חום אצל תינוקות - מידע מפורט אודות חום אצל תינוקות
Emama

חום אצל תינוקות

לא פעם זכורה לנו התמונה המוכרת של השכמה באמצע הלילה בעקבות צרחות ובכי של התינוק. את החוויה הלא נעימה הזו עובר כל הורה, כשלרוב מדובר בתקופה רגישה ובעייתית, שעיקרה חום אצל תינוקות. כשמעלות החום עולות בהדרגה אצל התינוק זה די מדאיג, אולם עלינו לזכור כי כך מגיבה המערכת החיסונית לפלישת חיידקים לגופנו.

הסיבות להיווצרות חום תינוקות

חום גוף תקין אצל תינוקות מדבר על פחות מ-37.6 מעלות, כאשר כל טמפרטורה גבוהה מ-40 מעלות נחשבת חום גבוה. במקרה כזה על ההורים להפנות מיידית את ילדיהם לרופא המשפחה. יש לציין כי התינוק שזה עתה הגיח אל אוויר העולם, רגיש למגוון מחלות ילדים שעלולות לתקוף אותו, היות והמערכת החיסונית שלו עדיין רגישה ולא חזקה מספיק.

חום אצל תינוקות מתרחש אולי כתגובה לביטוי של מחלה חיידקית לא נעימה, המחייבת טיפול רפואי הולם. יש כאלו הגורסים כי בקיעת שיניים אצל תינוקות היא הסיבה לכך, כאשר סמוך ליציאת השן הראשונה עלול הפעוט לחוש בחוסר נוחות המלווה בעליית חום קלה. המתנגדים לכך טוענים מאידך כי אין כל קשר בין חום אצל תינוקות לזמן בקיעת שיניים, שהינה תהליך טבעי.

חום אצל תינוקות די שכיח גם לאחר חיסונים. לרוב לא מדובר על חום גבוה, אולם אם הוא מתקרב לסביבות ה-40 מעלות רצוי לפנות לרופא. סיבה נוספת הינה הווירוסים שעוברים בין בני האדם בעיקר בעונת החורף וביתר שאת במקומות צפופים. ישנם כאלו הטוענים כי דווקא מחלות ילדים הן אלו העוזרות לחשל את המערכת החיסונית של התינוק למשך שארית חייו.

כיצד מאבחנים חום אצל תינוקות?

התינוקות לא מדברים, ולכן הם מביעים את תחושותיהם בצורה של בכי. ההורים מנסים כמובן לנחש מהן הסיבות לכך, כשהקשת הרחבה מדברת על גזים אצל תינוקות, רעב או עשיית צרכים בחיתול. סימנים שעלולים גם הם להדאיג בכל הקשור לחום הינם פנים אדומות, חוסר תיאבון, אפאטיות, הקאות, ישנוניות יתר ואי שקט כללי.

חום תינוקות נמדד דרך פי הטבעת בישבן בעזרת מדחום, רצוי כספית או דיגיטלי, בכדי שיעניק לנו את התוצאות המדויקות ביותר. השכיבו את התינוק על הבטן או על צידו וכדי למנוע כאבים מיותרים מרחו חומר סיכה על המדחום, כדי להקל על החדירה.

מגוון הדרכים להורדת חום אצל תינוקות


  • כדי להוריד את החום בהדרגה, רצוי להפשיט את הפעוט משכבות של בגדים.
  • כמו כן, עדיף שהחדר שלו יהיה מאוורר כמה שיותר, שכן חום רב עשוי לשמש כר לא מבוטל להתרבות חיידקים במקום.
  • ניתן להקל על חום אצל תינוקות באמצעות אמבטיות קרות מספר פעמים ביום, כאשר בין לבין יש לעקוב ולבקר אחר טמפרטורת הגוף.
  • אם אינכם יכולים לבצע אמבטיות, השתמשו במגבות בד לחות ופושרות או בתרופות להורדת חום תינוקות, על פי המינונים הרשומים בהוראות.
  • ישנם גם הורים שמעדיפים את הטיפול האלטרנטיבי הטבעי במקביל לזה הקונבנציונאלי, שכולל בין השאר תמציות צמחי מרפא המותאמות במיוחד לתינוקות ולילדים קטנים.

יש לזכור תמיד כי חום תינוקות הוא לא מחלה אלא תגובה אופיינית של גוף האדם למחלה חיידקית או נגיפית. חום אצל תינוקות עלול לגרום לדאגה רבה אצל ההורים ולסבל רב אצל הפעוט, המתבטא בעיקר בחיוורות, ישנוניות או אפאטיות. כמו כן חום גבוה הנמשך למעלה משלושה ימים, מחייב אותנו להיות ערניים ועם אצבע על הדופק כל הזמן.

למידע על דרכי טיפול נוספות והורדת חום אצל תינוקות

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.