הריון באמצעות תרומת ביצית - מידע מפורט אודות הריון באמצעות תרומת ביצית
Emama

הריון באמצעות תרומת ביצית

זוגות רבים נתקלים במגוון בעיות המונעות מהם כניסה להריון, והריון באמצעות תרומת ביצית משמש כיום כפתרון לחלקן. תרומת הביצית מתבצעת מתורמת חיצונית, התורמת לבני הזוג ביצית להפריה, להריון ביולוגי אצל בת הזוג לה נתרמת הביצית.

בעיות בכניסה להריון כוללות בעיות בשחלות, ירידה באיכות הביציות, בעיות תורשתיות או בעיות הנגרמות עקב טיפולי הפריה או טיפולים מסוגים שונים הניתנים כפתרונות שונים בדרכם של הזוגות לנסות ולהרות, או לעיתים כמענה על בעיות רפואיות נוספות.

תהליך תרומת הביצית

תהליך הריון באמצעות תרומת ביציות כולל כמה שלבים עיקריים:

  • מציאת סוכנות ומרפאה המבצעות את התהליך - לאחר שבני הזוג מגיעים למסקנה כי הכיוון בו הם מעוניינים הוא של תרומת ביצית, עליהם לחפש סוכנות המציעה את השירות, לבדוק לעומק את התהליכים המוצעים בכל סוכנות, והאם התנאים המוצעים בכל מרפאה מקובלים על כל הצדדים.
  • מציאת התורמת – שלב זה כולל איתור מועמדת מתאימה לתרומת הביצית, אם מתוך בני המשפחה של הזוג או מתוך היצע התורמות של המרפאה, כאשר כמו בתהליך תרומת זרע – אין אנונימיות מוחלטת וניתן לדעת פרטים מסוימים (כגון נתוני מראה ותורשה) על התורמת.
  • ההליך הביולוגי של התרומה - הליך זה כולל גם הוא כמה שלבים, מתיאום המחזור בין התורמת לנתרמת, שאיבת הביציות והפרייתן ע"י הזרע, השבחת הזרע, ועד שלב ההפריה החוץ גופית והחדרת העוברים לרחם בת הזוג.

בתהליך התרומה עצמו שואבים את הביציות על ידי מחט המוחדרת לשחלות התורמת והוא מבוצע בהרדמה כללית. לאחר השאיבה מפרים את הביצית בזרע של בן הזוג או בזרע של תורם:

את הביצית המופרית מדגירים במעבדה, ולאחר מספר ימים מחזירים את העוברים המופרים לרחם של מקבלת התרומה. את העוברים שלא הוחזרו ניתן להקפיא ולהשתמש בהם לניסיון נוסף. לאחר כשבועיים מקבלת התרומה תעבור בדיקת הריון . במידה וההיריון נקלט, ניתנת תמיכה הורמונלית במשך מספר שבועות.

חשוב לציין כי התהליך כולל בחובו חתימת מספר חוזים משפטיים הן עם הסוכנות ולעיתים אף עם התורמות. מבחינה פסיכולוגית, מחקרים שנעשו בנושא מראים שלמרות חששות שעולים בבני הזוג שמבצעים את התהליך, אימהות מתרומת ביצית מפתחות ללא קושי קשר אהבה לתינוק, ומאמצות באופן מידי את זהותן כאימהות.

בנוסף נמצא כי הילדים מפותחים, בריאים ואינם סובלים מבעיות מיוחדות

מרפאות

בארץ ישנן מספר מרפאות המאפשרות לבצע את תהליך תרומת הביציות וההפריה החוץ גופית:

  • אמבריון – מרפאת אמבריון הממוקמת ברחוב הברזל תל אביב מתמחה בתרומת ביציות והפריה חוץ גופית. המרפאה מציעה ליווי מלא לאורך כל התהליך על שלביו האדמיניסטרטיביים והביולוגיים. לפרטים נוספים ניתן להתקשר 03-6348899 או לבקר באתר המרפאה:www.embryon.co.il
  • הדסה – לבית החולים הדסה ישנה תכנית תרומת ביציות המגוונת גם בעבודה מול מרפאות מומחים בצ'כיה ובארץ, בשילוב עם הנסיון העשיר של רופאי הדסה, המביאים לשיעורי הצלחה גבוהים. לפרטים נוספים ניתן להתקשר 02-5844183 (הר הצופים) או 02-6779388 (עין כרם) או לבקר באתר בית החולים: www.hadassah.org.il
  • המרכז הרפואי לפוריות – המרכז מתמחה בהפריות חוץ גופניות, ומציע פגישת ייעוץ חינם. לפרטים ניתן להתקשר 1-800-200002, או לבדוק באתר: www.global-ivf.com
  • אסותא – באסותא מציעים מסלולי תרומת ביציות בשיתוף עם מרפאות בקייב ובקפריסין. כמו כן יש במרכז שתי מחלקות , בראשון לציון וברמת החי"ל, המתמקדות בהפריה חוץ גופית הכוללות מסלולים שונים של תרומת ביציות. לפרטים נוספים ניתן לקרוא באתר : www.egg-donation.co.il

תהליך הריון באמצעות תרומת ביצית הינו תהליך מורכב ומייגע הכולל שלבים רבים: לוגיסטיים, ביולוגים ונפשיים. עם זאת חשבו לזכור שהוא מציע לזוגות רבים את הפתרון הנכסף של כניסה להריון. החתירה לאושר והדבקות במטרה הן נקודות העוגן עבור הזוגות הרבים שמחליטים לקחת חלק בתהליך מסוג זה.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.