טרום הריון - מידע מפורט אודות טרום הריון
Emama

טרום הריון

רובנו מרגישים שהפכנו לבוגרים כאשר אנחנו מתחילים לקחת אחריות – מנהלים חשבון בנק משלנו, דואגים לפרנסה וכדומה. לפני שינויים גדולים בחיים כמו מעבר דירה או עבודה חדשה, נשתדל לעשות את כל ההכנות על מנת שהשינוי יעבור חלק ככל האפשר. כך בדיוק צריך לעשות גם לגבי כניסה להריון.

מכיוון שמדובר בתהליך טבעי, זוגות רבים פשוט מוצאים את עצמם בפני עובדה קיימת. גם אם תכננו זאת מראש והחליטו שהגיע הזמן וכי הם מוכנים ומעוניינים להרחיב את התא המשפחתי, לא תמיד מבינים בני הזוג עד כמה ההכנה להריון חשובה, הן כדי להבטיח את הכניסה להריון, עניין שלא אצל כל הזוגות קורה בקלות, והן כדי לדאוג לבריאות ולשלום העובר שבדרך.

לקראת כניסה להריון – בדיקות גנטיות

אחד הדברים החשובים ביותר שיש לבצע עוד לפני הכניסה להריון הוא בדיקת היסטוריה רפואית ובדיקות גנטיות. עליכם לבדוק האם אחד מכם נושא גנים מסוימים שמהווים סיכון למחלות, ושהם תורשתיים. במקרים מסוימים השילוב בין המטען הגנטי של שני בני הזוג הוא שעלול ליצור סיכון אצל העובר.

למה לבדוק עוד לפני כניסה להריון? בדיקות גנטיות הן בדיקות שנלקחות בצורה מאוד פשוטה של בדיקת דם, אבל הניתוח שלהן מורכב ולוקח זמן. עדיף לדעת את כל הנתונים לפני שההריון כבר נוצר, ואולי כבר הגיע לשלב שממנו אין דרך חזרה. עם ידע מוקדם תוכלו לקבל את כל הייעוץ לגבי הימנעות מאותם סיכונים גנטיים.

בדיקות גנטיות לפני הריון - המלצות משרד הבריאות

מדריך בדיקות גנטיות נפוצות

הכנת הגוף לפני כניסה להריון

הכנת הגוף לקראת ההריון היא עבודה משותפת של שני בני הזוג. האישה כמובן צריכה להכין את גופה לנשיאה והזנה של העובר, אך גם הגבר צריך לדאוג לאיכות הזרע שלו על מנת שההריון בכלל ייקלט.

לקראת כניסה להריון, כדאי לעשות את הדברים הבאים:

אצל האשה אצל הגבר
ההכנות הדרושות
  • פעילות גופנית סדירה ותזונה נכונה יבטיחו גוף בריא ומאזן הורמונלי תקין
  • יש להתחיל לקחת חומצה פולית שהיא גורם חשוב במניעת מומים מולדים מסוימים, נטילת החומצה הפולית תימשך עד סוף ההריון
  • כדאי לקחת – בהמלצת רופא כמובן – תוספי תזונה כמו ברזל וB12 לחיזוק הגוף, במיוחד לאור הירידה בברזל שצפויה עם ההריון
  • עישון, אלכוהול וקפה כמובן אינם מומלצים ויש להפחית ואף להימנע מצריכתם
  • זה הזמן להפסיק לדחות את כל מה שקשור לענייני בריאות ולוודא שאת נכנסת לשלב זה של חייך בריאה לחלוטין
  • פעילות גופנית סדירה ותזונה נכונה יבטיחו גוף בריא ומאזן הורמונלי תקין
  • עישון, אלכוהול ומוצרי סויה עלולים לפגום באיכות הזרע, כדאי לצמצם את הצריכה שלהם
  • להיזהר מלחץ או חום באזור שק האשכים – תחתונים שאינם צמודים מדי, מקלחות במים קרים/ פושרים, רכיבה על אופניים גם היא לא מומלצת
  • אומגה 3 משפר את איכות הזרע, כדאי לקחת כתוסף תזונה

כדאי לזכור – כניסה להריון היא תהליך מורכב, שלא לגמרי נמצא בשליטתכם. התפקיד שלכם הוא להכין את הגוף ואת הנפש ככל האפשר, ומכאן לתת לטבע לעשות את שלו, להתאזר בסבלנות ולא לשכוח ליהנות גם מהדרך.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.