גיל הבגירות כמו לדוגמה האפשרות לשתות אלכוהול ולעשן, דבר שהוא חשוב עבורו. כמו כן האפשרות להצביע בפעם הראשונה בבחירות הארציות וגם בבחירות המוניציפליות בעיר מגוריו.

נושא מהותי חשוב הוא העובדה שהוא מסיים את לימודי החובה שלו בתיכון ופונה לדרך חדשה כמו שירות צבאי, שירות לאומי, לימודים ועוד. אחת התכונות המובהקות של העצמאות היא העובדה שיש לילד הבגיר רישיון נהיגה, לאחר שהוא עבר בהצלחה את המבחן התיאורטי והמבחן המעשי. כך הוא יכול לנהוג בכל עת לכל מקום, אם יש לו רכב משלו או שהוא מקבל אישור לנהוג ברכב של הוריו או ברכב אחר ללא מלווה.

כל הדברים שחשוב לדעת

צומת הדרכים של גיל 18 הוא הזמן לשינויים משמעותיים באורח החיים של הילד הבגיר וזה מתבטא בכמה אופנים:

  • גיוס לצבא ושירות צבאי של כמה שנים במקום רחוק, או במקום קרוב לבית המגורים.
  • התנדבות לשירות לאומי בתחום שאהוב על הבגיר כמו עבודה בבית חולים, הדרכה של בני נוער במסגרת תנועת נוער ועוד.
  • הרשמה ללימודים במכללה, באוניברסיטה או בכל מסגרת אחרת וזאת במקום שירות צבאי או לאחר קבלת דחייה של השירות הצבאי.
  • אפשרות למשוך את דמי החיסכון לילד שהצטברו בקופה זו לאורך שנים. זו ההזדמנות לגבש חשיבה מושכלת ולחשוב אם להמשיך לחסוך סכום כספי זה לעת הצורך או לחלופין לשלם באמצעותו עבור הלימודים, לרכוש פריט שנחוץ לו כמו רכב, מחשב, כלי מוסיקלי וכו'.
  • מגיל 18 על הבגיר לשלם דמי ביטוח לאומי חודשיים, אלא אם הוא משרת בצבא.
  • זה הזמן להיפרד מההורים גם בכל מה שקשור לשירותי בריאות. מי שמתגייס מסופח לשירותי הרפואה בצבא, אך מי שאינו מתגייס אמור להירשם בעצמו לאחת מקופות החולים כמו כללית מכבי או מאוחדת ולקבל שירות רפואי על פי הצורך.

הזכויות בגיל 18

החל בגיל 18 יש לכל בגיר זכויות וגם חובות ולכן חשוב שידע אותן באופן רוחבי. כאשר הבגירים מקבלים סקירה על כך הם בוחרים אילו זכויות חשובות להם ואילו לא, כמו לדוגמה אם לעשן או לשתות אלכוהול יש כאלו שרק יחכו ליום הזה ואילו אחרים יחליטו רק לטעום ולאחר מכן יעדיפו שלא לשתות ולא לעשן.

לעומת זאת יש נושאים שהם אקוטיים עבור הבגירים, כמו הרצון העז לנהוג ברכב ולהחליט על לוח הזמנים הנכון ביותר לכל אחד מהם כשהם כבר מסוגלים לנהוג לבד. מעבר לכך יש חשיבות שיש להם כסף משלהם שהם קיבלו מתוך חיסכון לכל ילד והם מספיק חכמים כדי לגבש חשיבה מה לעשות עם כסף זה.

התרגשות רבה ניכרת אצל מי שמצביע בפעם הראשונה בבחירות, הוא ניגש לפתקים המונחים מאחורי הפרגוד וגם אם החליט מראש מה הוא יצביע, תמיד יחשוב עוד דקה ולאחר מכן יכניס את הפתק הנסחר למעטפה ויהיה גאה מאד על כך שהוא מימש את זכותו כאזרח.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.