משפחתונים - משפחתון - מידע מפורט אודות משפחתונים - משפחתון
Emama

משפחתונים - משפחתון

תוכן [ הסתר ]

משפחתון הינו מסגרת פרטית בה מטפלת שומרת על מספר פעוטות בביתה (בדרך כלל מעל גיל שנה), ובכך מאפשרת להורים להקטין את העלויות שלהם בהשוואה לתשלום עבור מטפלת פרטית. עבור הילד משפחתון הינו שינוי משמעותי, מאחר והוא נדרש לקיים אינטראקציה עם ילדים אחרים ועם המטפלת, ולעיתים "להילחם" על תשומת הלב אותה הוא צריך. הסתגלות זו עלולה להיות קשה לילדים מסויימים, אך במרבית המקרים הילדים מתגברים על הקשיים, ולומדים להנות מן החברה.

חשוב לזכור כי מבחינת רמת ההעשרה לילדים יש בדרך כלל יתרון לילדים ההולכים אל משפחתונים מאחר ורמת המקצועיות של המטפלות במשפחתונים היא בדרך כלל גבוהה יותר מזו של מטפלות פרטיות, ויש ברשותן אמצעים נרחבים יותר להעשרה ולימוד, וזאת בנוסף להעשרה ההדדית אותה יכולם הילדים לספוג אלו מאלו.

בדיקת המשפחתון

משפחתונים אינם נתונים לפיקוח של המדינה או הרשויות המקומיות, ולכן יש צורך להסתמך על שיחה מעמיקה עם הורים אחרים ששלחו את ילדיהם אל אותו משפחתון.

כדאי מאד לבצע ביקור מקיף במשפחתון על מנת לבחון את כמות הצעצועים, רמת הבטיחות במבנה ואת השמירה על רמת נקיון גבוהה במקום. באופן כללי משפחתון הוא מקום בו סיכויי הילד להידבק במחלות שונות גבוהה יותר, ולכן שמירה על רמת היגיינה גבוהה תקטין את סיכויים ההידבקות. נושא זה חשוב במיוחד מאחר ובמידה והילד חולה, הוא יאלץ להישאר בבית, ואתם תאלצו למצוא עבורו סידור.

בידקו את רמת האינטראקציה של המטפלת עם הילדים ואת סוג הקשר בין הילדים לבין עצמם - האם יש מריבות בין הילדים, ומדוע? האם הילדים רבים על צעצועים מאחר וכמותם אינה מספקת, או שהם רבים על תשומת הלב של המטפלת? כיצד המטפלת מטפלת במריבות כאלה? האם היא מצליחה להשכין שקט ללא שימוש בצעקות?

חשוב לבדוק כמה ילדים יהיו במשפחתון, מאחר וכמות גדולה מדי לא תאפשר למטפלת לתת יחס אישי לכל ילד. היחס המקובל במסגרת משפחתון בין מטפלת לילדים הוא לא יותר משבעה ילדים למטפלת, וכמובן שככל שהמספר נמוך יותר, כך המצב טוב יותר. בידקו גם את הפרשי הגילים בין הילדים השונים. ככל שהילדים בקבוצת גיל אחידה כל יהיה להם קל יותר להסתדר אחד עם השני. ילד קטן מדי יכול להאט את קצב ההתקדמות של הקבוצה מבחינה לימודית, ומצד שני הוא יכול לסבול הצקות מצד הילדים הגדולים יותר.

בכל מקרה כדאי לזכור כי בניגוד למטפלת פרטית, המטפלות במסגרת משפחתון נמצאות בפיקוח של מספר הורים במקביל.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.