לעזור ליולדת לעבור את הלידה
Emama

לעזור ליולדת בלידה

איך לעזור ליולדת לעבור את הלידה בקלות?

אם תשאלו כל אימא, מהו הדבר המאתגר ביותר שעשית אי פעם? רבות מהן יגידו שזו הייתה הלידה. אנחנו ננסה לעזור לך להתכונן בכול דרך אפשרית כדי להקל מעט על לידת התינוק שלך.

כולנו שמענו סיפורים על צירים מתישים או על לידות שדרשו סיוע רפואי מסוים, ולחלק מהנשים יש חששות נוספים הנובעים ממצבים רפואיים שונים. יחד עם זאת, יש כמה דברים שתוכלי לעשות כדי להגדיל את הסיכויים לכך שצירי הלידה שלך יעברו בצורה חלקה – מההתכווצות הראשונה ועד לדחיפה הסופית שתביא את תינוקך לעולם.

מה תוכלי לעשות כדי להגביר את הסיכויים ללידה קלה יותר?

 • יוגה

מבין כל הפעילויות הגופניות שאפשר לבצע לפני הלידה, ליוגה יש כמה יתרונות מובהקים. למעשה, הענקת שיעורי יוגה כמתנה ליולדת, היא רעיון נהדר שתזכה בהערכה רבה.

היוגה מכינה את הגוף לתנוחות השונות בלידה, שכן הפעילות הגופנית מתבצעת, בין היתר:

 • בעמידה
 • בכריעה
 • בירידה על כפות הידיים והברכיים
 • או בשכיבה על הגב והרמת האגן

כל התנוחות הללו שומרות על אגן רפוי ופתוח וסוללות את הדרך למיקום קל יותר לירידת התינוק עד לדחיפה האחרונה.

היוגה גם מתמקדת בתרגילי נשימה שיהיו מועילים מאוד בעת צירי הלידה. כשתלמדי לנשוף החוצה את המתח מגופך, זה יעזור לך בזמן הלידה לנשוף החוצה את הכאב.

 • עיסוי

עיסוי באופן כללי, מסייע למטופלות לנשום לתוך אזורים בגוף שבו הן חשות אי נוחות ולהרפות את השרירים התפוסים. העיסוי במהלך הלידה מרגיע את השרירים והופך אותם לגמישים יותר כך שהם יירגעו מהר יותר לאחר ההתכווצויות. זה יעניק לך תחושה שהמנוחה בין ציר לציר היא הרבה יותר ארוכה יותר מכפי שהיא באמת.

לא תמיד חייבים להשתמש במעסה מקצועית. נשים רבות פונות לבני זוגן כדי לקבל ממנו מגע מנחם במהלך הלידה. ליטוף ראשה של האישה עשוי להרגיע אותה ולאפשר לגוף שלה להמשיך בתהליך הלידה. מחקרים מלמדים שמגע יציב (כמו החזקת הידיים או הפעלת לחץ על הזרועות העליונות או הירכיים), מגדיל את ייצור האוקסיטוצין (oxytocin), ומעודד את התקדמות הצירים.

 • להשתמש בשירותי דולה

מחקרים הראו שכאשר אישה קיבלה תמיכה רציפה מדולה, היא נטתה פחות לבקש תרופות נגד כאבים או התערבויות רפואיות אחרות. הדולה יכולה לעשות את כל ההבדל.

 • הדולה נמצאת כשליולדת כבר אין טיפת כוח, ומספקת במקצועיות רבה תמיכה בהליך הלידה.
 • הדולה מעודדת את היולדת להתמקד ולנשום, ומציעה לה תנוחות שיעזרו ללידה להתקדם, תוך כדי שהיא לא מפסיקה לעודד אותה.

אגב, אספקת שירותי דולה יכולה גם היא להיות מתנה נפלאה ליולדת, שלא תשכח זאת לעולם.

 • לדחות את ההגעה לבית החולים עד כמה שאפשר

נסי להישאר בבית ולדחות את היציאה לבית החולים, ככול שתוכלי. בבית תהיי חופשיה להסתובב בסביבה הנוחה והמוכרת לך, כמו גם לאכול ולשתות מתי שבא לך. אם אין לך סיבות רפואיות שדורשות ממך להתייצב בבית החולים, שקלי להישאר בבית עד שהצירים מתמשכים למשך דקה נוספת, ומתרחשים כל שלוש עד חמש דקות.

 • לחשוב חיובי ולהישאר מרוכזת

ככול שאנחנו מעבירים לעצמנו מסרים יותר חיוביים לגבי כל משימה שהיא, כך קל לנו יותר לבצע אותה.

בקשי מהאנשים בסביבתך להזכיר לך זאת כשאת מתפתלת בזמן הצירים, ונסי לזכור את הסיבה לצירי הלידה הללו – התינוק שלך!

לנשמה שלנו יש כוחות מופלאים והיא יכולה להתגבר על החומר. אז בזמן הלידה נסי לדמיין לעצמך תמונות שירגיעו אותך (כמו ניצני פרחים שנפתחים או גלי ים רגועים), זה עשוי לעזור לך להתמקד ולשלוט בכאב שלך.

 • להצטייד בטיפול בחום ובטיפול בקור

  • טיפול בחום – הצטיידי בכרית שמחממים במיקרו, או בבקבוק מים חמים. החום עשוי להקל על אי הנוחות שאת חשה, כשתניחי אותה על הבטן התחתונה או על הגב במהלך הצירים.
  • טיפול בקור – חבילה קרה על הגב, עשויה גם היא להקל על כאבי הגב שלך.
 • להישאר בתנועה

הישארי בתנועה. זה יעזור לקדם את הלידה ויקל על אי הנוחות. לפעמים, יש סיבות רפואיות המגבילות את יכולת התנועה של היולדת, למשל, כשיש צורך בניטור אלקטרוני רציף של פעימות ליבו של העובר, והיולדת חוגרת חגורה המחוברת למכונה ומגבילה אותה למיטה.

נסי לבדוק עם הרופא, אם הניטור חייב להיות רציף. אם לא, ניטור לסירוגין יעניק לך חופש לקום מהמיטה, להתהלך, לשבת על כדור לידה או לטבול באמבטיה.

שיהיה במזל טוב!

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.