לצד ההתרגשות והשמחה מההריון יש צורך לוודא שאתם מקבלים טיפול מקצועי מהצוות הרפואי שמלווה אתכם.
Emama

רשלנות רפואית בהריון ולידה

אין ספק ששלב ההריון והלידה הוא אחד השלבים המרגשים ביותר בחיי כל זוג. לצד ההתרגשות והשמחה יש צורך לשמור על עירנות ולוודא שאתם מקבלים טיפול מקצועי צמוד מהצוות הרפואי שמלווה אתכם. רשלנות רפואית היא אמנם לא עניין שכיח ונפוץ, אך לצערנו בהחלט עלולה לקרות, ותוצאותיה עלולות להיות הרסניות.

תביעות משפטיות עקב רשלנות רפואית במהלך הריון ולידה הן מהנפוצות בתחום הרשלנות הרפואית. שלבי ההריון והלידה דורשים מעקב צמוד, כמות גדולה של בדיקות ותשומת לב מלאה לזיהוי החריגות ולאבחון גורמי סיכון פוטנציאליים. התנהלות לא נכונה של הרופא המטפל בכל שלב בדרך עלולה לגרום נזק לאמא, נזק לעובר, או להכשיל את זיהויה של בעיה שכבר קיימת.

מהי רשלנות רפואית?

כמו בכל מקצוע, גם ברפואה טורחים ולומדים כל כך הרבה שנים על מנת להפנים את דרכי הטיפול בכל מקרה. אמנם הרופאים מטפלים בבני אדם וכל אחד הוא מקרה אינדיבידואלי, אך צירוף מסוים של נתונים ותסמינים אמור להוביל לאופן פעולה מסוים של הרופא. נקרא לאופן פעולה זה 'התנהגות רפואית סבירה'.

רשלנות רפואית היא מצב בו רופא מסוים התנהל באופן החורג מאותה התנהגות רפואית סבירה. כלומר הרופא עשה החלטה מסוימת שבהינתן הנתונים לא היתה צריכה להיעשות, או לא זיהה מצב שבהינתן הנתונים היה צריך לזהות.

רשלנות במהלך ההריון

שלב ההריון הוא שלב הבדיקות והמעקב. בשלב זה אחראי הרופא המטפל ללוות את ההורים ולוודא את תקינות ההתפתחות של העובר, את מצבה הרפואי התקין של האם לאורך שלבי ההריון, ולבצע בדיקות מקדימות לזיהוי מומים מולדים. אם בדיקה מסוימת מעלה חשש למום, חובת הרופא לדווח להורים על מנת לתת להם את היכולת להחליט לגבי המשך ההריון כן או לא.

רשלנות רפואית במהלך ההריון, שעלולה להתבטא באבחון לא נכון של תוצאות בדיקה, בפספוס נתוני הסטוריה רפואית שעלולים להעיד על השתייכות לקבוצת סיכון מסוימת, באי זיהוי של חריגות בהתפתחות ההריון ועוד.

רוב התביעות המשפטיות על רשלנות במהלך ההריון עוסקות במצבים בהם עקב רשלנות של הרופא לא זוהה מום אצל העובר. מצב כזה נקרא בעגה המשפטית 'הולדה בעוולה' כיוון שבמקרים רבים, אם היה מזוהה אותו מום מראש, אולי עדיף היה להחליט על הפסקת ההריון ולמנוע מהולד חיים של סבל.

רשלנות במהלך הלידה

במהלך הלידה הרשלנות עלולה להיות אי זיהוי של מצוקה אצל העובר או אצל האם, או התנהלות טכנית שגויה של הצוות הרפואי, אשר התוצאה שלהם עלולה להיות נזק בלתי הפיך לאם או לעובר ובמקרים מסוימים אפילו מוות.

בתור הורים לעתיד, הנמצאים בשלבים ראשונים של ההריון, חשוב לבחור את הצוות הרפואי בקפידה, להרגיש בטוחים ולסמוך על אנשי המקצוע שסביבכם. מקרי רשלנות ברפואה בכלל ובהריון ולידה בפרט לא מתרחשים כל יום, אך לצערנו קורים הרבה יותר מהרצוי.

אמנם רשלנות רפואית היא לא משהו שניתן לחזות או להבטיח את מניעתו, אך ככל שתהיו יותר מעורים, מעורבים ובקיאים בתהליכי ההריון והלידה, תוכלו להרגיש בטוחים יותר בדרך ההתנהלות של הצוות המטפל שלכם ולראות שאכן הדברים קורים 'על פי הספר'. יחד עם העירנות והמעורבות שלכם, יש גם לזכור לתת אמון בצוות שבחרתם בקפידה, לא לכלות את ימיכם בחרדות מיותרות, ולזכור ליהנות מפלא הטבע הזה שנקרא הריון ולידה.

להתייעצות עם עו"ד מתמחה בתחום, פנו למשרד עורכי הדין ילניק, וייס ושות'

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.