הטרימסטר השלישי - מידע מפורט אודות הטרימסטר השלישי
Emama

הטרימסטר השלישי

סוף סוף, את כבר כמעט הגעת לסוף. יתכן שאת מרגישה כל מני רגשות מעורבים אשר סותרים זו את זו. מצד אחד את כבר לא יכולה לחכות להחזיק את התינוק שלך בזרועותייך. ומצד שני, את לא יכולה שלא לתהות איזו אמא תהיי. יתכן שאת עוברת שלב של רגליים קרות, כמו אלה שיש לכלה ביום חתונתה.

עד כה, הדאגות היום יומיות שלך לא היו קשורות לצירים ולידה, אך כעת, המציאות היא שהלידה, הוצאת התינוק מהבטן שלך, הפכה להיות עובדה שאי אפשר להימנע ממנה. פתאום, חברים, משפחה ומכרים מתחילים לספר לך את סיפורי החוויות השונות שלהם על לידה. לכולם יש עצות לתת, אין לך לאן לברוח.

בטרימסטר השלישי, למרות הכאבים ואי הנוחות, את עדיין מצליחה לקשט ולסדר את החדר החדש של התינוק. כעת את פתאום מרגישה לחץ לסיים פרויקטים שונים ולסדר את הבית לקראת בואו של התינוק החדש.

בתחילת הטרימסטר השלישי (שבוע עשרים ותשע), התינוק החמוד שלך שוקל כ- 1.162 קילוגרם ואורכו בערך 35 סנטימטרים. עד עכשיו הריאות שלו היו עסוקות בייצור חומרים פעילי שטח (חומרים המשמשים להורדת מתח הפנים של נוזל), חומר החיוני לנשימה. אם תינוקך יוולד היום (בתחילת הטרימסטר השלישי), הריאות שלו כנראה יצליחו להסתדר יפה מאוד לבדם. למרות זאת, השבועות האחרונים של ההיריון הינם חשובים מאוד בהם הריאות מסיימות את התפתחותן לחלוטין.

בהגיעך לשבוע בשלושים ושניים של ההיריון, אורכו של התינוק שלך כ- 38.7 סנטימטרים, והוא שוקל 1.7 קילוגרם. ההתפתחות של המח מהירה מאוד. התינוק שלך יכול לעקוב אחר תנועה בעיניו והקשתית של העין שלו כבר מגיבה לאור וחושך. תשימי לב לכך שהוא מתחיל לנוע ולישון באופן צפוי יותר, הוגות לסימנים חזותיים של האור מבחוץ אשר חודר פנימה דרך הרחם.

רלקסין, הורמון היריון, אחראי על התרככות המפרקים באגן. כתוצאה מהתרככות זו, כנראה תתחילי לתפוס את עצמך פתאום מהלכת כמו ברווז. בוסף לכך, בטנך הגדולה עלולה להשפיע על העמידה שלך ולגרום לגב שלך להתעקם מעט אחרוה. כל אלה יכולים לגרום לכאבי גב לאורך כל הטרימסטר השלישי אם לא שמים לב לכך ומקפידים לשמור על גב ישר.

בשבוע השלושים וחמש התינוק שלך שוקל כ- 2.267 קילוגרם ואורכו כ- 42 סנטימטרים. מרגע זה והלאה התינוק שלך יעלה כ- 227 גרם כל שבוע. אם תלדי היום, סיכויי ההישרדות של התינוק שלך מגיעים ל- 99%.

פתאום יש לך הרבה החלטות לעשות. אם החלטת שאת רוצה ללדת בבית, האם זה עדיין מומלץ? האם תניקי או תתני לו בקבוק? האם קורץ לך הרעיון של לידה טבעית ללא תרופות הרדמה? כשסוף סוף תסיימי לקרוא את כל הספרות שיש על לידה, ודאי תהיי המומה. זה לא מפליא שאת לא מצליחה להחליט מה לארוז בתיק שתיקחי לבית החולים כאשר יגיע הזמן ללדת.

