ויטמין D הוא אחד החיוניים להתפתחות האדם, ותינוקות בפרט. אבל איך הם יצרכו את הוויטמין בצורה מספיקה? בעזרת טיפטיפות ויטמין D
Emama

טיפטיפות ויטמין D – תוספת מחזקת לתינוקות

ככל שהשנים עוברות, עולה המודעות לגבי חשיבותו של ויטמין D בהתפתחות תינוקות. למה? בשנת החיים הראשונה שלו, התינוק גודל בצורה ניכרת ועצמותיו נבנות ומתחזקות. כדי שתהליך יעבור בצורה תקינה, התינוק זקוק לסידן, אותו הוא מקבל בדרכים שונות. טיפטיפות ויטמין D הן אחת מהדרכים הללו.

מדוע טיפטיפות ויטמין D חשובות לתינוקות?

כדי להסביר מהם טיפטיפות ויטמין D, נתייחס תחילה לויטמין עצמו. ויטמין D נועד לשמור על רמות תקינות של סידן וזרחן בגוף האדם. הויטמין מסייע לאיזון המינרלים בגוף, שומר על רמה תקינה של אינסולין בדם ויש לו תפקיד חשוב בבניית עצמות בריאות ושיניים חזקות לתינוק, ובכלל - הוא מסייע בחיזוק המערכת החיסונית של התינוק ובמניעת מחלות עתידיות.

מנגד, מחסור בויטמין D אצל תינוקות עלול להוביל לסיבוכים שונים, כמו התפתחות מחלת הרככת והופעת זיהומים ומחלות שונות. חוסר בויטמין עלול לגרום להופעת מחלות בגיל מאוחר יותר, כמו סוכרת, אוסטיאופורוזיס ואף סוגי סרטן שונים.

שמש: חשיפה מסוכנת לויטמין D

בשונה מסוגים אחרים של ויטמינים לתינוקות או לבוגרים, גוף האדם לא מייצר ויטמין D. אולם, יש דרכים שונות לספק ויטמין D לגוף. הדרך הראשונה היא באמצעות חשיפה לאור השמש. אך מכיוון שלא מומלץ לחשוף תינוקות (ולא רק אותם) לאור השמש בצורה קיצונית - ובטח שלא בלי קרם הגנה - נוצר מצב בו התינוקות לא מקבלים מספיק ויטמין D, בטח שלא בעולם הממוזג של ימינו.

מזון: חשיפה לא בריאה של ויטמין d לילדים

דרך נוספת להגדיל את כמות הויטמין אצל תינוקות היא באמצעות מזונות מעושרים. יש מזונות עשירים בויטמין D: סוגי דגים שונים בעלי רמות גבוהות של שומן, שמן דגים, חלמון ביצה, מוצרי ביצה מעושרים, ועוד.

הבעיה: מרבית ההורים מעדיפים (ויש שיגידו שבצדק) למנוע מילדיהם מזונות עתירי שומן, כך שגם מבחינה זו כמות הויטמין שמקבלים התינוקות לא מספיקה, ושוב עולה הצורך בתוספי תזונה, דוגמת טיפטיפות ויטמין D.

טיפטיפות ויטמין D - מותאמות לצריכת תינוקות

לא כל תוספי התזונה מתאימים לצריכת תינוקות, וחלקם מכילים ויטמינים שאינם מומלצים להם. אולם, בטיפטיפות ויטמין d לתינוקות ישנו רק את הויטמין הרצוי (D3) והן מאושרות על ידי משרד הבריאות.

לכן, לא מפתיע שמשרד הבריאות ממליץ כי על תינוקות עד גיל שנה לצרוך טיפטיפות ויטמין D החל מיום הולדתם- וזאת כדי להבטיח רמות תקינות של ויטמין D בגוף התינוק, ובכך את התפתחותו התקינה של התינוק.

טיפטיפות ויטמין D - אין מרשם רופא, אבל יש הוראות

מבחינה בריאותית, הטיפות מותאמות לתינוקות, כאשר הטפטפת מאפשרת מדידה של הכמות המדויקת הנדרשת בכל שימוש. אין צורך במרשם רופא כדי להשתמש בטיפות, אולם אסור לחרוג מהכמות המדויקת. חריגה עלולה ליצור עודף ויטמין D אצל התינוק, מה שעשוי לגרום להגדלת לחץ הדם, להאצת דופק הלב ולשאר דברים שהורים ישמחו למנוע מילדיהם.

בנוסף, ברוב המקרים צריך להקפיד שלא לתת לתינוק טיפטיפות ויטמין D אחרי גיל שנה. בגיל זה, רוב התינוקות כבר יכולים לצרוך מזון מוצק ומגוון, שמכיל את כמויות הויטמין הנדרשות להם. רק במקרים שבהם התינוק לא מסוגל לאכול מזונות מוצקים מסיבות שונות, ניתן להמשיך לתת לו טיפטיפות ויטמין D, אבל רק לאחר ייעוץ עם רופא.

>>לעמוד ויטמין d לתינוקות באתר טיפטיפות

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.