הורות היא אחד המקצועות הקשים ביותר, אך אף אחד לא מלמד כיצד לעשות זאת באמת. תינוקות הם אוצר יקר לכל הורה, שיעשה הכל כדי לשמור עליו ולתרום להתפתחותו
Emama

תינוקות - שנה ראשונה - (0-1)

איך להביא תינוקות לעולם כולם יודעים, אבל איך מגדלים אותם - זה כבר סיפור אחר. זוג צעיר הממתין לילדו הראשון תשעה חודשים לא כל כך יודע למה לצפות, ויחד עם ההתרגשות הגדולה קיימים גם חששות. יש זוגות שזוכים לעזרה גדולה מההורים ויש כאלה שלא שפר עליהם מזלם וילמדו לבד איך ומה עושים עם הרך הנולד.

אז איך באמת מגדלים תינוקות?

קודם כל שמחים עד הגג. אחרי שלב האקסטזה, חוזרים למציאות ומכינים את הבית לתינוק החדש. החיים משתנים לאחר שנוסף אוצ?ר חדש למשפחה. תינוקות דורשים הרבה תשומת לב וסבלנות, צריך ללמוד לחיות עם הבכי, שעות השינה והאוכל שלהם, אבל זה דבר הנרכש אצל כל הורה.

מה מעניין תינוקות בשבועות הראשונים לחייהם?

בשבועות הראשונים לחייהם תינוקות לא צריכים הרבה צעצועים, הם יותר מתעניינים בפניכם. זו הסיבה שהם מכניסים את אצבעותיהם הקטנות לתוך האף שלכם או לתוך הפה. הם יביטו בכם מהופנטים כאשר תדברו או תחייכו אליהם. ברגע שתינוקות נולדים הם שומעים הכל, אבל הם יקשיבו רק אם תדברו אליהם.

מי גאון של אמא?

כאמור, התינוק שומע הכל ולכן כדאי לדבר אליו כל הזמן: בזמן החלפת חיתול, בזמן האוכל וכשאתם מקלחים אותו באמבטיה. הסבירו לו כל דבר שאתם עושים. הדיבור הוא אלמנט חשוב בהתפתחות תינוקות. כדאי גם להראות ספרים עם תמונות ולהסביר מה רואים בתמונה. בערך בגיל שלושה חודשים הוא גם ינסה לדבר איתכם ויתחיל למלמל.

שמרו על הקצב

מסיבות קונספט לימי הולדת

התפתחות תינוקות היא אינדיבידואלית ומשתנה מתינוק לתינוק. יהיו תינוקות אשר יתחילו ללכת בגיל שנה וחצי ויהיו כאלה שיצעדו לראשונה בגיל עשרה חודשים. כמו שילדים שונים באופי, כך גם שונה קצב התפתחותם. בכל מקרה, במידה ויש חריגות גדולות מידי לדעתכם, כדאי להתייעץ עם רופא.

איך אפשר לדאוג להתפתחות תקינה של תינוקות?

בחודשים הראשונים של חייהם, תינוקות לומדים להכיר את הסביבה שלהם. אם הם ישכבו על הגב חסרי מעש הם יסבלו משעמום ויבכו. חוסר המעש – כלומר, חוסר בגירויים - יאט את קצב ההתפתחות שלהם ולכן כדאי לספק גירויים מתאימים לפי הגיל.

כדאי לשים במיטתו של התינוק ספר תמונות, כ-30 סנטימטרים מראשו. אפשר להציב מובייל מוזיקלי מעל ראשו, משום שהוא מפתח בו זמנית את חוש הראייה ואת חוש השמיעה. התינוק עוקב אחרי תזוזת המובייל ומקשיב למוזיקה.

סבתא בישלה דייסה

גירוי נוסף אשר יעזור בהתפתחות האוצר הקטן שלכם הוא גירוי פיזי. כלומר: משחקים אשר יעזרו לו להכיר את גופו, לפתח את השרירים שלו ולפתח מיומנויות נוספות. אחד המשחקים המוכרים והעתיקים הוא 'סבתא בישלה דייסה', שמערב מגע רב עם התינוק. משחק נוסף שיכול לעזור כגירוי הוא להקפיץ את התינוק כמו ברכיבה על סוס.

על אוכל כבר דיברנו?

אוכל הוא אחד הדברים החשובים בחייו של התינוק. תזונת תינוקות בימיהם הראשונים היא בעצם חלב, ומומלץ שזה יהיה חלב אם, המיוחד משום שההנקה חשובה גם לתינוק וגם לאם: מחקרים הוכיחו כי הנקה תורמת להתפתחות הקוגניטיבית והאינטלקטואלית של התינוק, יחד עם תרומה משמעותית לחיזוק מערכת החיסון.

מהצד האימהי, תינוקות אשר יונקים מפתחים קשר חזק עם האם. לאמהות מניקות יהיה גם קל יותר לרדת במשקל, הרחם שלהן יתכווץ ויחזור לגודלו הטבעי מהר יותר והמגע האנושי התדיר יקרב בינה לבין התינוק בכל הנקה והנקה.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.