ישנם הרבה גורמים אשר יכולים לשנות הדרך שבה את מתארת לעצמך איך תראה הלידה המושלמת. לכן מומלץ להתחיל לתכנן את הלידה. זה יכול לעזור לך מאוד להתייעץ עם הרופא שלך ולדון בכל האפשרויות השונות ללידה וכך להגיע לתוכנית הטובה ביותר שתתאים לך ביותר. עם זאת, תמיד זכרי כי בזמן הלידה, ביטחון האמא והתינוק צריכים לעלות על כל החלטה שקיבלת קודם לכן.

לקראת סוף תקופת ההיריון, יתכן שתתחילי לדאוג מכך שהתינוק שלך זז פחות ברחם. למרות שזה בדרך כלל טבעי לחלוטין, כתוצאה מהעובדה שיש פחות מקום לתזוזה ברחם, זה עדיין רעיון טוב לדווח לרופא מיד אם את מבחינה בהפחתה פתאומית של תנועותיו של התינוק. הרופא כנראה ירצה לעשות בדיקת מצוקה כדי לבדוק את מצבו של הצינוק ולוודא שאינו במצוקה.

יתכן שתשימי לב לכך שקצב העלייה שלך במשקל מאט לקראת סוף ההיריון. למרות עובדה זו, התינוק שלך עדיין עולה במשקל בקצב מהיר. בשבוע השלושים ושבע, התינוק שלך כבר שוקל כ- 2.722 קילוגרם ואורכו כ- 44.5 סנטימטרים, מכף רגל ועד ראש.

עד עכשיו התינוק שלך היה מכוסה בשיער עדין ורך וחומר דמוי שמנת המגן על עורו. שניהם מתחילים להיעלם. התינוק בעצם בולע חלק מזה, וזה נאגר במעיים שלו. כל זה ישוחרר במהלך הימים הראשונים לאחר הלידה.

ככל שאת מתקרבת לסוף, פחדים מהצירים וחששות על הלידה הן רגשות טבעיות ונפוצות. האם הלידה תמשך ימים או שייגמר מהר? משך זמן הלידה האידיאלי עבור האמא ועבור התינוק הינו בין 11 ל- 15 שעות. מזך הזמן הממוצע ללידה של ילד ראשון נמשך בין 12 ל- 14 שעות. רוב החלק הארוך של הלידה, ההגעה לפתיחה (התרחבות תעלת הלידה) של 3 סנטימטרים, מתרחש ב- 9 השעות הראשונות כאשר הצירים עדיין לא קרובים זה לזה ואינם מאוד חזקים עדיין.

עד שתגיעי לתאריך המשוער שבו שאת אמורה ללדת, כמות מי השפיר מתחילה לרדת. התינוק שלך שוקל כ- 3.4 קילוגרם, ישנם תינוקות ששוקלים 1.36 קילוגרם יותר או פחות. רוב הסיכויים שהתינוק שלך הגיע כבר ל- 51 או 53 סנטימטרים באורך מכף רגל ועד ראש.

סוף סוף את מוכנה ללידה. את מסמנת בלוח השנה את הימים שעוברים עד ליום המשוער... שעובר ללא לידה. אצל הרוב המוחלט של נשים, הלידה מתרחשת לפני השבוע הארבעים ושניים באופן טבעי. זה נפוץ יותר בהיריון ראשון, וצריך להשגיח היטב על תינוקות הנולדים אחרי הזמן המשוער. אם סביבת הרחם הופכת להיות לא כשירה, יתכן שיתנו לאם מזרזי לידה או אף ימליצו על ניתוח קיסרי.

הטרימסטר האחרון הוא זמן מאוד מרגש. למרות הכאבים ואי הנוחות הטבעיים של הטרימסטר השלישי, את סוף כל סוף רואה את האור שבקצה המנהרה. זהו רגע נפלא כאשר, לאחר תשעה חודשים ארוכים, שמים את התינוק החדש שלך בזרועותייך. התינוק פוקח את עיניו בישנוניות מתוקה כאשר את מקבלת את פניו בתשישות ובהתרגשות.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.