להיפטר מהחיתולים - מידע מפורט אודות להיפטר מהחיתולים
Emama

להיפטר מהחיתולים

חלק מהילדים לומדים להשתמש בסיר יחסית מהר, לעומתם לילדים אחרים יידרש יותר זמן לרכוש מיומנות חדשה זו. כאשר את שוקלת להתחיל ללמד את ילדך להשתמש בסיר, חשוב לבחור זמן שבו את לא לחוצה יתר על מידה כדי שתוכלי להיות סבלנית ביותר כלפיו, זה בלתי נמנע שיהיו פספוסים. אם תנקטי בעצבים בתקופה זו, את עלולה לטעון שלילית את חווייתו. בנוסף, תשקלי מהי זמינותך בתקופה זו. חשוב להישאר עקבית בזמינות שלך כלפי ילדך כאשר יצטרך את עזרתך על הסיר, אחרת את עלולה ליצור חוויה מוארכת ומתסכלת עבור שניכם.

יום הולדתו השני של ילד מסמן את הזמן שלו הרבה הורים מצפים וחלק חרדים: להפטר מהחיתולים. למרות הלחץ מבני משפחה וחברים על חשיבות הלמידה להשתמש בסיר, זכרי שמקבל ההחלטות החשוב ביותר הוא ילדך.

ישנם 3 תחומי מוכנות ללימוד השימוש בסיר: פיזי, קוגניטיבי (הכרתי) ורגשי. לעיתים, לילדים תהיה מוכנות בתחום אחד או שניים אך לא בכל השלשה. הכי קל לילד ללמוד להשתמש בסיר כאשר יש לו את כל שלושת תחומי המוכנות.

זכרי שהתפתחות פיזית ושכלית קורות בו זמנית ומשפיעות אחת על השנייה. דרגות טבעיות של התמקצעות רגשית ופיזית נבנות אחת על השנייה.

דרכים לדעת שילדך מוכן ללמוד להשתמש בסיר

מגיל שנתיים (לחלק מהילדים זה קרוב יותר לגיל 3), תחפשי את הסימנים של מוכנות ללמוד להשתמש בסיר. אם סימנים מסוימים קיימים בבירור וילדך עבר את שלב ה"לא-לכל-בקשה", הוא כנראה מוכן ללמוד.

את תדעי שילדך מוכן כאשר הוא:

 • מודע לצורך להתפנות ומראה זאת ע"י הבעת פנים או אומר לך.
 • יכול לבטא ולהבין אמרות של מילה אחת כגון "רטוב", "יבש", "סיר" ו"פיפי".
 • מפגין התנהגות חיקוי.
 • לא אוהב חיתול רטוב או מלוכלך.
 • מסוגל להישאר יבש לפחות שעתיים או מתעורר יבש מתנומה.
 • מסוגל להרים ולהוריד מכנסי גומי שלובש.
 • להוט לרצות אותך.
 • בעל תחושת התנהגות חברתית הולמת (מכנסיים רטובים יכולים להיות דבר מביך).
 • אומר לך שהוא עומד להתפנות (שבחי אמרות כאלו כדי לקדם את השלב לילד שרוצה לרצות אותך ע"י כך שילמד להשתמש בסיר).
 • מבקש להשתמש בסיר או בשירותים.

איך להתחיל

לימוד השימוש בסיר הינו תהליך למידה ולא משמעתי. ילדך צריך להבין מה את רוצה ואז ללמוד איך לעשות את זה. בנוסף להבנת תחושת הגוף, להגיע לשירותי ולהוריד את הבגדים, ילד צריך ראשית לכווץ את שרירי הסוגר (שריר טבעתי) כדי להשיג שליטה ואז להרפות אותם כדי להתפנות. ברור שיש הרבה ללמוד והשגת שליטה על שלפוחית השתן והמעי היא מיומנות חדשה, למרבה המזל ילדים בדרך כלל אוהבים ללמוד מיומנויות חדשות.

להתמקצעות במיומנות בדרך כלל יש תבנית. קודם כל וויסות המעי ולאחר מכן שליטה על המעי. לאחר מכן שליטת שלפוחית במהלך היום ולבסוף (הרבה יותר מאוחר) שליטת שלפוחית גם בלילה. לא כל ילד יעקוב אחר תבנית זו כמובן. בעוד שבנות לעיתים משיגות שליטה לפני בנים, ישנם אחים הנשארים יבשים לפני אחיות באותו הגיל. בנוסף, זה לא בלתי רגיל, בעיקר אצל בנים מעל גיל 3, שיש שליטה על שלפוחית השתן ולא על המעי. וכמובן, ישנם ילדים המשיגים שליטה יומית ולילית בו זמנית.

מה הצעד הראשון? זה תלוי בך ובילדך – את צריכה להחליט מה הכי טוב למצב הנוכחי, רצוי להתחיל בלימוד שליטת המעי או שליטת שלפוחית ביום.

דרכים להכין את ילדך לסיר

מעט ילדים מלמדים את עצמם להשתמש בסיר, הם צריכים ומגיע להם את עזרתכם ואת תמיכתכם. ילד המכיר את תהליכי וציוד האמבטיה בעל סיכוי טוב יותר ללמוד מהר ובקלות מאשר ילד שאינו מכיר דברים אלו.

