מדריך לפי שבוע – שבועות 7-9 - מידע מפורט אודות מדריך לפי שבוע – שבועות 7-9
Emama

מדריך לפי שבוע – שבועות 7-9

איך נראה העובר שלך השבוע?

מדריך לפי שבוע – שבועות 7-9

שבוע שביעי

מה עובר עלייך – האצה מהירה של הורמונים עלולה לגרום לפנים שלך להתמלא בפצעים. שטפי את פנייך פעמיים ביום עם סבון פנים עדין ושתי הרבה מים. אם את נוטלת ויטמין 6B כדי לעזור להקל על הבחילות, יתכן שתגלי שזה גם עוזר לשפר את מצב העור שלך.

יתכן שהמותניים שלך כבר התרחבו, דבר אשר גורם לבגדים שלך להרגיש צמודים יותר. יתכן שתחווי עצירות והתקפים ארעיים של קשיי עיכול. יש נשים שמרגישות מעט מסוחררות לעיתים. (כמובן אם את סובלת מסימפטומים מתמשכים המדאיגים אותך, פני לרופא מיד).

מה עובר על התינוק – התינוק שלך כעת בגודל של שעועית, ואורכו כ- 9 עד 11 מילימטר. נקודות כהות מסמנות את התפתחותן המוקדמת של העיניים. שקעים מסמנים את התפתחותם של נחיריים ואוזניים. מוחו של התינוק שלך מתפתח בקצב מהיר, וגפיים ותווי פנים מתפתחים כעת. ללבו של התינוק שלך יש כעת 2 חדרים: חדר שמאלי וחדר ימני. יתכן שאולטרסאונד יאפשר את האבחון של תנועות הלב שלו. הושט וקנה הנשימה משתנים ונבדלים זה מזה והופכים לשני צינורות נפרדים, עם הריאות ממוקמות בשני הצדדים של צינורות אלו.

אכילה לשניים – תשוקה למאכלים מוזרים וסלידה ממאכלים אחרים הינם דברים רגילים במהלך השלישי הראשון של ההיריון. הרבה מהתגובות הללו ייעלמו עד שתגיעי לחודש הרביעי של ההיריון. בניגוד לאמונות המקובלות, התשוקה למאכלים מסוימים אינם בהכרח מעידים על כך שגופך דורש את אותו המאכל. כך שאולי לא כדאי שתרשי לעצמך לזלול גלידת שוקו וניל כל היום. חוק טוב שכדאי לך לזכור הוא לזלול דברים בריאים ולחפש אלטרנטיבות לתשוקות הלא בריאות שלך. תנסי לאכול יוגורט תות כאלטרנטיבה לגלידת תותים.

בנוסף, אם אינך יכולה לסבול את טעמם של מאכלים מסוימים ואת נמנעת מהם, תוודאי שאת ממלאת את הצרכים התזונתיים שלך באוכל בעל ערכים תזונתיים דומים לאלה שאת נמנעת מהם.

עובדת השבוע – אכילה בריאה הינו דבר חשוב ביותר בהקשר לבריאותו של העובר שלך. מחקר אחד הראה שנשים אשר אכלו בריא במהלך כל ההיריון שלהן ילדו תינוקות בריאים ב- 95% מהמקרים. מהנשים שאכלו אוכל לא בריא ומזין, רק 8% מהתינוקות שלהן היו במצב טוב או מצוין.

שבוע שמיני

מה עובר עלייך – האם את מרגישה מעט נפוחה? קשיי עיכול ונפיחות הן תלונות מוכרות של נשים בהיריון. קצב מואט של תהליך העיכול גורם לסימפטומים אלה ומאפשרים למחזור הדם ספיגה יעילה יותר של חומרים מזינים אשר מועברים לתינוק שלך. את תרגישי טוב יותר ויותר בנוח אם תלבשי בגדים רחבים יותר, תאכלי ארוחות קטנות ותכופות, תלעסי את האוכל היטב והימנעי ממאכלים שמנים.

לא משנה עד כמה התחושות הללו גורמות לך לחוש לא בנוח, היי בטוחה שהתינוק שלך לא מודע לכאבים שלך. כל עוד התחושות הללו לא מונעות ממך לאכול ארוחות בריאות, תחושות אי הנוחות שלך אמנם מטרידות אך הן בלתי מזיקות.

