ללכת לגן טרום טרום חובה - מידע מפורט אודות ללכת לגן טרום טרום חובה
Emama

ללכת לגן טרום טרום חובה

האם ילדכם מוכן לגן טרום טרום חובה?

חלק מהילדים שנחשפו רק למטפלים בבית (הורים, מטפלות או ביביסיטר) מתקשים להתאקלם לגן מסודר. קודם כל, משמעות הדבר היא להיות רחוקים מכם או ממטפלים יומיים למספר שעות. אך זה גם אומר שצריך להתרגל לכך שמבוגרים אחרים יאכילו אותם, יעזרו להם בשירותים ויחליפו להם בגדים אם יתפספס להם. אז לפני שאתם שמים את ילדכם בגן בפעם הראשונה, שאלו את עצמכם כמה שאלות אשר יעזרו לכם לשפוט אם ילדכם מוכן לחוויה החדשה:

 • האם ילדכם יכול לסבול להיות בלעדיכם ליותר מכמה דקות?
 • האם הוא ביישן במיוחד?
 • האם הוא יכול לדבר בחופשיות עם מבוגרים אחרים או האם הוא עדיין מסתמך עליכם שתתרגמו אותו?
 • האם הוא מפגין עניין בילדים אחרים ובמה שהם עושים?

בחירת הגן הנכון

אם אתם עובדים מחוץ לבית, אפשר למצוא גם גנים המספקים גם פעילויות לאחר הצהרים. הגן נותן לילדים את ההזדמנות ללמוד איך להסתדר עם ילדים אחרים – לילד יחיד זה עלול להיות הלם. ילדים אלה רגילים לכך שיש להם יד חופשית בארגז החול ובגן הם יצטרכו להתחלק ולהבין את המושג של לקחת תורות. אתם תופתעו מהדברים שילדכם יכול לעשות כאשר הוא נמצא בידיים ניטרליות. ילדכם ירצה להתפנק אצלכם אך יתנהג כמו ג'נטלמן בנוכחותה של הגננת.

אם אתם מחפשים מסגרת גן איכותית, זכרו שעבודה של ילדים קטנים היא לשחק. שמרו על המחשבה הזו בזמן שאתם שוקלים את האפשרויות שלכם.

 • מהי שגרת היום-יום? תשאלו את הגננת מהן הפעילויות ביום טיפוסי. אתם מחפשים את אפשרות החיזוי – דפוס שילדכם יוכל לצפות מראש כל יום. זמן מעגל, זמן לנשנש, שעת סיפור – אלה הפעילויות שגורמות לילדכם להרגיש בטחון במהלך העליות והירידות של היום.
 • האם יש תחושה של גמישות? בדיוק כמו שאתם מתאימים את השגרה שלכם בבית כדי להסתגל לבלתי צפוי, גננות טובות יודעות איך להגיב לצרכים האישיים של הילדים. כאשר אתם מבקרים בגן תשימו לב לגננות דווקא ברגעים שלא הכל מתנהל כמתוכנן.
 • אל תתנו להורים אשר מתרברבים באבני הדרך האקדמיות של הגננות להשפיע עליכם. תשכחו מהבטחות שילדכם ידע להשתמש במחשב תוך כמה חודשים. אין כל הוכחה לכך שפעילויות אלה עוזרות לילדים להצליח יותר בהמשך.
 • משחקי דמיון חשובים לילדים בגן – האם הם משחקים בשולחן מחול, בונים מגדלים עם קוביות, מהופנטים מסיפור, מטפסים על מתקן משחקים, בונים מבצר, מתחפשים ועושים הצגות, משחקים עם בובות – משחקים מהסוג הזה מתאימים התפתחותית ויכולים לטפח אהבה ללמידה לאורך כל החיים.

מתי הבחירה בגן הייתה טעות

אתם לא רוצים להיות פרנואידים מדי לגבי הבחירה שלכם בגן אליו אתם שולחים את ילדכם, אך יתכן שילדכם לא מקבל את הטיפול המתאים. אם ילדכם מתנגד ללכת לגן באופן עקבי ומביע פחד, בקרו בגן בהפתעה בשעה שההורים לא צפויים בגן כדי לבדוק מה מצבו של ילדכם. אסור לצעוק על ילדים או לתת להם מכות בישבן, אסור גם להשאיר אותם ללא השגחה או להתעלם מהם. אתם מחפשים סביבה חיובית שתהווה המשכיות לכל הדברים הטובים שאתם יכולים לספק לילדכם. אם הגן לא מספק את הסטנדרדים שלכם לטיפול בילדכם, אל תפקפקו בהרגשות שלכם בעניין.

