טיפול משפחתי - מתי ולמה זה כדאי? - מידע מפורט אודות טיפול משפחתי - מתי ולמה זה כדאי?
Emama

טיפול משפחתי - מתי ולמה זה כדאי?

בעידן בו רבים מאיתנו בוחרים מעת לעת לפנות לסיוע וטיפול אישי אצל פסיכולוג או איש מקצוע אחר, ורבים אחרים פונים גם לייעוץ וטיפול זוגי עם בן/בת הזוג, הרי שישנן גם משפחות רבות אשר פונות לאפשרות של טיפול משפחתי במטרה לקבל מענה לבעיות שונות המתעוררות בתא המשפחתי בתקופות מורכבות כאלו ואחרות.

טיפול משפחתי הוא טיפול מקצועי מיוחד אשר אליו פונים בדרך כלל כל בני המשפחה הבוגרים יותר או לפחות חלק ממנה, במקרים בהם מתעוררת תחושה במשפחה כי קיים מבוי סתום בהתנהלות ו/או בתקשורת הכללית אשר הוביל למצב בו הם בני משפחה אינם יכולים לפתור את הבעיות ביניהם בעצמם מה שעלול להוביל לכדי פירוק המשפחה, נתק או כל דבר שלילי אחר. ברוב המקרים מדובר על טיפול בו מעורבים ההורים והילדים ביחד, כל מקרה לגופו.

חשוב לומר כי גם בימים אלו, האפשרות של טיפול משפחתי אינה תמיד עוברת "חלק בגרון" אצל חלק מבני המשפחה. ישנן משפחות רבות שקשה להן לקבל את המחשבה שמשהו לא טוב קורה אצלן, אחרת מתקשות לקבל את הידיעה שהן לא מסוגלות ליצור תקשורת סבירה ביניהן, אך המקרה השכיח יותר הוא של בני משפחה שלא מוכנים להכניס גורם חיצוני אשר יתערב ויסביר מה צריך להתנהל שונה ואיך. בכל אחד מהמקרים הללו, התוצאה היא לרוב טאטוא של הבעיות מתחת לשטיח, מה שמוביל בסופו של דבר להרחבת הפערים והקרע בתוך המשפחה ולעיתים גם לנתק מוחלט בין חלקים בקרב בני המשפחה.

למי טיפול משפחתי יכול להתאים ובאילו תקופות מומלץ לפנות לקבלו?

טיפול משפחתי יכול להתאים לכל משפחה אשר מרגישה שהיא חווה משבר מתמשך בין אם זה משבר בין הורים לילדים, בין האחים והאחיות וכו' כן במקרים בהם מתעוררים משברים טרגיים, חיצוניים או פנימיים, אשר משפיעים על מי מבני המשפחה (דוגמת מוות, תאונה, מחלה וכדומה). חשוב לזכור, כי בדומה למשברים חוזרים ונשנים בזוגיות שמצריכים פנייה לטובת ייעוץ זוגי להורים, משבר משפחתי הוא דבר טבעי שעלול להתרחש לא פעם ביחסים בין-אישיים, אך כאשר משבר רודף משבר וישנה תחושה של חוסר תקשורת ונתק בין בני המשפחה, הרי רצוי לפנות לאפשרות של ייעוץ חיצוני וטיפול מתאים בהקדם.

במסגרת הליך של טיפול משפחתי יקבלו בני המשפחה במה להסביר את התנהגותם, לספר מה כואב ומה מפריע להם, מה הם מצפים מהצד השני, כיצד הם חושבים שצריך לפתור את המצב ועוד. האפשרות לדבר באופן חופשי אצל המטפל או המטפלת תאפשר להציף את הדברים, לעלות אותם על פני השטח ואז גם לנסות ולפתור אותם. כך למשל ניתן לראות מקרים רבים של משפחות שפונות לטיפול משפחתי ברגעים משמעותיים בחיים, למשל כאשר מגיע ילד או ילדה חדשה לעולם והדבר משפיע על התא המשפחתי הקיים, או כאשר שהילדים מגיעים לגיל ההתבגרות ויש תחושה של חוסר תקשורת ביניהם לבין ההורים, או במקרים בהם אחד ההורים הולך לעולמו והמצב המשפחתי מתערער ועוד. חשוב להיות ערים לסיטואציה הרלוונטית ולהשפעותיה הרחבות השונות, לא לפחד לפנות קבל ייעוץ וטיפול מגורם מקצועי, שכן רק ככה ניתן יהיה להתמודד עם הבעיה ואף לפתור אותה, בשביל להתחיל דף חדש ונקי לטובת כלל בני המשפחה.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.