פיתוח הילד - מידע מפורט אודות פיתוח הילד
Emama

פיתוח הילד

לפי מומחי התפתחות ילדים, הצעצועים החינוכיים ביותר לילדינו הם אלה המעודדים התפתחות של כישורים ספציפיים, בניגוד לצעצועים המציגים עובדות פשוטות. כל החוויות מפתחות את המח אך הסוד לצעצועים של חינוך קוגניטיבי (הכרתי) הינו לפתח מספר כישורים שונים המשמשים בסופו של דבר בדרכים מורכבות יותר בהמשך החיים.

לעיתים קרובות אנו חושבים שצעצועים חינוכיים הם אלה הקשורים לכישורים בבית הספר, אך המשמעות החינוכית של צעצועים ומשחק מורחבת יותר מתשובות נכונות ולא נכונות או ידיעה של האלף-בית ומספרים. מגוון רחב של משחק נותן לילדים את ההזדמנות לפתח את הכישורים הגופניים, חברתיים, יצירתיים ושכליים.

למשל, דרך העמדת-פנים, ילדים מפתחים שפה ודמיון – הבסיס לקרוא וכתוב. ערכת יצירה או בניה דורשת כישורים מוטוריים עדינים ומיומנות בנייה, בנוסף ליכולת לקרוא ולעקוב אחר הוראות, עבודה בסדרה של צעדים עוקבים והתמדה במטלה שאינה מיידית.

הנה קו מנחה של 6 קטגוריות לצעצועים המגבירים למידה:

1.צעצועים של בניה: כגון לגו או קוביות לילדים קטנים יותר. צעצועי בניה מפתחים הבנה מרחבית בנוסף ליכולת לדבוק במטלה.

2.ציוד אומנותי: צעצועים אלה מציגים לילדים איך צבעים יכולים להשתלב ומאפשרים ביטוי עצמי יצירתי וחסר מילים.

3.אביזרים להפקת הצגות ומשחק תפקידים: משחקים אלו מפתחים את הדמיון ואת השפה.

4.משחקי קופסה הכוללים התאמת חפצים, ספירה ולקיחת תורות.

5.ציוד ספורט: ספורט מפתח קואורדינציה, עבודת-צוות ומשחק הוגן.

6.פאזלים: פאזלים מפתחים הבחנה ויזואלית וסבלנות לדבוק במטלה שאינה מיידית.

לגדל ילד מתורבת

ליהנות בחיק הטבע – לאנשים המתגוררים בערים בעיקר, מומלץ ללכת לכל דבר שיש בו מרכיב שקשור לטבע כגון פארקים, גן חיות, אקוואריום וגנים. למקומות אלו בדרך כלל יש חדרים מיוחדים שבהם ניתן לגעת ולחקור, ללטף את החיות, או לשאול מומחים שאלות. להרבה מהמקומות יש גם אפשרות לסיור מודרך.

דיבור רחוב – כמו כל כך הרבה היבטים אחרים של חיים בעיר, אחד התחומים שתמיד אפשר לסמוך על קיומו הוא בידור. כל מה שעליכם לעשות הוא לקום ולצאת מהבית, בטוח תמצאו שעשוע לא רחוק. אולי באזור הטיירות תמצאו הופעות רחוב, יריד רחוב כלשהו, מצעד או נגני רחוב.

נדרש מעט מאוד מאמץ כדי להפוך יום רגיל לאירוע. כל שעליכם לעשות הוא לפקוח את העיניים ולהסתכל על העולם כהופעה מיוחדת של אנשים שונים וחוויות מרגשות.

תוכניות במוזיאון – בכל מוזיאון לילדים ישנם הרבה שיעורים וסדנאות המאורגנים במיוחד לילדים בגיל הגן.

רעיונות שישאירו את הטלוויזיה כבויה

לעיתים נראה שבלתי אפשרי להשאיר את הטלוויזיה כבויה בשעות המוקדמות של היום. אמנם הפעילויות הבאות דורשות מעט אנרגיה מצד ההורים, אך הן יוצרות אינטראקציות חיוביות בין הורה לילד ואולי אף יעזרו לילדכם ללמוד לישון לזמן ממשוך יותר לאחר שהריגוש שבטלוויזיה אינו זמין עוד.

1.פאזלים המתאימים לגיל של ילדכם.

2.צרו פאזל בעצמכם. עזרו לילדכם ליצור פאזל על ידי גזירת תמונה ישנה, כרטיס ברכה, או תמונה מעיתון לחתיכות גדולות. תנו לילדכם להרכיב בחזרה את התמונה על גבי חתיכת נייר.

3.קראו ספרים ביחד. עזרו לילדכם לבנות מבצר בחדרו באמצעות סדין, שמיכה או מגבת גדולה וכיסאות. היכנסו איתו למבצר וקראו ביחד סיפורים חדשים או קלאסיקות אהובות ומוכרות.

4.סדרו ביחד אלבומי תמונות. תנו לילדכם לעזור לכם למיין את התמונות לפני נושאים, זמנים, אירועים או אנשים ועזרו להם לסדר אותן באלבום.

5.כתבו מכתבים. עזרו לילדכם לכתוב מכתבים לחברים ומשפחה בהם הוא מפרט את אירועי השבוע שלו. אפשר לעודד את הילד לכתוב, להדביק מדבקות או לאיית מילים.

6.רקדו לצלילי מוזיקה. הפעילו את הרדיו ובחרו מוזיקה שמחה ומלאת חיים ותנו לילדכם לרקוד בבית לצלילי המוזיקה. הצטרפו אליו והמציאו צעדים ותנועות לשיר מוכר או למדו אותו תנועות לשיר חדש.

7.סדרו ביחד את ארונות הבגדים או משחקים. תנו לילדכם לעזור לכם למיין את הבגדים או המשחקים ועזרו להם להסדרם בארון.

8.שחקו ברכבות, קוביות, או אומנויות ומלאכת-יד. תאתגרו את הדמיון של ילדכם ושלכם. הנה שני רעיונות מהירים ופשוטים:

1. הרכיבו זר פרחים העשויים מגביעי אפייה מנייר אליהם מודבק קש כגבעול. קשרו את הפרחים לזר בעזרת סרט צבעוני.

2. צרו קולאז' על ידי גזירת תמונות מעיתונים והדבקתם על בריסטול.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.