היתרונות בהרשמה לגן טרום טרום חובה

מנקודת המבט שלכם, לשלוח את הילד לגן יכול להיות מעולה מכיוון שכך תוכלו להקדיש כמה שעות לעצמכם מבלי להרגיש רגשי אשם. אתם יכולים להיות בטוחים שילדכם עושה משהו מועיל בזמן שאתם נהנים באמבטיית קצף חמה. מצד שני, אתם יכולים לנצל את ההזדמנות לבצע את עבודות הבית, אם אתם ממש מתעקשים.

ברור שאתם לא חייבים לשלוח את ילדכם לגן. המושג כנראה נבע משתי סיבות: ראשית, מחקרים מראים שילדים לומדים היטב בקלות בגילאים 3 ו-4. שנית (והכי חשוב), הרבה הורים לא נמצאים בסביבה במהלך היום כדי ללמד את ילדיהם הצעירים.

יתרון נוסף למסגרת גן איכותית הוא שזה עוזר לילדכם לעשות את המעבר לעולם רחב יותר של אנשים וחוויות. ילדים צעירים לומדים לחיות בחברת כיתה, לנהוג לפי שגרה, ליצור חברויות עם ילדים אחרים ולהסתדר עם אנשים שאינם קרובי משפחה שלהם.

העובדה שילדכם מתרגל לקבל טיפול ממישהו שלא מהמשפחה נותן לילד את ההזדמנות ללמוד שהעולם הוא מקום בטוח ומטפח. הם לומדים שהם יכולים לספק את צרכם ולהביע את רצונם למישהו מלבד ההורים. אם ילדכם ילמד את הדברים האלה, זה ייתן לו את הביטחון העצמי שגם בהמשך יהיה לו למי לפנות (בבית ספר, למשל, תהיה המורה) ושהוא יכול לשרוד גם בלי ההורים.

בניית קשרים עם ילדים אחרים בקבוצה יציבה עוזרת לילדים ללמוד איך לתקשר, לפתור בעיות, לנהל משא ומתן ולעבוד בצוות. כאשר קבוצת הילדים יציבה, יש לילדים את ההזדמנות להכיר אחד את השני לעומק ולפתח את יחסי האנוש שלהם.

קליקות בגן

תאמינו או לא, הקליקות מתחילות להיווצר כבר בגן. הגיל שבו ילדכם מתחיל לשתף ילדים אחרים במשחקים שלו, למרבה הצער, זה גם הזמן שבו ילדים אחרים מתחילים למנוע מאחרים לשחק. אם אתם שומעים משפטים כמו "אני ויעל משחקות כאן עכשיו ואתה לא יכול לשחק", נסו לעזור לילדי הקליקה למצוא תפקיד עבור הילד "המגורש" במשחק שלהם.

קליקות עלולות לעיתים להקשות על ילדכם להכיר חברים חדשים בגן. אם ילדכם מרגיש דחוי או חסר חברים בגן, ראשית שאלו את המורה על ההתנהגות שלו בקבוצה. יתכן שילדכם מרביץ, בועט, נושך או מתנהג באנוכיות. אם הבעיה, לעומת זאת, נובעת מהביישנות של ילדכם, תבקשו מהגננת שלו לעזור לו. גננות יכולות לנקוט בכמה אסטרטגיות שונות שיכולות לעזור לילדכם להשתלב עם הילדים האחרים.

למשל, היא יכולה:

 • לעזור לילדכם להתקבל לאחת הקליקות בקבוצה.
 • לצמד אותו לילד אחר אשר יותר חברותי, ידידותי ומקובל. זה מעלה את הדרג החברתי של ילדכם בקבוצה – עצוב, אבל דרג חברתי קיים אפילו בגן.
 • לצמד את ילדכם עם ילד צעיר יותר. זה מעלה את הביטחון העצמי, הערכה עצמית וההחלטיות של ילדכם בלי להלחיץ אותו להשתלב עם ילדים אחרים בגילו. זה יכול גם לעודד את הכישורים החברתיים שלו עם ילדים בגילו.
 • לתת לילדכם מטלות חשובות ומועילות כגון לחלק מפיות בארוחת הצהרים. מטלות בכיתה יעצימו את הביטחון העצמי של ילדכם ובנוסף יעלה את המעמד החברתי שלו.
 • לחלק את הקבוצה לקבוצות קטנות יותר. ילדכם יראה קבוצות קטנות יותר של ילדים כפחות מפחידים. בנוסף, קבוצות קטנות יותר כמעט יכריחו אותו להשתתף בפעילויות חברתיות מכיוון שקשה יותר להיבלע בין אנשים כאשר אינך נמצא בין המון אנשים.

גם אתם יכולים לעזור לילדכם להכיר חברים חדשים בגן – תארגנו לו הרבה מפגשים עם חברים מחוץ למסגרת הגן. יתכן שלילדכם יהיה נוח יותר להכיר את חבריו לגן אחד על אחד.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.