התפתחות כיתה ט - מידע מפורט אודות התפתחות כיתה ט
Emama

התפתחות כיתה ט

זוהי השנה הראשונה של ילדכם בבית ספר תיכון, וזוהי אבן דרך לשניכם – בשביל ילדכם זו אבן דרך מכיוון ששנה זו מהווה את הכניסה של ילדכם לעולם הגדול של "ילדים גדולים" ולכל העצמאות וקבלת ההחלטות הכרוכות בכך. בשבילכם ההורים זו אבן דרך מכיוון שסוף-סוף ילדכם עבר את המכשולים של שנות העשרה המוקדמות, דבר אשר כנראה הפך את חווית המחיה אתו לקשה יותר בשנתיים-שלוש האחרונות. זוהי תקופה מרגשת ביותר.

מיומנויות אינטלקטואליות

כעת שילדכם בבית ספר תיכון, יהיה מצופה ממנו יותר מבחינה אינטלקטואלית ואקדמית – הציפיות הללו כוללות הכל בין איכות וכמות שיעורי הבית ועד לרמת הבגרות שלו בזמן השיעורים. הפרויקטים יהיו מורכבים יותר וידרשו יותר תכנון – בתיכון אי אפשר להשאיר עבודת מחקר לדקה ה-90.

הציפיות המוגברות הללו חופפות ליכולות הגוברות של ילדכם – תחומי העניין שלו יהיו מורחבים יותר מתמיד, בנוסף למודעות וסקרנות מוגברות על העולם סביבו. בניגוד לנערים צעירים יותר, ילד בכיתה ט' יכול להתעלות על גישת ההסבר המוחשי לתופעות ולתאר את הסיבות המורכבות לתופעות אלו. לפחות הוא יוכל להעיז ולנחש למה דברים מסוימים מתקיימים כפי שהם מתקיימים.

דוגמא לאינטלקט הגובר שלו היא המיומנות החדשה שלו הסקה דדוקטיבית (מהכלל אל הפרט) – אם תשחקו איתו את המשחק "21 שאלות", תשימו לב לשינוי. כאשר היה צעיר יותר, הוא בטח שאל שאלות מפורטות כגון "האם זו ציפור?" או "האם זה אופנוע?" כעת, הוא ישאל שאלות נרחבות יותר, שאלות לפי נושאים אשר יאפשרו לו לצמצם את האפשרויות ולהגיע לתשובה הנכונה מהר יותר – הוא ישאל שאלות בסגנון של "האם זה בן אדם?", "האם זה גבר?" או "האם הוא מפורסם?"

מיומנויות חברתיות

ילדכם נהיה פחות מרוכז בעצמו בהשקפת החיים שלו וזה מאפשר יכולת טובה יותר להתפשר, לשלוט על רגשותיו כאשר הוא באי-הסכמה עם מישהו ולהיות יותר סבלני ורגוע. משמעות ההפחתה הזו בהתכנסות העצמית של ילדכם, היא שהוא חושב על המצב האנושי ויפתח ערכים משל עצמו. חוש המוסריות שלו יושפע משלכם – לעיתים הוא יחקה את חוש המוסריות שלכם ולעיתים הוא יתנגד לו.

דעותיו של ילדכם על העולם יתגבשו קודם כל על החברים שסביבו. יתכן שהוא יגלה שאין לו כל כך הרבה במשותף עם חבריו מחטיבת הביניים כפי שחשב, וירצה להרחיב את מעגל החברים שלו ולהתחבר עם מועצת התלמידים המגוונת יותר של בית הספר התיכון. החברויות שהוא יצור בשנה זו ישרדו יותר ויהיו יותר קרובות מאלה שהיו לו אף לפני שנה – יהיו פחות גבולות בינו לבין חבריו.

ילדכם יתחיל לבלות יותר זמן בקבוצות מעורבות (בנים ובנות), למרות שהחבורה העיקרית שלו תהיה רק בנים (ואצל בנות, החבורה העיקרית תהיה רק בנות). יתכן שידבר על ידידות, ומיד תתהו (אם לא תשאלו) אם יש לו רגשות רומנטיים כלפי אחת מהן. בנים נוטים להיות מוכנים לצאת עם בנות בסביבות גיל 15 ובנות בגיל 14.

לעיתים נוצרים זוגות בתוך החבורות הגדולות, ויתכן שילדכם יתמודד עם רגשות שמעולם לא חש. למרות שקשרים אלה בדרך כלל מסתיימים מהר, הם יכולים להיות רגשניים מאוד.

פעילויות מחוץ ללימודים

נווטו את ילדכם לכיוון פעילויות המתאימות לתחומי העניין שלו ולשלב ההתפתחותי שלו – יתכן שמועדון הדרמה ירוויח מהכשרון המלודרמטי שלו, התנדבות במקום העוזר לעניים יכול להתקשר לחוש הצדק החברתי שלו, ונבחרת השחייה תעזור לו להיות פעיל גופנית.

שינויים רגשיים

אמנם ילדים בכיתה ט' בעלי פחות מודעות עצמית מאשר בשנים האחרונות, הם עדיין לא בטוחים לגבי איך שופטים אותם. המראה החיצוני שלהם מאוד חשוב להם, בנוסף לדרך שבה הם מתפתחים. ילדים בכיתה ט' אשר פעילים מינית עלולים להיות בעלי דימוי עצמי מפוקפק אף יותר – בסקרים שנלקחו, חלקם אמרו שקיום יחסי מין גורם להם להרגיש יותר מושכים ויותר חשובים לבן/ת זוגם. במחקר אחר שנעשה, ראו כי נערים אשר חושבים על עצמם שהם נראים טוב, נוטים להיות מאושרים יותר ובעלי הערכה עצמית גבוהה יותר המלווה אותם לתוך שנות הארבעים שלהם, לעומת נערים אשר חושבים שהם פשוטים או מכוערים.

זו השנה שבה רוב הנערים מתחילים להתמרד. אמנם התמרדות זה דבר טבעי לחלוטין, ויש כאלה האומרים שזה אף חיוני להתפתחות תקינה, רוב הסיכויים שאתכם כהורים זה ישגע. הפגנת העצמאות של ילדכם יכולה להופיע בהרבה צורות, כאשר כמעט כולן נועדו להראות לכם שהוא אינדיבידואל נפרד וחסין להשפעה שלכם. יתכן שלא תמיד הוא ירצה להתמרד בדרכים שהוא מתמרד, יתכן שהוא יחוש ש"הכריחו" אותו להתנהג באופן הזה בכדי להראות שהוא צודק.

אם לילדכם יש אחים קטנים, דעו שהם בוחנים את התגובות שלכם – אם תוותרו לילדכם על עברות רציניות, רוב הסיכויים שגם ילדכם הקטנים יחקו אותו ויתנהגו באותה צורה (יתכן שאפילו מוקדם יותר מאחיהם הגדול).

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.