מה עובר על התינוק – ראשו של התינוק שלך די גדול כתוצאה מכך שמוחו גדל במהירות. הגפיים העליונות מדמות משוטים. ליבו של התינוק שלך מתחיל להתחלק לארבעה חדרים, ודם זורם בכל גופו. המעיים מתפתחים מתוך חבל הטבור אך מאוחר יותר יחזרו לחלל הבטן. בימים הקרובים, כפות רגליים עם תחילתן של בהונות מתחילות להופיע. האוזניים החיצוניות כעת קיימות. התינוק שלך כעת באורך של כ- 10 עד 13 מילימטר – בערך בגודל של דובדבן. התאים שיהפכו להיות האשכים או השחלות מגיעים, אך אין סימן ניכר למין עדיין. התכווצויות שרירים מתחילים, אך ה"תנועות" המוקדמות הללו עדיין לא מורגשים.

אכילה לשניים – השלישי הראשון חשוב במיוחד כאשר מדובר בהתפתחותו הבריאה של התינוק שלך. זה הזמן שבו רוב חלקי הגוף מתפתחים והתפתחות מהירה של המוח מתרחשת. חשוב לא לשתות אלכוהול או לעשן טבק. דברי עם הרופא שלך בנוגע להמשכיות של שימוש בתרופות עם מרשם וטיפולים טבעיים. הפחיתי או הימנעי לחלוטין משתיית קפאין. מחקרים אחרונים הראו כי השתייה של יותר מכמה כוסות קפה בודדות ביום עלולה להיות קשורה לסיכויים מוגברים להפלות.

עובדת השבוע – אולטרסאונד מאפשר לך לראות את העובר שלך ללא קרן רנטגן. לתהליך זה אין סיכונים ידועים לא לאמא ולא לעובר. אפשר להשתמש באולטרסאונד כדי לקבוע את התאריך שבו צפוי שתלדי או כדי לבדוק ולוודא שמתרחשת התפתחות נורמלית. נשים שיידרשו לעשות אולטרסאונד מוקדם יותר מהרגיל כוללות נשים שעברו היריון חוץ רחמי בעבר, נשים שיש להן היסטוריה של לידות בעייתיות או נשים עם דימום בשליש הראשון של ההיריון.

שבוע תשיעי

מה עובר עלייך – יתכן שהשדיים שלך רגישים ומרגישים מלאים כעת. זה יכול להיות אחד מהסימפטומים הראשונים של היריון. הטבעת (סביב הפטמה) מתכהה בדרך כלל, ובלוטות זיעה משמנות בטבעת עלולות לבלוט ולהתרבות. ורידים בחזה לעיתים בולטים יותר, בעיקר אצל נשים בעלות גוון עור בהיר.

מבחינה רגשית, יתכן שתחושי שאת סובלת מתסמונת טרום-ווסתית מתמשכת. אפילו פרסומות מטופשות עלולות לגרום לך לבכות.

מה עובר על התינוק – השבוע, העובר שלך גדל להיות באורך של כ-20 עד 28 מילימטר. התינוק שלך, אשר שוקל כגרם אחד, מאוד פעיל, למרות שאינך יכולה להרגיש את תנועותיו. כעת יש לתינוק שלך את כל האיברים העיקריים, שרירים ועצבים. בזמן שאשכים או שחלות מתפתחות, איברי מי חיצוניים מופיעים כחסרי מין ולכן עדיין מוקדם מדי לחשוף מין באמצעות אולטרסאונד. העפעפיים מתחילים להיווצר.

אכילה לשניים – דרך מעולה לסנן קצת עודף סידן לאוכל שלך, היא על ידי הוספת כמה כפות של אבקת חלב ללא שומן להרבה מהמתכונים שלך.

עובדת השבוע – נשים השותות יותר משלוש משקאות אלכוהוליסטים בשבוע במהלך השליש הראשון של ההיריון נמצאות בסיכון כפול להפלה בהשוואה לנשים שלא שותות. שתייה של כל כמות של אלכוהול בזמן ההיריון עלולה להיות מזיקה לעובר שלך.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.