עיסוי תינוקות - מידע מפורט אודות עיסוי תינוקות
Emama

עיסוי תינוקות

עיסוי וסיכוך תינוקות מקובל בתרבויות רבות כחלק בלתי נפרד מהורות. בתרבות המערבית המתועשת המציאו את המושג "שמן תינוקות" שלמעשה אינו טוב לתינוק כיוון שהוא עשוי מנפט ותינוק נוטה להכניס הכל לפיו, אבל הרבה לפני שמן התינוקות השתמשו במגוון שמנים טבעיים לסיכוך, כל תרבות והשמן שלה.

בתימן השתמשו בסמנה – חמאה מזוקקת, בנפאל – בשמן חרדל (שאינו מומלץ), בהודו בשמן שומשום ובאגן הים התיכון בשמן זית מזוקק. כיום, מרבית מעסי התינוקות ממליצים על שימוש בשמן שקדים בכבישה קרה. אבל לפני שנכנסים לסוגי השמנים, למה זה בכלל טוב? האם עיסוי תינוקות מועיל ומהו בכלל עיסוי תינוקות?

מהו עיסוי תינוקות?

עיסוי ומיסוך תינוקות הם טכניקות של מגע עור בעור, ליטוף ותנועות עדינות אשר עוזרות לתינוק להתמודד עם חרדות, עוזרות להרגעה, משמשות כמשככי כאבים, מחזקות את המערכת החיסונית ואף עוזרות לעלייה במשקל בקרב פגים.

למרות שהטכניקות פשוטות מאד, כדאי להשקיע וללמוד את הכללים הבסיסיים, חוקי עשה ואל-תעשה וגם שיטות מיוחדות שנועדו למטרות מסוימות. עצם הפעולה עוזרת לא רק לתינוק אלא גם להורה וכבונוס מיוחד מחזקת את הקשר בין התינוק להורה.

עיסוי פגים

ניסויי שונים הראו כי עיסוי פגים עוזר להפחת הורמוני הדחק בדמם ומשפר את העלייה במשקל של הפגים ביותר מ-50% לעומת פגים שלא עברו עיסוי. מלבד העלייה במשקל, הפחתת הורמוני הדחק חשובה כיוון שהורמון דחק עלול לפגוע בהתפתחות העצבית. בנוסף, הפגים גם פיתחו פחות זיהומים בעקבות מיסוך גופם בשמן.

עיסוי תינוקות עוזר גם לאמהות

מחקר אחר שנערך הראה כי עיסוי תינוקות משפיע לא רק על התינוק אלא גם על האם ומפחית דיכאונות וחרדות. במקרים בהם קיים דיכאון לאחר לידה, העיסוי עשוי להשפיע ולעזור, לא רק לתינוק, אלא גם לאם בהפחתת הדיכאון ולכל הורה צעיר בהפחת החרדות. הסיבה להפחתה זו היא עלייה בהורמון האוקסיטוצין המופרש כתוצאה ממגע עור בעור, מה שמעלה את רמת ההנאה ומשמש כמפחית חרדות טבעי.

שיפור בהיבטים רגשיים וחברתיים

מגע עור בעור, כמו זה המתרחש בזמן העיסוי, עוזר בהפחתת חרדות גם אצל האם וגם אצל התינוק. בנוסף, תינוקות שעברו עיסוי הפגינו עלייה בהתנהגויות אמוציונליות וחברתיות.

שינה טובה יותר, גדילה בריאה יותר

בגלל ההיבטים הגופנים של עיסוי לתינוקות, תינוקות שעוברים עיסוי באופן מסודר מספר דקות כל יום, הם תינוקות חרדים פחות וכואבים פחות. בתורו, היבט זה מביא לכך ששנת התינוקות טובה יותר וסובלת מפחות הפרעות. גם הפחתת הדחק והכאב עוזרת בהתמודדות עם כאבי בטן וגזים וכן עם מחלות שונות.

מתי ואיך מומלץ לעשות עיסוי תינוקות?

על פי הנטורופתיה מומלץ לבצע עיסוי תינוקות מגיל חודש- חודש וחצי ועד לחצי שנה לערך, בגיל בו התינוק זוחל ומתחיל "לברוח" מהעיסוי. בתרבויות שונות העיסוי הוא חלק בלתי נפרד מהינקות ומתבצע לעתים גם עד גיל 3.

במסגרת עיסוי תינוקות משתמשים לעתים קרובות בשמנים שונים. כיוון שתינוקות נוטים להכניס את ידיהם לפיהם, רצוי להשתמש בשמנים מותרים למאכל.

ההמלצה הכללית היא לבצע תנועות עדינות, להמנע מעיסוי עמוד השדרה ולבצע את העיסוי כאשר עור התינוק נקי, וכולם כולל התינוק רגועים.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.