התפתחות כיתה ט' – האתגרים - מידע מפורט אודות התפתחות כיתה ט' – האתגרים
Emama

התפתחות כיתה ט' – האתגרים

שינויים פיזיים

בנות – יתכן שילדתכם לא קיבלה עדיין את מחזור הוסת הראשון שלה. המומחים טוענים כי אין סיבה לדאגה מהעובדה שהיא לא קיבלה מחזור גם עד גיל 16. אם בתכם לא קיבלה עדיין מחזור, היא כנראה מרגישה חסרת סבלנות ומוכנות להתפתח בדיוק כמו חברותיה. יהיה קשה להרגיע אותה בכך שזה יקרה גם לה בקרוב. באותו הזמן, אתם צריכים לנסות שלא לשקף את חוסר הסבלנות או הדאגה שלה.

מבחינת תזונה, בנות בגילאים 15-18 צריכות רק 2,100 קלוריות ביום. שיא פרץ הגדילה שלהן בדרך כלל נגמר כבר בשלב הזה.

בנים – שיער הגוף, שיער הפנים ובלוטות הזיעה של בית השחי עדיין מתפתחים. בנכם ודאי יתגאה מאוד מהיכולת שלו לגדל שפם. בנוסף, הקול שלו עדיין בתהליך השינוי, והוא מפתח את פיקת הגרוגרת. לבנים בגילאים אלו יש תיאבון אדיר, ומסיבה טובה – בנים בגילאים 15-18 צריכים 3,000 קלוריות ביום.

אתגרים

יחסי מין – בין אם זה מוצא חן בעינכם ובין אם לא, רוב הסיכויים שילדכם מכיר מישהו אשר מקיים יחסי מין. יתכן שגם הוא מקיים יחסי מין. חלק מהסיכון וההנאה בהגעה לתיכון הוא ליצור חברויות עם ילדים גדולים יותר, ומשמעות הדבר שיתכן כי הלחץ חברתי לקיים יחסי מין יגבר. יתכן שילדכם לא נמצא עם ילדים אשר מקיימים יחסי מין, אך הנושא בהחלט יהיה במחשבותיו.

כשלון אקדמי – אם ילדכם לא מוציא ציונים טובים בבית הספר, האתגר שלכם הוא להתגבר על תחושות הבטן הראשוניות שלכם על חוסר המשמעת העצמית שלו או חוסר הרצון שלו ללמוד אחרי בית ספר. מה עוד עובר עליו? יתכן כי סביבת בית הספר החדשה שלו מאתגרת יותר מבחינה אקדמאית או חברתית משציפתם. יתכן שהוא מוטרד מבעיה אחרת במשפחה או עם חבריו. האם הוא יוצא עם בחורות? אולי ילדים גדולים יותר מקשים עליו? אמנם יתכן כי מדובר בדחיית שיעורי בית, עליכם לבדוק נושאים עמוקים יותר המשפיעים על ההשתתפות שלו בבית הספר.

אכילת יתר או חוסר אכילה – אנורקסיה היא הפרעת אכילה אשר מופיעה בעיקר אצל נערות מלומדות ואמידות יחסית. זהו מצב פיזיולוגי (נפשי) אשר הופך להיות גופני באופן מבהיל – הנערות הללו מרעיבות את עצמן למוות, פשוטו כמשמעו. השמנה היא גם הפרעת אכילה, למרות שהיא פוגעת בכרבע מבני הנוער. הגורמים היסודיים להשמנה הינם אכילת יתר, חוסר בפעילות גופנית, בחירה לקויה של אוכל ונטייה מוקדמת להעלות במשקל. על פי מחקרים שנעשו בתחום, הורים לילדים שמנים הינם בדרך כלל מגוננים מדי.

הסתגלות לבית ספר גדול יותר – הכניסה לבית הספר התיכון עלולה להיות יותר מרק השהות בסביבתם של נערים מבוגרים יותר, היא עלולה להיות גם ההתנסות הראשונה של ילדכם בסביבה שעלולה להיראות עצומה ולגרום לניכור. סטודנטים בבתי ספר גדולים יכולים להתרשם מקבוצת תלמידים מגוונת יותר ומקבלים את ההזדמנות להשתתף במספר מגוון יותר של פעילויות ודיונים. אך ישנם גם חסרונות לבית ספר גדול – תלמידים בבתי ספר גדולים מרגישים יותר בנוח להשקיף מהצד מאשר תלמידים בבתי ספר קטנים, מבחינה אקדמית תלמידים שקטים יותר נוטים ללכת לאיבוד במערכת יותר בקלות, ואחוז הנשירה גדול יותר.

איך אפשר לעזור

הכירו את סביבתם של ילדכם. יתכן שהוא ירגיש יותר מרוחק ומנוכר מההשפעה שלכם יותר מתמיד, והוא בטח מניח שלא אכפת לכם למה הוא מאזין, מה הוא קורא או רואה בטלוויזיה או בקולנוע בזמנו הפנוי. איתו או בלעדיו, תראו את הסרטים, תצפו בתוכניות הטלוויזיה, הקשיבו למוזיקה וקראו את כתבי העת, אך אל תעזו זאת עם הכוונה להגיד לו עד כמה הם מטופשים או מעליבים – הוא אוהב את הדברים הללו, כבדו זאת.

עודדו שיחות נמרצות בארוחת הערב, אך הימנעו מהפיכת הארוחה לעימות צעקני על פוליטיקה, דת או יחסי מין. יתכן שהוא מאוד רציני לגבי העניין כך שזה לא רעיון טוב להתנהג כאילו זה לא חשוב, אך אינכם צריכים להתרגש כמוהו. אם הוא אומר משהו שפוגע אתכם במיוחד, זכרו שהוא ידע שזה יהיה פוגע כשאמר את הדברים. הוא ידע יותר טוב מכולם את הדרכים לעצבן אתכם, והוא יעשה זאת.

החמיאו לו, אך היו כנים. הוא יחשוב שאתם סתם אומרים דברים מסוימים בגלל שאתם ההורים שלו, אז היו ספציפיים בשבחים שלכם. במקום לנסות לחזק את האגו שלו עם משפטים כמו "אתה פשוט הנער הכי חתיך בעולם", השתמשו במחמאות אמינות יותר כגון "יש לך עיניים מאוד יפות". יתכן שעדיין ימשוך בכתפיו אך לפחות הוא שמע את המחמאה.

שכנעו אותו באמצעות מעשיכם ודבריכם שאתם מתייחסים אליו כאל אינדיבידואל. הטבע המרדני שלו יירגע רק כאשר אתם לא תראו בו או תתייחסו אליו כאל התינוק הקטן שלכם. אחת הדרכים להראות לו שאתם מכירים בדרך המתבגרת שלו, היא לבקש את עצתו לגבי נושא שאינכם מבינים בו והוא כן – למשל, "כמה RAM (הזיכרון הראשי של המחשב) אתה צריך בדיסק הקשיח שלך?"

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.