 • קחו את ילדכם לשירותים אתכם (אבות ואחים את הבנים ואמהות או אחיות את הבנות). הלמידה מאחרים לעיתים מזרזת את תהליך הלמידה שלהם.
 • נסי לעזור לילדך לזהות את תחושות ה"רטוב", "מרטיב עכשיו" ו"עומד להירטב". תעודדי אותו לדבר על תחושות אלה – בעיקר תחושות ה"עומד ל-" – מבלי ללחוץ עליו ללמוד להשתמש בסיר. העירי על סימנים שאת שמה לב אליהם, כגון אם הילד נעצר באמצע הליכה או משחק כאילו לא נח לו לאחר ההתפנות. השתמשי במשפטים כמו "אתה עושה..." ולא "מה אתה עושה?". עוד דרך להגביר מודעות היא לבקש מילדך להודיע לך כאשר החיתול שלו רטוב או מלוכלך.
 • תני לילדך ללכת ערום במקומות מתאימים כדי לעזור לו "לראות" מה הוא עושה, לעזור לו לעשות את החיבור ההכרתי בין המילים ולמה הן מתייחסות.
 • החלפת חיתול באמבטיה גם מייחסת את התהליך עם המיקום.
 • השתמשי במילים מסוימות כדי לתאר את המעשה, אך אל תשתמשי במילים שיגרמו לילד להרגיש שמה שהוא עושה מלוכלך, כלומר אל תשתמשי במילים כמו "איכס", "מסריח" וכו'.
 • עזרי לו להבין את המילים "לפני" ו"אחרי" ע"י שימוש בהן בהקשרים שונים כגון "נעשה כלים אחרי ארוחת ערב".
 • דברי איתו על היתרונות של לדעת להשתמש בסיר: אין יותר פריחה מהחיתול, בלי הפרעות להחלפת חיתולים, התענוג בלהיות נקי ויבש. תארי את העניין כחלק חשוב מההתבגרות.
 • תני לילד להתאמן בלהרים ולהוריד מכנסי גומי לפעמים.
 • תשמרי סיר בהישג יד למקרים בהם ילדך מתיישב (אפילו עם בגדים). הכוונה היא לא שיתפנה וקבלת תוצאות אלא רק יצירת היכרות עם הסיר. בנוסף, הרשי לו להוריד עבורך את המים בשירותים כדי שיכיר את רעש המים ולמנוע פחדים אפשריים מאוחר יותר.
 • התחילי להקריא לו ספרים על השימוש בסיר.

הגישה שלך חשובה

זכרי שלמידת השימוש בסיר הינו תהליך שיכול לקחת שבועות או אפילו חודשים לאחר שילדך מראה סימני מוכנות לעניין. תתחילי את התהליך בצורה רגועה, בלי יותר מדי ציפיות. ייתכן שקניית סיר חדש עם ילדך ואז לשבת על השירותים יגרום לו לרצות ללמוד להשתמש בו. ילדים לעיתים רוצים לשבת על הסיר עם בגדיהם, תעודדי אותו כל עוד הוא לומד להכיר את הציוד החדש.

אם את מתחילה להילחץ בעצמך, אז הגיע הזמן לעשות הפסקה של כשבוע. זכרי שהציפיות שלך מילדך להתפנות בסיר עלול לגרום לו להרגיש תחושות כישלון ולחץ כללי וימנעו את תחושת ההתגאות המגיעה עם למידה מוצלחת של השימוש בסיר.

זכרי שיש 2 סודות להצלחה: חכי עד שהילד שלך באמת מוכן ואז תהיי מאוד סבלנית!

הצעות לשיטות ללמד שימוש בסיר

ישנן הרבה גישות שניתן לנקות בהן כדי ללמד את ילדך להשתמש בסיר, הנה כמה ששווה לנסות:

 • תני לילדך את ההרגשה שהוא מכיר את גופו הכי טוב, שהוא יודע מתי הוא צריך להתפנות ושיש לו את האפשרות לבחור ולהחליט מתי לשבת על הסיר או מתי למצוא תעסוקה אחרת עד שירגיש את הצורך להתפנות. במקום להגיד לו "שב על הסיר לפני שהולכים ל..." תגידי "אחרי שתשב על הסיר אז נלך ל..." ואז תמשיכי בעיסוקייך בצורה רגועה כאילו יש לך את כל הזמן שבעולם לחכות. מומלץ למצוא דברים שהוא אוהב לעשות כמו ללכת לגן המשחקים.
 • הרשי לו ללכת ערום בבית ותוודאי שיש לך סיר בהישג יד (בסלון, בחדר המשחקים וכו'), תתני לו לשבת על הסיר כשהוא רואה טלוויזיה, קורא או שישחק בקרבת הסיר, כך שאם את רואה שהוא מתחיל "להרטיב את הרצפה" אז מהר תיקחי אותו לסיר. תשבחי אותו על הצלחות על הסיר, אפשר גם להשתמש בפרסים קטנים כמו שוקולד. בנוסף, תיקחי אותו לשירותים, אל תשאלי אותו – כל שעתיים בערך, אחרי ארוחות, תנומות וחטיפים עד שיתחיל לעשות זאת בעצמו.
 • אפשר להשתמש בשיטת הכוכבים: כל פעם שהוא מתפנה בסיר (או בשירותים) הוא מקבל כוכב (אחד לפיפי ושניים לקקי) ובנוסף, תתלהבי כל פעם מחדש. אחרי צבירה של 5 כוכבים, הוא מקבל פרס. ואחרי מספר שתקבעי מראש (למשל 75) של כוכבים הוא מקבל מתנה גדולה שהוא מאוד רוצה. לרוב, אחרי שתגיעו למספר זה של כוכבים הוא כבר ילך לבד להתפנות בלי כל עזרה ממך.
 • אצל בנים, במעבר מישיבה לעמידה אפשר להפוך את זה למשחק: אפשר לשים צ'יריוז (סוג של דגנים בצורה טבעתית) בשירותים ולהגיד לו לכוון לאמצע שלהם. בדרך כלל זה יבוא ממנו שהוא רוצה לעמוד כמו אבא, אז למרות הדאגה שזה עלול להיות קצת מלכלך תתני לו לנסות ותעזרי בסבלנות.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.