שיגרת שינה - מידע מפורט אודות שיגרת שינה
Emama

שיגרת שינה

ישנן דרכים רבות לעזור לילדים ללכת לישון. יש הורים שמעדיפים שילדם ילך לישון במיטה שלו, ויש הורים שמעדיפים ללכת לישון במיטה משפחתית. אין דרך אחת שהיא הנכונה, כל משפחה צריכה למצוא את הדרך או השיטה שמתאימה לה.

ללמד את הילד לישון במיטה שלו

ילדכם צריך להתפתח בשתי דרכים לפני שיוכל לעמוד בפיתוי של לקום מהמיטה לבד. קודם כל, הוא צריך לפתח את היכולת להרגיע את עצמו. ילדים לומדים להפנים את האהבה והנחמה של הוריהם על ידי כך שהם מפגינים חיבה לחפצים אחרים כגון דובי או צעצוע אהוב אחר. כשהם רוצים לשחזר את הנחמה של הוריהם הם צריכים לחבק את הדובי ובדרך זו הוא מפתח תחושת ביטחון.

שנית, ילדכם צריך לפתח את היכולת לדחות או להתנער מדחף התנהגותי. ילדים לומדים להפנים שליטה על ידי כך שהם חווים גבולות חיצוניים. בגיל הזה, ילדכם צריך שיציבו לו גבולות. תנסו לשים אותו במיטת מעבר קודם – מיטה עם מעקה. המעקה יוצר גבול פיזי שעדיין לא התפתח אצלו. הגבולות הפיזיים יעזרו לו להתרגל לכך שעליו להישאר במיטה שלו בלילה. בדרך זו אתם מעודדים עצמאות אצל הילד, מכיוון שלמעשה הוא עדיין יכול לטפס מעל המעקה עם קצת מאמץ, אך ה"גבול" של המעקה מעודד אותו לדחות את הדחף הזה לצאת מהמיטה ו"לציית" לחוקים של להישאר במיטה שלו.

אל תבלבלו בין היכולת של ילדכם להבין ליכולת שלו לשלוט בהתנהגות שלו. עד גיל 3 הוא כבר כנראה יהיה מוכן למיטה משלו. בינתיים תספקו לו אווירה שמאפשרת לו "לתרגל" את היכולת שלו לישון לבד.

8 דרכים להיפתר ממלחמות לפני השינה:

  • שימו לב מתי ילדכם באמת עייף. חשוב שתעזרו לילדכם ללכת לישון כאשר הוא מאוד עייף ולא מוקדם מדי או מאוחר מדי.
  • תחשבו על תוכנית מראש – קל יותר להחליט על תוכנית פעולה מוקדם יותר במהלך היום ולא כאשר אתם באמצע התהליך של להרדים את הילד. תכננו שעה, שיגרה ודרכים להציב גבולות אם יש צורך בכך.
  • חשבו על שיגרה שתתאים לצרכים של כולם. שיגרת שינה יכולה לכלול מקלחת, צחצוח שיניים, סיפור, שירים, חיבוקים, מוזיקה, לדבר על דברים שקרו במהלך היום, שיחות על רגשות, לשכב ליד הילד עד שיירדם, תפילות, אמירת לילה טוב לאנשים בבית ולאנשים שאינם עוד, שיחות לגבי מחר או על מה כדאי לחלום.

שיגרה קבועה וידועה מראש עוזרת לילדים להרגיש בטוחים ובכך רגועים יותר. לאחר שהחלטתם על שיגרת השינה של ילדכם אתם יכולים להגיד לו ולהסביר לו בדיוק מה הולך לקרות – "היום בלילה כשיגיע הזמן ללכת לישון, אחרי שתצחצח שיניים, תבחר סיפור שאקריא לך ואחר כך אשיר לך שיר-ערש. ואז, אמא ואבא יתנו לך נשיקת לילה טוב ונצא מהחדר כדי שתוכל לישון."

