יישור שיניים לילדים - איזה סוג הכי מומלץ? - מידע מפורט אודות יישור שיניים לילדים - איזה סוג הכי מומלץ?
Emama

יישור שיניים לילדים - איזה סוג הכי מומלץ?

כשאתם מבינים שילדכם זקוק לטיפול ליישור שיניים, פלטה היא כנראה המילה הראשונה שצצה בראשכם. אם לילד או לילדה שלכם יש שיניים עקומות או בעיות מנשך, אתם יכולים להפסיק לדאוג. יש מספר אפשרויות שיכולות ליישר את השיניים של הילד.

השאלה, היא איזו שיטת יישור שיניים היא הטובה ביותר לילדים?

לחיוך יפה יכולה להיות השפעה חיובית מאוד על הבריאות של הילדים לאורך כל חייהם, אז באיזה גיל צריך להתחיל בטיפול, בין אם זו פלטה מסורתית ממתכת ובין אם זה אינוויזליין, שמציע יישור שיניים שקוף?

היתרונות של טיפול מוקדם

טיפול מוקדם, או טיפול שלב 1, הוא טיפול ליישור שיניים לילדים עם שיני חלב. בטיפול שלב 1 ניתן להתחיל לאחר שצמחו כל שיני החלב וחלק מהשיניים הבוגרות. כלומר, בשלב ׳המשנן המעורב׳, בגילאים 10-7. בשלב זה האורתודונט מעריך ומאבחן את מצב התפתחות הלסת, הפנים והשיניים של הילד.

אתם בוודאי תוהים, למה צריך פלטה לילדים עם שיני חלב, אם בסופו של דבר הן נושרות? ובכן, שיני חלב יוצרות נתיבים לשיניים הבוגרות ומשפיעות על התפתחות הפה והלסת. שיני חלב עקומות עלולות לגרום לבעיות דיבור, לקשיי נשימה ולאי נוחות, תלוי בחומרת המצב.

בטיפול המוקדם, מולבשת פלטה על השיניים לכ-14-12 שעות ביממה (כולל בזמן השינה), לרוב כדי לרווח את המקום בפה שבו השיניים צפופות מאוד. כך ניתן לחסוך את הצורך בעקירת שיניים קבועות בהמשך הדרך, ולאפשר יצירת קשת שיניים מאוזנת ואסתטית כבר בגיל צעיר מאוד.

מה קורה לאחר הטיפול המוקדם?

ברוב המקרים, ילדים לאחר שלב 1 שהצמיחו את כל השיניים הבוגרות שלהם, יזדקקו שוב לפלטה ליישור שיניים. האורתודונט מעריך את המצב וקובע אם יש צורך בטיפול אורתודונטי נוסף או לא. בדרך כלל, יש שלב הפסקה של שנה, במהלכה יהיה מעקב אחר התפתחות השיניים של הילד. ואם יש צורך בפלטה לאחר שלב ההפסקה, היקף הטיפול הנדרש יהיה נמוך משמעותית מאשר הטיפולים שיידרשו במקרים שבהם ילדים לא סיימו את שלב 1.

איך פועלת הפלטה ליישור שיניים?

הפלטה עשויה ממערכת של סוגרים וחוטי מתכת המשמשים ליישור השיניים של המטופל. הסוגרים מוצמדים לשיניים באמצעות דבק דנטלי מיוחד, ומחוברים לחוטים באמצעות גומיות.

בדרך כלל טיפול זה נמשך כשנתיים, אם כי משך הטיפול תלוי במצבו הספציפי של הילד המטופל. במהלך שנתיים אלה החוטים מפעילים לחץ עקבי ועדין על השיניים, על מנת להניע אותן למיקומים הרצויים. לחץ זה אמור להיות מתון למדי, כדי שלא יגרום לכאב משמעותי. יחד עם זאת, הוא צריך להיות חזק דיו, כדי שיצליח למקם את השיניים מחדש.

אילו סוגי פלטות זמינות לילדים?

העולם האורתודונטי מציע היום מגוון רב של התקנים ליישור שיניים.

  • הפלטה המסורתית ממשיכה להיות אחת האפשרויות הפופולריות ביותר. התקן זה נצמד לקדמת השיניים, ואינו מוסר במהלך הטיפול.
  • יש אנשים שמעדיפים פלטת קרמיקה, שנראית פחות בולטת כי היא בצבע השיניים.
  • ניתן גם להשיג פלטה שנצמדת לחלקן האחורי של השיניים.
  • ההתקן שנקרא אינוויזליין (Invisalign), הוא אופציה נוספת לאלה שמעדיפים יישור שיניים שקוף מפלסטיק, במקום הפלטה המסורתית. התקן זה ניתן להסרה בזמן האכילה, והוא מתוכנן כך שיהיה עדין במיוחד כשלובשים אותו.

השוואה בין סוגי יישור שיניים לילדים

פלטת מתכת מסורתית

פלטה זו היא בדרך כלל האפשרות הטובה ביותר לילדים. הפלטות המסורתיות עשויות מפלדה וטיטניום, שהם חומרים יציבים מאוד, הן ורסטיליות ויכולות להתמודד גם עם המקרים החמורים ביותר של שיניים עקומות. מערכת החוטים והסוגרים מעניקה לאורתודנט שליטה רבה על תנועת השיניים, כדי שאפשר יהיה למקם אותן במקומן החדש.

פלטה קרמית

פלטה מקרמיקה מציעה יתרון קוסמטי כי היא פחות בולטת לעין, אבל היא עשויה מחומר שביר יותר כך שהיא עלולה להישבר. זאת, בהשוואה לפלטה המסורתית, שבה קרע בחוטים או שבירה של הפלטה, אינם שכיחים. עבור רוב הילדים, עדיף לבחור בהתקן שמקצר את משך הטיפול.

אינוויזליין

אינוויזליין הוא התקן שמאפשר לאנשים לעבור תהליך של יישור שיניים בדרך נעימה יותר מכפי שמציעה פלטת המתכת. זו אופציה מצוינת לאנשים שמאוד דואגים למראה שלהם, בעיקר מבוגרים שרוצים להימנע מהקונוטציות המתלוות לפלטת המתכת, כטיפול ששייך לגיל ההתבגרות, ולאנשים שתחום המקצוע שלהם מושפע מאוד מהמראה שלהם.

אינוויזליין לא מתאים לטיפול במצבים חמורים של שיניים עקומות. ואם הילד זקוק לטיפול שלב 1, סביר להניח שאינוויזליין לא יתאים לו.

 

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.