סמים - מידע מפורט אודות סמים
Emama

סמים

ישנה רשימה של בעיות אשר יכולה להצביע על שימוש בסמים. אך היזהרו לו להסיק מסקנות באופן אוטומטי שאכן מדובר בסמים. ילדים, ובעיקר בני נוער, מראים הרבה מהסימנים הללו כאשר הם מדוכדכים גם מדברים אחרים. תבינו מילדכם מה הבעיה ונסו לזהות אם מדובר בשימוש בסמים. זכרו שגם אם לא מדובר עדיין בסמים, בעיות אלו דורשות התייחסות.

 • איחור או היעדרות מוגברת משיעורים.
 • ירידה בציונים
 • בעיות התנהגותיות בבית הספר
 • חוסר עניין בפעילויות שפעם ענינו אותו
 • נטישת חברים ישנים והשפעה פתאומית מחבורה חדשה
 • שינויי אופי – ילד שפעם היה חברותי כעת מתנהג בריחוק, או ילד שבדרך כלל רגוע כעת עצבני רוב הזמן.
 • שינויים פתאומיים במצבי רוח
 • מראה תשוש או אדיש
 • שכחנות מוגברת
 • סודיות מוגברת
 • ריחוק מהמשפחה
 • הפגנת יותר קרביות בבית
 • עיניים אדומות
 • ירידה במשקל
 • חוסר בשינה איכותית
 • עייפות או פעלתנות-יתר

אם חברים שלו משתמשים בסמים

השימוש בסמים זה הנושא האחרון שכל הורה היה רוצה להיתקל בו ולהתמודד איתו. אך אם גיליתם שילדכם וחבריו אכן משתמשים בסמים, הדבר האחרון שעליכם לנסות זה להתעלם מהעניין ולקוות שזה יעבור לבד. אם אתם מגלים שחבר של ילדכם משתמש בסמים, איך עליכם להגיב – האם עליכם למנוע מילדכם להיות חבר של אותו ילד? איך אפשר גם להיות תומך וגם תקיף בו זמנית? הנה דעותיהם של הורים אחרים:

 • אמא אחת מספרת שלדעתה אי אפשר להישאר חברים עם ילד המשתמש בסמים מבלי להיקלע לדברים הרעים שהוא עושה. אי אפשר לשלוט במעשיו של ילדך כאשר הוא לא בבית. אפשר להסביר לילד את ההשפעות שעלולות להיות לחבר שלו עליו, אך בסופו של דבר הוא מחליט מיהם החברים שלו.
 • אמא אחרת גילתה שחברתה של בתה משתמשת בסמים, היא דיברה על כך עם ביתה וגילתה שזה מפריע לה בקשר לחברה שלה. האמא הסבירה לבתה שתפקידה להיות חברה טובה ולנסות לתת לה את העזרה שהיא צריכה כדי להיגמל, ולהיות שם בשבילה.
 • מאוד קל להשפיע על ילדים בגיל הזה, בנוסף ילדכם יכול להיות כנה או לא כנה אתכם. מוטב שתבהירו לילדכם בדיוק מה אתם חושבים על המצב. בני נוער עדיין מקשיבים להוריהם, אפילו אם הם מעמידים פנים שלא. ילדכם צריך הדרכה ומישהו שיעזור לו להיות חזק ולעשות את הדבר הנכון.
 • לחברים יש דרכים להשפיע על חברים אחרים לקבל את אותן החלטות שהם קיבלו – הם בוחנים את "עוצמת החברות" כדי שיגבו עליהם בעניינים חמורים אחרים. אם אתם כהורים תגידו בבירור שאינכם מוכנים שילדכם יבלה עם ילד אשר משתמש בסמים, לא רק שתצילו את ילדכם מדרך מסוכנת זו, אבל יתכן שגם תפקחו את עיניו ואת עיניו של הילד המכור.

