הסרת שיער אצל נערות - מידע מפורט אודות הסרת שיער אצל נערות
Emama

הסרת שיער אצל נערות

הנערה הצעירה בת 12 ויש לה שיער כהה על השפה העליונה, או על הרגליים והיא רוצה להסיר אותו. אבל אתם, ההורים, מודאגים שמא זה לא בטוח למישהי בגילה. האם הייתם מאפשרים לה להסיר שיער מהגוף, אם המשמעות היא שיפור ההערכה העצמית והביטחון העצמי שלה? ובנוסף, האם הסרת שיער בגילוח או בשעווה בטוחה לנערות, או שיש שיטות אחרות, טובות יותר להסרת שיער, כמו הלייזר?

יש היום מגוון טכניקות להסרת שיער, וביניהם:

  • גילוח – השיטה הקלסית והידועה.
  • הסרת שיער בשעווה, הכוללת מריחת שכבה של שעווה חמה ומומסת על העור ומשיכתה כשהיא מתקשה. עם הסרת השעווה נעקר גם השיער.
  • הסרת שיער בקרמים שמורחים על האזור כדי שימוססו את השיער.
  • הסרת שיער בלייזר, הכרוכה בהפעלת קרן לייזר שעוברת דרך העור אל זקיקי השיער וממיתה אותם.

ההשלכות של טיפול מוקדם מדי

לפי רופאי עור, הסרת שיער בגילוח עלולה לגרום להופעת Pseudo-folliculitis, הידועה גם בשם ׳גבשושיות תער׳. גבשושיות אדומות ומגרדות אלה מופיעות מספר ימים לאחר הסרת השיער, כתגובה דלקתית. כאשר השיער מתחיל לצמוח מחדש הוא עשוי להילכד כשיער חודרני מתחת לעור וליצור נגעים שעלולים גם להשאיר כתמים בעור.

השעווה, מצדה, עלולה לגרום לזיהום זקיקים, שהוא נפוץ מאוד בעור רגיש. לכן נערות ונשים צריכות להיות זהירות עם הליכי יופי אלה.

כהורים, חשוב שתהיו ערים לעובדה שהגילוח או השעווה, יכולים להשפיע על העור:

  • לגרום ליובש בעור, שבו ניתן לטפל בעזרת כמויות נדיבות של קרם לחות.
  • לגרום ליצירת עור דק יותר עם פגיעות קלות, חוזרות ונשנות לעור. תופעה זו שכיחה יותר אצל אלה המשתמשים בתרופה isotretinoin, לטיפול באקנה.

יש רופאים הממליצים על הסרת שיער בלייזר, במקום בסכין גילוח או שעווה. הסרת השיער בלייזר נעשית בשכבת העור העמוקה יותר, כך שהליך זה בטוח יותר, וגם מחזיק מעמד זמן רב יותר.

מהו הגיל הנכון?

לגבי הגיל הנכון להתחיל בהסרת שיער, רופאי עור מאמינים שזו בחירה אינדיבידואלית, ואין להם הנחיות מיוחדות. עם זאת, יש רופאים שממליצים להתחיל בהסרת שיער לבנות בגילאי 11 עד 14 שנים, לאחר שהגיעו לגיל ההתבגרות. עם זאת, חשוב לבקש המלצה מרופא העור שיעריך את עור הנערה וימליץ על ההליך היעיל ביותר עבורה.

על גיל ההתבגרות: גיל זה מביא לשינויים רבים בגוף הילד, בהדרגה או בפתאומיות. כל השינויים הללו יובילו לכך שהמתבגרת שלכם תהפוך לבוגרת. כמובן, אחד השינויים הללו הוא צמיחת שיער גוף. שלב זה הוא טבעי מאוד לכל בני האדם, ועבור חלק מהילדים, שלב זה עשוי להגיע מוקדם יותר לעומת ילדים אחרים.

מחקרים מראים שהילדים בימינו נכנסים לגיל ההתבגרות הרבה יותר מוקדם מבעבר. לפעמים, בסביבות גיל 10. כל ילדה היא מקרה אינדיבידואלי, אבל כשהיא נכנסת לגיל ההתבגרות, יש סיכוי שהעלייה בהורמונים תגרום להצמחת שיער כהה יותר על הפנים, הרגליים, בית השחי ואזור הערווה.

לכן, כשאתם שואלים מתי הגיל המתאים לילדים להתחיל להתגלח, לעשות שעווה או לטפל בלייזר, התשובה היא שאין גיל מתאים. הכול תלוי בנערה ובהחלטה שהיא מקבלת על הגוף שלה. חלק מהנערות מוכנות להתחיל להסיר את השיער בגיל צעיר יותר, וחלקן כשהן קצת יותר גדולות. חלק מהבנות עשויות לבחור כלל לא להסיר שיער.

תנו לנערה לקבוע

פסיכולוגים ממליצים שתניחו לנערה לחשוב מה היא רוצה לעשות. חשוב לקיים איתה שיחה שתקנה לה גישה חיובית לגוף כך שתוכל לקבל את מי שהיא. אבל אם הסרת שיער תגרום לה להרגיש מאושרת ומקובלת יותר, תנו לה לעשות זאת.

 

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.