חלב אם - מידע מפורט אודות חלב אם
Emama

חלב אם

למה לא לוותר בקלות על הנקה - חלב אם

הנקה היא הדרך הטבעית להמשך הלידה. חלב אם מספק ערכים תזונתיים חשובים ואופטימליים עבור התינוק.

יש בו כמות מספקת של חומרי הזנה, מתעכל בקלות, והזמינות שלו גבוהה.

הנקה מהווה יתרונות רבים לא רק עבור התינוק אלה גם לאמא המניקה כמו: הפחתת סיכוי האישה לפתח סרטן שד - נמצא קשר הדוק בין יתרון זה לבין משך תקופת ההנקה לפי מחקרים.

ארגון WHO (ארגון הבריאות העולמי) קבעה כי הנקה בלעדית עד 6 חודשים היא הדרך המותאמת ביותר להזנת התינוק. מגיל שישה חודשים ומעלה יש להוסיף מזון משלים לצד חלב אם עד גיל שנה ואף יותר, כל עוד ההנקה מתאימה לאם ולתינוק.

לעומת כל סגולות חלב אם, הרבה אמהות בוחרות שלא להניק. בישראל 91% מהאמהות לאחר לידה עם כוונה להניק, אך בפועל רק 50% מניקות עד 6 חודשים. הנקה בלעדית עד 6 חודשים עומדת על 22% בלבד.

הסיבות העיקריות להפסקת הנקה הם: חשש האם שאין לה מספיק חלב, חזרה לעבודה, התמודדות עם חברה לא מניקה.

אספנו עבורכן כמה סיבות חשובות שעשויות כן לשכנע אותכן להניק ולהאכיל את התינוק בחלב אם.

חלב אם מספק חומרי הזנה אידיאלים לתינוק.

חלב אם כולל כל מה שחיוני לתזונת התינוק, ל 6 חודשים הראשונים לחייו, בפרופורציות הנכונות. קומפוזציית חלב האם אף משתנה בהתאם לצרכים המשתנים של התינוק, במיוחד במהלך החודש הראשון שלו. חלב אם עוזר להגן על התינוק מפני מחלות וזיהומים והוא חיוני להתפתחות וגדילה.

במהלך החיים הראשונים שלאחר הלידה השד מייצר חלב סמיך וצהבהב הנקרא קולוסטרום, אשר עשיר בחלבון, דל בסוכר ומלא ברכיבים חיוניים המסייעים לתינוק להגן על עצמו מפני מחלות וזיהומים כמו כן תורם למערכת העיכול.

הנקה מפחיתה את הסיכון של מחלות קשות רבות ומקטינה את סבירותן.

  • צינון ודלקות: הנקה בלעדית בחלב אם במשך 6 חודשים עשויה להפחית עד 63% את הסיכון לחלות בצינון רציני או דלקת אוזניים/ גרון.
  • הסיכון למוות בעריסה נמוך יותר בתינוקות יונקים.
  • מחלות אלרגיות: הנקה בלעדית לתקופה של לפחות 3-4 חודשים עשויה להפחית בין 27%-42% את הסיכון לאסתמה, אקזמה או אסטמה של העור (אטופיק דרמטיטיס).

הנקה עשויה להפוך את הילדים לחכמים יותר.

יש מחקרים המצביעים על הבדלים בהתפתחות המוח בין תינוקות שינקו חלב אם לבין תינוקות של פורמולה. ההבדל אלול להיות עקב אינטימיות פיזית, קשר מגע ועין המקושרים להנקה.

מחקרים מראים כי לתינוקות יונקים נקודות אינטליגנציה גבוהות יותר, סיכוי מופחת להתפתחות בעיות התנהגות ולמידה ככל שמתבגרים. המחקר מראה באופן ברור כי להנקה אפקט חיובי משמעותי לטווח הארוך על התפתחות המוח.

הנקה יכולה לסייעה בהורדת משקל.

כאם מניקה את שורפת יותר קלוריות וזה יכול לעזור לך להיפטר מהמשקל אוספת במהלך ההריון.

ייצור חלב שורף בין 200- 500 קלוריות ביום. אך חשוב לזכור שתזונה והתעמלות הם הגורמים החשובים ביותר בכל הקשור לירידה במשקל.

הנקה חוסכת זמן וכסף.

  • הנקה וחלב אם הם בחינם! ומצריך ממש קצת ממך. כשאת בוחרת את לא צריכה:
  • להוציא כסף על פורמולה
  • לא צריך כמה התינוק שלך אוכל
  • להכין פורמולה באמצע הלילה

לאמהות מניקות סיכוי נמוך יותר לדיכאון.

דיכאון לאחר לידה הוא סוג של דיכאון שיכול להתפתח זמן קצר לאחר הלידה. זה משפיעה על עד 15% מהיולדות. מחקרים מראים כי נשים מניקות סובלות פחות מדיכאון אחרי לידה בהשוואה לאמהות שלא מניקות בכלל.

הנקה משחררת הורמון אוקסיטוצין המוכר גם כ"הורמון האהבה", שעוזר לאם להרגיש פחות לחוצה.

המאמר נכתב ע?י: אתר ucare.co.il

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.