גן טרום טרום חובה - מידע מפורט אודות גן טרום טרום חובה
Emama

גן טרום טרום חובה

גן חובה מהווה שינוי חשוב מאוד בחייו של ילדכם וזה עוזר להתכונן לכך. עזרו לילדכם לעשות את המעבר מהבית לגן חובה חלק וכמה שפחות מלחיץ.

הפכו את המעבר להדרגתי באמצעות העצות הבאות:

הפרידה מילדכם

הרגע של הפרידה הוא הכי קשה, ילדכם יבכה או יעשה רעש בלי קשר לכמה הוא ניהנה אחרי שאתם עוזבים. אז אל תעשו סיפור מהדמעות שלו או תתנו לדמעות שלו להניא אתכם מלעזוב. כאשר מגיע הזמן שעליכם ללכת, תנו לילדכם חיבוק ותאמרו שלום חם. לפני שאתם הולכים, אל תשכחו להגיד לילדכם מתי תחזרו – מכיוון שלילד קטן אין מושג של זמן על פי שעון, שאלו את הגננת מה הילדים יעשו בשעה שתחזרו ותאמרו לילדכם שתחזרו "מעט אחרי ארוחת צהרים" או "שעת סיפור".

דברו עם הגננת של ילדכם ושאלו אותה אם ילדכם מצטרף לקבוצה ומשחק אחרי שאתם עוזבים, או שאחרי שאתם יוצאים מהגן, חכו כמה דקות והציצו דרך החלון כדי לראות מה מצבו. רוב הסיכויים שתראו שכמה דקות אחרי שהלכתם ילדכם כבר עושה את מה ששאר הילדים עושים ושהוא בסדר גמור. אם המצב לא כזה, דברו עם הגננת ובקשו ממנה לשתף יותר את ילדכם בקבוצות או פעילויות ברגע שהוא מגיע.

אם הפרידות לא משתפרות או אף מחמירות, שקלו להוציא את ילדכם מהגן לכמה שבועות, אחרי כמה שבועות בבית אתכם יתכן שישעמם לו והוא ירצה לחזור לגן מעצמו. הקפידו להגיע לאסוף אותו בזמן או מוקדם יותר בעיקר בשבועות הראשונים. אם ילדכם יתחיל לחפש אתכם בסביבות השעה שאתם אמורים להגיע והוא לא רואה אתכם זה עלול להבהיל אותו. תראו עניים במעשיו באותו הבוקר. אם אתם מספרים לו על היום שלכם, תגרמו לזה שהשמע הכי משעמם שאפשר – אל תתנו לו להרגיש שהוא פספס משהו בגלל שהיה רחוק מכם.

התמודדות עם סיוטי הפרידה

אם ילדכם לא בילה זמן עם מטפלת אחרת מלבדכם באופן קבוע לפני גן חובה, כנראה שתאלצו להתמודד עם סצנות בלתי נמנעות של חרדת נטישה. אתם לוקחים את ילדכם השמח לכיתה, אומרים להתראות, מתכוננים ללכת ומוצאים אותו מלופף סביב רגלכם. לאט ובעדינות אתם מחלצים את רגלכם מאחיזת ידו רק כדי לגלות שהוא כרך את רגליו סביבכם... הדבר הטוב ביותר שתוכלו לעשות כעת הוא להרגיע אותו, לתת לו עוד נשיקה ופשוט ללכת. זה קשה מאוד, רוב הסיכויים שביום הראשון הוא יבכה בהיסטריה, יושיט לך את זרועותיו ויכרע ברגליו כאות התנגדות לעזיבתכם. הפיתוי שעליכם לעמוד בפניו הוא לחזור ולחבק אותו חזק, אך בשום פנים ובאופו על תיכנעו לו! אתם יודעים שהוא יהיה בטוח בגן ואתם יודעים שהוא ייהנה ושאתם רוצים שהוא ילך לגן. אך הפרידה הראשונה עלולה לשבור את לבכם, אז הנה עצה קטנה שתעזור לכם להתמודד:

אחרי שיצאתם מהכיתה וילדכם לא יכול לראות אתכם יותר, חכו כמה דקות לפני שאתם נכנסים לאוטו ונוסעים. הקשיבו מחוץ לכיתה שלו. לא תשמעו שום צעקות או בכי, אולי אפילו תשמעו אותו צוחק וניהנה. ואם תציצו דרך החלון, רוב הסיכויים שתראו אותו משחק עם הילדים האחרים.

זכרו שככל שתישארו יותר זמן עם ילדכם בגן עם הגננת, ככה יהיה לו יותר קשה לקבל את העובדה שעליו להישאר בטיפולם של אחרים. זכרו גם שילדכם בוחן את הכח שלו להשפיע על ההתנהגות שלכם. אלא אם כן אתם חושבים שמשהו ממש לא בסדר, אסור לכם להיכנע לדרישותיו.

פתרונות לפחדים של היום הראשון

לחלק מהילדים, גן חובה הוא רק ההמשך של הגן או מטפלת. לשחק ולחלוק עם ילדים אחרים כבר לא חדש להם. לילדים אחרים, גן חובה היא החוויה הראשונה שלהם בלעדיכם ורחוק מהבית. הכינו את ילדכם להרפתקה באמצעות 10 עצות מיועצים ומורים.

1. סקרו את הדרך לגן

כאשר אתם נוסעים ליד הגן בקיץ, קחו את הזמן לסקור את הדרך מהבית לגן. הראו לילדכם ציוני דרך, בתים מוכרים, כל דבר שיכול לעזור לו לזהות ולהכיר את הדרך. שאלו שאלות כגון "איפה הייתי פונה עכשיו כדי להגיע לגן שלך?" זה ירגיע אתכם שילדכם יודעים את הדרך. זה גם נותן לו הזדמנות לתרגל הכוונה.