  • עזרו לילדכם לתכנן מראש מה הוא יוכל לעשות כדי לעזור לעצמו להירדם. תאמרו לו שאם הוא עדיין ער אחרי שאתם יוצאים מהחדר, הוא יכול לעייף את עצמו לישון על ידי כך שיחשוב על חברים שלו או על מקומות שהוא אוהב, על ידי כך שישיר לעצמו שיר או יחבק דובי. אם אתם חושדים שילדכם סובל מחרדת נטישה, אתם יכולים להציע לו לשים תמונה שלכם ליד המיטה שלו או להשמיע לו קלטת שלכם שרים לו או מספרים לו סיפור.
  • החליטו על דרך פעולה להצבת גבולות אם יש צורך בכך. לאחר שתסיימו את שיגרת השינה של ילדכם, רוב הסיכויים שהוא יקרא לכם, יבכה או יקום לבדו מהמיטה. ברגע זה אתם צריכים לדעת איך להגיב מראש. אם אתם באמת רוצים שהוא ילך לישון לבד, אז אתם צריכים להבהיר לו את זה במעשים שלכם. אם הוא קורה לכם או בוכה, אתם יכולים להציץ עם הראש פעם אחת ולהזכיר לו שהגיע הזמן לישון ושהוא יכול לעזור לעצמו להירדם. אתם יכולים להגיד לו שאתם לא נכנסים יותר לחדר שלו הערב גם אם הוא ימשיך לקרוא לכם. אם הוא יוצא מהמיטה, אתם יכולים להחזיר אותו למיטה שלו בעדינות אך בתוקף, ללא כעס או דיבורים. ייתכן שתצטרכו לחזור על כך מספר פעמים לפני שהוא יבין שאתם לא תוותרו לו ושהוא צריך לישון במיטה שלו. אם תבינו שהוא צריך לבחון אתכם מספר פעמים כדי להבין שאתם רציניים בהחלטה שלכם, זה יעזור לכם לא להתעצבן. הרבה יותר יעיל אם תשמרו על קור רוח, עדינות ושקט. אם תמשיכו לדבר איתו, להרצות לו, לשחד אותו או לכעוס עליו, הוא רק ירצה למשוך את האינטראקציה יותר זמן.
  • תסבירו לילד מהי התוכנית – הסבירו לו שאחרי שאתם יוצאים מהחדר, זה תפקידו להרדים את עצמו. תאמרו לו מראש שהוא יכול לבכות או לקרוא לכם אם הוא צריך, שאם הוא יוצא מהמיטה אז אתם תחזירו אותו למיטה מכיוון שזה הזמן לישון.
  • הסבירו לילדכם למה חשוב לישון – "הגוף שלך צריך לישון כדי שתהיה לך אנרגיה לשחק מחר. השינה עוזרת לך להרגיש טוב, לגדול ולהיות חזק."
  • פנו זמן להקשר לילדכם במהלך היום או בשעות הערב המוקדמות. אם אתם מרגישים שביליתם די זמן איתו, יהיה לכם קל יותר להבהיר לו את שעת השינה שלו.

פיפי במיטה

זה מאוד שכיח שילד בן שנתיים, שכבר יודע להשתמש בסיר, עדיין יעשה פיפי במיטה בלילה. לעיתים ילדים מרטיבים בגלל חלום רע, זה טבעי לחלוטין לפחות 6 חודשים עד שנה לאחר שהם כבר למדו להתפנות בסיר. אם ילדכם עושה פיפי במיטה באופן קבוע ייתכן ששלפוחית השתן שלו קטנה ושהוא עדיים לא פיתח את היכולת להתעורר כתגובה לשלפוחית מלאה, אך בעיה זו לרוב עוברת כשהילד גדל.

ברוב המקרים, הדרך הטובה ביותר לטפל בבעיה הזו היא להתייחס לזה כמשהו טבעי ולא חשוב. הדבר החשוב ביותר לזכור הוא שאסור להלחיץ את הילד ולא להעניש אותו. זוהי מיומנות נרכשת להישאר יבש כל הלילה אשר רוב הילד רוכשים עם הזמן. בזמן שאתם מחכים שילדכם יעבור את השלב הזה בהתפתחות שלו, הקפידו על ציפוי פלסטיק למזרון, תעודדו אותו ללבוש בגדים בעלי יכולת ספיגה טובה ותעודדו אותו לקום מהמיטה ברגע שהוא מרגיש שהוא מעט לח. אם הוא עושה פיפי במיטה, החליפו לו גם את הסדין וגם את הפיג'מה כדי שיתרגל לישון בבגדים יבשים.

אם ילדכם "מטפטף" פיפי באופן קבוע, מתאמץ כשהוא עושה פיפי או מתלונן ששורף לו או כואב לו כאשר הוא מתפנה, יתכן שיש לו דלקת או בעיה בריאותית אחרת. אם זה המקרה, דברו עם רופא במהירות האפשרית. בנוסף, תלכו לרופא אם השתן שלו עכור או בעל גוון ורדרד, או אם יש לו אדמומיות או פריחה באזור איבר המין שלו (זה נכון גם לגבי בנות).

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.