להכין ילדים איך להגיב להצעת סמים

הלוואי והיינו יכולים פשוט ללמד את ילדינו להגיד לא. על מנת שהם יגידו לא הם צריכים לרצות לדחות את ההצעה, אפילו אם הם סקרנים לגבי הסם ונמצאים תחת לחץ לנסות אותו. חלק מהאתגר שלנו כהורים, הוא לעזור לילדינו להבין את הסכנות הכרוכות בשימוש בסמים. רוב הילדים מקבלים מעט חינוך על סמים בבית הספר, אך עלינו לחזק את זה בבית, האידיאל יהיה להתחיל כאשר ילדינו מאוד צעירים. אנחנו לא צריכים להכריז על שיחה בנושא שמים או להתחיל לנאום על הנושא, אלא להשתמש בהזדמנויות להתחיל דיון בנושא – למשל, כאשר אנו רואים ילדים מעשנים ברחוב או סרט בנוגע לסמים. אנחנו יכולים לשאול את הילדים מה הם רואים ומה הם חושבים ואז לתת את דעתנו בנושא.

הדבר החשוב ביותר שעלינו לעשות כדי להכין את ילדינו להתמודדות עם סמים ולדחות הצעות הוא להכין אותם לכך שהם ישמעו על "נפלאות" הסמים מילדים אחרים. אחרת ילדים יחשבו ששיחות על סכנות של סמים הן לא משהו שצריך לקחת ברצינות. לכן כאשר אנחנו מנהלים שיחות על סמים עם ילדינו עלינו להודות בעובדה שסמים יכולים לגרום להרגשה טובה, להיות מהנים ודרך להשתלב או לשכוח מבעיות. אך עלינו להגיד לילדינו שכחלק מהאחריות שלנו כהורים עלינו לעזור להם ללמוד לספק את הצרכים שלהם בדרכים בריאות כדי שלא יתדרדרו לשימוש בסמים מסוכנים וממכרים כדי להרגיש טוב, להשתלב או להירגע.

כאשר ילדים מחונכים בנוגע לסמים והם רוצים להגיד לא, עדיין נשארת השאלה: מה הם יעשו אם יעמדו בפני פיתוי. אתם יכולים לעזור להם לצפות הצעות כדי שלא יהיו מופתעים, ואז תוכלו לעזור להם לתרגל תגובות להצעות סמים.

על פי מחקרים, אם נותנים לילדים לתרגל להגיד לא זה יכול להפחית את הסיכוי שלהם להתנסות ולהשתמש בסמים. הדרך לאפשר לילדים לתרגל היא דרך משחק תפקידים – המציאו סצנה ותרגלו אותה. אך לא מומלץ להתחיל במשחק תפקידים על סירוב לסמים – ילדים עלולים לחשוב שאינכם סומכים עליהם או על היכולות שלהם להיות חזקים. במקום זה, המציאו מצבים המתאימים לגילו של ילדכם שיכולים להיות רלוונטים אליו ותתנו לו את ההזדמנות לעמוד על שלו במשחק תפקידים הלא קשור לסמים בהתחלה. למשל, ילדים יכולים לתרגל שהם מדברים עם המורה שלהם אשר עשתה טעות בבדיקת המבחן שלו. או שהם מדברים עם ילדים אחרים שתכננו לצייר על אוטובוס בית הספר ושהם לא ישתתפו בהתנהגות כזו.

כאשר מדובר במשחקי תפקידים בנוגע לסמים, תהיו דרמטיים והציבו אתגרים קשים. למשל, תגידו לילדכם שהוא בפארק ומישהו הביא בקבוק וויסקי. כולם שותים מהבקבוק. העמידו פנים שאתם מושיטים לו את הבקבוק ואמרו "קח, תשתה, אתה תאהב את זה." אתם יכולים להעמיד פנים שמדובר בסיגריה או בסם אחר.

אנחנו יכולים לעזור לילדים לפתח את הדרך שלהם לסרב להצעה. בשימוש במשחקי התפקידים הללו אתם גם מלמדים את ילדכם להימנע מסמים וגם מלמדים אותם להיות החלטיים.

עוד מיומנות חשובה שיכולה לעזור לילדים לסרב סמים היא להיות מסוגלים לחשוב בצורה עצמאית ולא ללכת אחרי העדר בצורה פסיבית. אנחנו צריכים ללמד אותם להרגיש חזקים כאינדיבידואלים ולא פשוט להתאים עצמם למה שכולם עושים.

לבסוף, וודאו שילדכם לא מרגישים שהעולם יתמוטט אם הם עשו טעות כמו סמים. ודאו שהם מרגישים שהם יכולים לפנות אליכם בידיעה שתהיו בצד שלהם לעזור להם ללמוד מהטעויות שלהם.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.