עוזרת - עוזרות בית - מידע מפורט אודות עוזרת - עוזרות בית
Emama

עוזרת - עוזרות בית

אחוז גבוה של בתי אב בישראל מעסיקים עוזרת בית על בסיס חודשי קבוע. במרבית המקרים עוזרת הבית מועסקת בבתים בהם שני ההורים עובדים במשרה מלאה, הנעדרים למשך רוב שעות היום מביתם. תפקידה של עוזרת הבית הוא להיות אחראית על ניהול משק הבית ואחזקת הבית בכל הקשור לעבודות ניקיון ובישול.

אין ספק, כי אחזקה של עוזרת כרוכה בהוצאה כספית גדולה, אשר איננה מתאימה לכל בית בישראל, אולם מדובר באחד מן המקצועות המקלים עד מאוד על נשים המחליטות לנהל משפחה לצד קריירה.

במאמר הבא, נייעץ לגולשים כיצד לבחור עוזרת בית מקצועית, אמינה ומתאימה.

כך תבחרו עוזרת בית מסורה

אם החלטתם שברצונכם להעסיק עוזרת בית, אשר תטפל ותנהל את משק הבית במסירות ובאחריות, אנו ממליצים לכם תחילה להעריך מהם הצרכים שלכם ומהו התקציב המקסימאלי שאתם מוכנים להקצות להעסקת עוזרת.

אז עכשיו לאחר שהגדרתם את צרכי ניהול המשק של ביתכם ותקציב עוזרת, אנו ממליצים לכם לערוך סינון קפדני על מנת לאתר את עוזרת הבית המתאימה, בהתאם לפרמטרים הבאים:

  • קבלת המלצות – בשלב הראשוני, טרם תחילת הליך הסינון, היינו ממליצים לכם לקבל המלצות ממכרים, חברים ושכנים, שעבדו בעבר עם עוזרות בית מקצועיות ומסורות ולבקש מהם את פרטי כל עוזרת ועוזרת על מנת ליצור עמן קשר.

ריאיון טלפוני - בשלב השני, לאחר שקיבצתם לעצמכם רשימה של עוזרות בית פוטנציאליות, אנו ממליצים לכם לערוך ריאיון טלפוני קצר עם כל עוזרת פוטנציאלית ולברור מספר מצומצם של עוזרות בית העונות לקריטריונים שהצבתם לעצמכם (כמו למשל: ניסיונה המקצועי, היקף משרת עוזרת, גמישות וזמינות, שעות עבודה, רשימת מטלות הבית, ציפיות שכר ועוד).

  • פגישת היכרות – בשלב השלישי, אנו ממליצים לכם לערוך פגישת היכרות עם שלוש עוזרות בית פוטנציאליות, בכדי לבחון בדקדקנות איזו עוזרת בית היא המתאימה ביותר לתפקיד. בפגישת היכרות זו, עליכם לערוך תיאום ציפיות הדדי ולהסביר בדיוק לאילו שירותי אחזקה אתם זקוקים בביתכם, מהו גובה השכר, היקף המשרה, ימי העבודה הרצויים ותנאי העבודה וכן עליכם לשמוע מהו הרקע המקצועי של העוזרת, מהו ניסיונה בתחום, מהן ציפיות השכר ותנאי העבודה שהיא דורשת ועוד. בהתאם לפגישת היכרות זו, תוכלו לסנן ולאתר את העוזרת המתאימה לכם.
  • סל שירותי הניקיון – ביום העבודה הראשון, עליכם להסביר במדויק מהן משימות הניקיון העומדות בפני עוזרת במהלך יום עבודתה, וזאת בכדי למנוע אי הבנות בעתיד. כך למשל: עברו יחד עם עוזרת בכל חדרי הבית והסבירו לה כיצד תרצו שתנקה כל חלל וחלל, לרבות: ניקוי חדר מדרגות, ניקוי חלונות הבית, ניקוי המקרר והכיריים, שאיבת שטיחים, ניקיון הרצפות בחדרים, איבוק השמיכות, כיבוס הבגדים, ייבושם וקיפולם, בישול והתקנת מאכלים לילדים, הדחת כלים ועוד.
  • מחיר העסקה – רצוי מאוד לקבוע את תנאי השכר של כל עוזרת בית לפני תחילת עבודתה וזאת בכדי להיות מסונכרנים עמה בצורה מוחלטת (שכר עבודת עוזרת צריך לכלול: דמי נסיעות, ביטוח לאומי וביטוח בריאות).
  • כימיה בינאישית – פרמטר נוסף וחשוב לא פחות הוא נושא הכימיה הבינאישית עם עוזרת בית. כיוון שאתם מכניסים אישה זרה לביתכם, אשר תשהה במחיצת ילדיכם במשך רוב שעות היום, אזי עניין התקשורת הבינאישית, הכימיה בין הילדים והעוזרת והקשר שלכם עימה חשוב מאוד להעסקתה.
  • אמינות, יסודיות וסודיות – חשוב מאוד כי עוזרת הבית שלכם תהיה אמינה, יסודית מאוד ותדע לשמור על סודיות מוחלטת. האינטראקציה היומיומית עם בני הבית עשויה לחשוף את העוזרת למצבים מאוד אינטימיים ורגישים של בני הבית ועל כן עליה לנהוג בסודיות מוחלטת ולשמור את המידע הרגיש הזה לעצמה בלבד. כמו כן, האינטראקציה היום יומית עם חפצים יקרי ערך כגון: תכשיטים, כסף וחפצי נוי יקרים, דורשים ממנה להיות אמינה.

לסיכום, אם ברצונכם למצוא עוזרת בית מתאימה פעלו בהתאם לקריטריונים למציאת עוזרת בית, אשר צוינו בכתבה זו.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.