2. בקרו את הגננת ואת הכיתה בגן

אל תהססו להתקשר לגן ולשאול אם אתם יכולים להביא את ילדכם לפני שמתחילה השנה. זה ייתן לשניכם הזדמנות להכיר את הגננת ולראות את הכיתה. הראו לילדכם את התאים בהם ישים את התיק שלו, את הארונות, איפה השירותים הקרוב ואיפה המזכירות והמשרדים של המורים.

המקום ירגיש אחרת כאשר יהיו בו ילדים, אבל בכל זאת, להכיר את הכיתה בשקט ובקצב שלו, יעזור ליצור תחושת ביטחון אצל ילדכם.

3. ספקו את הציוד הנכון

רוב ההורים אוהבים לרוץ ולקנות כל דבר שנמצא במחירה לפני הזמן, אבל עדיף לחכות לסוף היום הראשון אחרי שהמורה אמרה לילדים מה הם יצטרכו. לרוב הם צריכים רק תיק (לנשיאת ניירות) בעל 2 תאים שישמש אותם כ"תיק לקחת הביתה", בו הם ישימו את כל הציורים ועבודות שעשו בגן בנוסף להודעות מהמורים. התיק הזה ישרת ככלי התקשורת בין המחנכים שלו לבית.

אל תשכחו לשים תווית עם שמו של ילדכם על כל דבר שהוא לוקח לגן. אפילו ילדים קטנים מרגישים תחושה של סיפוק כאשר הם יכולים ללכת לתא שלהם ולקחת את הדברים שלהם עם ביטחון עצמי.

4. הפכו בגדים לידידותיים לילדים

ילדים קטנים לומדים לשרוך את השרוכים בנעליים, לתפעל ריצ'רצ'ים ולהתפשט מספיק מהר כדי למנוע פספוסים קטנים בשלב זה של ההתפתחות שלהם. לפני שאתם קונים לו בגד חדש, קחו לתשומת לבכם כמה דברים: האם ילדכם יצליח לשים לעצמו ולהוריד בעצמו את המעיל, או שיש לו ריצ'רצ' בעייתי? קנו לו נעליים עם סגירת סקוטש כל עוד אתם עדיין מלמדים אותו לשרוך שרוכים.

5. כוונו את שעונכם בהתאם

יהיה לילדכם קל יותר להתרגל לשעת שינה ושעת התעוררות חדשות אם תתחילו להרגיל אותם בהדרגה לפני ששנת הלימודים החדשה מתחילה.

6. צרו את האווירה הנכונה

בגן מתרגלים עם ילדכם את השגרות וההתנהגות שמצפים מהם עד שזה הופך להרגל. אתם יכולים לעזור לילדכם להיות מסודרים בבית ע"י יצירת שגרות. אם, למשל, ילדכם שם את התיק באותו המקום כל יום אחרי שהוא חוזר מהגן, יהיה קל יותר למצוא אותו בבוקר.

7. תרגלו ארוחת צהרים

ארזו ארוחת צהרים בשקית או קופסה ושבו עם ילדכם ליד השולחן. תרגלו את פתיחתה ביחד ותגידו לו שיבקש עזרה אם הוא זקוק לה.

8. הוציאו כרטיס ספריה

לפני שהשנה מתחילה, קחו את ילדכם לספריה האזורית והוציא לו כרטיס ספריה. בלו 15 דקות ביום בהקראת סיפורים לילדכם. זוהי דרך מעולה לבלות זמן איכות ביחד וליצור אצלו אסוציאציה בין קריאה ומשהו שמרגיש נפלא.

9. בדקו את עצמכם

איך אתם מרגישים עם העובדה שילדכם מתחיל ללכת לגן? אתם מתרגשים ונלהבים? אתם דואגים? ילדינו מרגישים את ההרגשות שלנו ממה שאנחנו אומרים או עושים. אם אתם מתרגשים ונלהבים מהעובדה שהוא מתחיל ללכת לגן, ההתלהבות שלכם תהפוך לחלק מחוויית הגן שלו. באותה צורה, הדאגות והחששות שלכם תדביק גם אותו – אם תביעו דאגה על כך שהוא יהיה רחוק מכם אן על הגננת, דאגו שילדכם לא ישמע.

לפעמים קשה להבחין מי לא עוזב את היד של מי בפתח הגן. אם אתם בטוחים שזה ילדכם ולא אתם, כוונו לספק לו ארוחת בוקר טובה, הרבה שינה כל לילה והזכירו לו למה יש לו לצפות במהלך היום בגן, והרגיעו אותו בקשר לשעה שתבואו לאסוף אותו.

10. תחגגו את השנה החדשה

זהו הזמן המושלם להתחיל שגרות חדשות בבית. נסו את הרעיונות הבאים כדי להתחיל את השנה בכיף:

- בלילה שלפני היום הראשון של שנת הלימודים, תהפכו את ארוחת הערב למסיבה ע"י כך שתשתמשו בצלחות מיוחדות.

- תארגנו מסיבת "פתיחת שנה" עם כובעים מצחיקים, משרוקיות ועוגה.

- צלמו את ילדכם וסמנו את הגובה שלו על החלק הפנימי של דלת הארון. כך תוכלו לראות כמה הוא גדל במהלך השנה.

- כנסו את הפגישה המשפחתית הראשונה.

לא משנה איך תחליטו לחגוג את שנת הלימודים החדשה, הפכו את זה למאורע שנתי. אחד הדברים היקרים ביותר שאנחנו יכולים לספק לילדינו הם הזיכרונות.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.