החשיבות באומגה 3 לילדים - מידע מפורט אודות החשיבות באומגה 3 לילדים
Emama

החשיבות באומגה 3 לילדים

אומגה 3 משפרת את יכולות הקשב, הריכוז והזיכרון אצל ילדים, וזהו אינו היתרון היחיד של חומצות שומן מסוג אומגה 3. אך האם ילדכם מקבל מהן מספיק?

הן מסייעות לפעילות התקינה של הגוף, מגנות מפני גידולים סרטניים, משפרות את תפקוד וצלילות המוח, מספקות הגנה טבעית מפני מחלות-לב וכלי-דם, עוזרות להתפתחות של עוברים ותינוקות, מונעות דיכאון ועוד ועוד. מחקרים על גבי מחקרים שפורסמו בשנים האחרונות מצביעים על חשיבותן ותרומתן לבריאות של חומצות השומן מסוג אומגה 3. מחקרים אלו מראים שאומגה 3 חשובה אפילו יותר אצל ילדים. אנו כהורים עושים את המיטב על מנת לתת לילדינו את התזונה הטובה ביותר על פי השקפת עולמנו והבנתנו. אנו מכניסים לתפריט שלל פירות, וירקות בצבעים שונים, חלבון שחשוב לבניית הגוף, ומשתדלים להימנע ככל הניתן מסוכר בכמות גדולה. אנו, שואפים לגדל את הילדים שלנו בריאים ובמלוא הפוטנציאל של הגוף הפיזי והמנטאלי, כדי שיחוו איכות חיים אמיתית, ככל האפשר. אך במציאות בה אנו חיים לא תמיד הדבר ניתן או אפשרי. בתזונה המערבית המודרנית קשה מאוד לצרוך תזונה אידאלית. כך גם לגבי כמויות מספקות של אומגה 3.

אז מהי אומגה 3 לילדים - ועל מה כל הרעש?

מדובר בשומן בלתי-רווי, השייך לקבוצות מולקולות השומן הארוכות, שנקראות כך משום שבכל מולקולה יש מספר גבוה של אטומי פחמן (מעל 20 ) שיוצרים מולקולה מוארכת בהשוואה למולקולות עם מספר פחמנים קטן יותר. גוף האדם מייצר חלק מהשומן לבד, אולם אינו יכול לייצר אומגה 6 ואומגה 3 ולכן נחשבים סוגי שומן אלה ל"חומצות שומן חיוניות". חומצות שומן בלתי רוויות חשובות מאוד לכל היצורים החיים. ומומלץ לצרוך מהם כמה שיותר.

לאומגה 3 קיימת השפעה חיובית אצל ילדים:

•אומגה 3 נחשבת כהשקעה לטווח ארוך, עוד בתקופת ההריון ובשלבי הינקות המוקדמים קיימת חשיבות גדולה ביותר לאומגה 3. חומצת השומן עוברת לעובר דרך חבל הטבור ואח"כ דרך חלב האם, ונמצא קשר ישיר בשיפור התפתחות חדות הראייה, שיפור הקשב, בדפוסי שינה טובים יותר ובשיפור התנועה הספונטנית.

•מי מאיתנו אינו מעוניין בילדים רגועים, שקטים ומחונכים יותר. אומגה 3 זה הפתרון. מחקר הראה כי ילדים קטנים אשר נוטלים תוסף של אומגה 3 באופן קבוע נוטים פחות להמרות את פי הוריהם,לבצע פחות מעשי השחתה, להכעיס או לצעוק.

•הפרעות קשב וריכוז הן ההפרעות הנוירולוגיות השכיחות ביותר בקרב ילדים. ילדים עם הפרעות קשב וריכוז סובלים מקושי בסיסי ופנימי להתרכז, ועל כן הם מתנהגים בצורה היפראקטיבית, מכיוון שאינם יודעים כיצד לבטא את מצוקתם. במחקרים רבים נמצא כי צריכת אומגה 3 מקלה על התמודדות עם קשב וריכוז עשויה לסייע בטיפול ולתרום לשיפור הריכוז ויכולת הלמידה.

•שיפור בהתפתחות המוחית בילדים שאובחנה אצלם בעיה התפתחותית בתיאום תנועה (קואורדינציה מוטורית), מצאו שתוספות אומגה 3 הפחיתו ליקויי למידה והביאו לשיפור חלקי בתפקוד הכללי שלהם בבית הספר.

•מחקרים נוספים מראים שחומצות שומן אומגה 3 מפחיתות היווצרות דלקות בגוף ומביאות לשיפור והקלה במגוון רחב של מחלות כמו אסתמה, אלרגיות בעור ובמערכת הנשימה המאפיינות את גיל הילדות, וכי היתה הפחתה דרסטית ברמת האלרגיות בילדים שקיבלו אומגה 3 וביטוי מופחת של אקזמות ואלרגיות למזון.

היכן נמצא אומגה 3?

דגים, שמן פשתן, אצות, מרווה, אגוזי מלך ושמן נר הלילה הם מקורות תזונתיים טובים לחומצות שומן אומגה 3, אולם אין די בכך. מתברר כי רוב המקורות לאומגה 3 בעייתיים מבחינת צריכתם, ועל מנת להשיג כמויות נאות של אומגה 3 נצטרך לאכול מגוון רב של דגי ים ונהרות ולהשלים זאת עם המון אגוזי מלך, שמן פשתן ועוד. לכן מומלץ לקחת תוסף תזונה המכיל אומגה 3 במינונים מספקים המותאם לילדים.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.