פנסיה לעובדי משק בית - מידע מפורט אודות פנסיה לעובדי משק בית
Emama

פנסיה לעובדי משק בית

בשנת 2008 התקבל חוק מבורך, אשר השפיע וימשיך להשפיע על שוק העבודה כולו: חוק פנסיה חובה. אחד החידושים המעניינים ביותר שהביא עמו חוק זה הוא בחובה להפריש כספים לקרן הפנסיה גם עבור עובדי משק בית, כלומר: גנן, מנקה, אופר, מטפלת או כל תפקיד אחר אשר נעשה למען משק בית כלשהו.

תחום שעובד ב'שחור' וצריך לשנות את הרגליו

לא מדובר בעניין של מה בכך ולא מדובר בדבר פשוט. חשוב לזכור שתחום זה, של עבודות משק הבית, כולל אנשים אשר מעדיפים שלא לקבל את כספם בצור המסודרת, אלא ב'שחור' - משום שכך יותר נוח לדעתם. למעשה, שני הצדדים מעדיפים לרוב את האפשרות הזו ולעיתים אינם מודעים אפילו לאפשרות אחרת.

אבל, מדובר בעניין בעייתי, בלשון המעטה. עוד לפני ענייני הפנסיה, ברור שצעד כזה הוא לא חוקי משום שיש בו משום העלמת כספים מרשויות המס במדינה. לכן, זכרו כי עבודה בשחור (כלומר, מבלי לדווח למס ההכנסה על התשלום) היא בפני עצמה דבר אסור.

מלבד עניין זה, כיום גם אי הפרשה לקרן פנסיה עבור עובדי משק בית היא עבירה על החוק לכל דבר. יש בכך ראייה חברתית חשובה מאוד: בעיני החוק, גם עובדי משק הבית זקוקים לחיסכון פנסיוני ומאחר והם, לרוב אינם חושבים על כך (לראייה, הנטייה של רבים מהם לעבוד בשחור מבחירה), החוק יעשה זאת עבורם.

גם אם העוזרת מגיעה פעם בחודש עליך לדאוג לה לפנסיה

החוק קובע כי אין זה משנה מהו נפח הפעילות של עובדי משק הבית. גם אם העוזרת מגיעה רק פעם בשבועיים לנקות את הבית במשך שעה, וגם אם הגנן שלך מטפל בגינה פעם בחודשיים למשך שעתיים - אתה עדיין צריך להפריש להם כספים עבור חיסכון פנסיוני.

כיצד זה עובד? אם גיל העובד (זכר) הוא מעל 21 או גיל העובדת הוא מעל גיל 20, עליך להפריש להם מידי חודש כספים לקרן פנסיה מתאימה. מי שגילו נמוך מזה, לא יוכל לדרוש זאת בשום מקרה. אגב, יש להתחיל את תשלום הפנסיה לאחר תקופה של חצי שנת עבודה אצל המעסיק או שלושה חודשים, במקרה שכבר יש לעובד קרן פנסיה קיימת.

כמה משלמים?

גובה ההפרשה נקבע גם הוא בחוק, והוא אמור לעלות בהתמדה עד לשנת 2014, אז סכום ההפרשה הכולל - של העובד ושל המעסיק גם יחד - יגיע לגובה של 17.5 אחוזים. ההפרשה הזו נחלקת לשניים, כאמור, כאשר המעסיק משלם בדרך כלל כפול מהעובד עצמו - גם לקרן הפנסיה וגם לטובת כספי הפיצויים.

הפרשה פנסיונית לעובד משק בית, אגב, תיחשב לחוקית רק אם תיעשה בחיסכון אשר כולל פנסיית זקנה (עם היציאה לגמלאות), פנסיית שאירים (במקרה של מוות) ופנסיית נכות. כל פנסיה אחרת לא תהיה תקפה וגם היא תיחשב בעיני החוק כלא מספיקה.

פוטנציאל למהפך גדול בחשיבה

חוק הפנסיה, אשר כולל את עובדי משק הבית, יכול להביא למהפכה של ממש. מה שנחשב עד היום לסוג של 'חלטורה' אשר עובדים רבים מבצעים כדי להשלים הכנסה, צפוי להפוך עם השנים למקצוע מכובד ומסודר.

אמנם לרוב המעסיקים במקרה זה הם אנשים 'רגילים', אשר מעולם לא ראו את עצמם כישות כזו, אך העסקת עובד משק בית כמוה כהעסקת עובדים בכל תחום שהוא - ולכן גם עליהם חוק פנסיה חובה חייב לחול.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.