מדריך לפי שבוע – שבועות 30-31 - מידע מפורט אודות מדריך לפי שבוע – שבועות 30-31
Emama

מדריך לפי שבוע – שבועות 30-31

איך נראה העובר שלך השבוע?

מדריך לפי שבוע – שבועות 30-31

שבוע עשרים

שבוע שלושים

מה עובר עלייך – יתכן שתשימי לב לנפיחות בקרסוליים וברגליים שלך. בין 40% ל- 75% מנשים בהיריון יפתחו בצקת קלה בזמן ההיריון. זה שכיח בשלבים המאוחרים של ההיריון, בעיקר בימים חמים, או אם עמדת על הרגליים זמן ממושך. אמנם נפיחות קלה זה טבעי, חשוב ליצור קשר עם הרופא אם הפנים או הידיים מתחילים להתנפח, אם הנפיחות נמשכת יותר מ- 24 שעות או אם הנפיחות מלוות בעלייה דרסטית ומהירה במשקל או אם יש עלייה בלחץ הדם. הרופא או האחות יבדקו את לחץ הדם שלך, את מידת הנפיחות הקיימת וכנראה יחליטו לעשות בדיקת שתן ולבדוק אם קיימים חלבונים בשתן שלך.

מה עובר על התינוק– התינוק שלך שוקל כ- 1.35 קילוגרם ואורכו כ- 35.56 סנטימטרים. ייתכן שעיניו של התינוק שלך פתוחות לרווחה כעת, ייתכן שאפילו יש לו כבר שיער.

אכילה לשניים – קשה יותר לטפל בתינוקות הנולדים בתת-משקל (כ- 2.5 קילוגרם), הם גם יהיו הרבה פחות בריאים, ולכן תזונה נכונה היא מאוד חשובה – חשוב להקפיד על הרגלי אכילה בריאים. גדילת המוח וההתפתחות המוחית מהירים כעת, כך שדיאטה תזונתית היא קריטית.

עובדת השבוע – ישנם 4 שלבים לתהליך הלידה:

 • השלב הראשון: הרחבה – שלב זה נמשך כ- 12 עד 13 שעות בממוצע כאשר מדובר בהיריון ראשון ו-7 עד 8 שעות בהיריון שני. ישנם 3 חלקים לשלב זה של הלידה:
 • צירי-לידה מוקדמים (פתיחה של עד 4 סנטימטרים): תבלי את הזמן הזה בבית, תנוחי אם אפשר.
 • צירי-לידה פעילים (פתיחה של 4 עד 7 סנטימטרים): את תדעי שאת בצירי-לידה פעילים כאשר את צריכה לעצור ולהתרכז במהלך ההתכווצויות. אם את מגיעה לשלב הזה של הלידה, הגיע הזמן ללכת לבית החולים.
 • שלב המעבר (פתיחה של 7 עד 10 סנטימטרים): שלב זה יכול להיות זמן מאוד פגיע של אישה בהיריון ויתכן שהיא תצטרך את תמיכתו של בן זוגה.
 • השלב השני: התינוק שלך עובר דרך התעלה. שלב זה מסתיים ביללותיו של הוולד החדש שלך.
 • השלב השלישי: ההתכווצויות נמשכות והשלייה יוצאת החוצה, בדרך כלל כ- 15 דקות לאחר הלידה.
 • השלב הרביעי: החלמה. את יכולה להרגיש מגוון רב של רגשות מתשישות ועד התרגשות.

שבוע שלושים ואחד

מה עובר עלייך - בשלב זה של ההיריון את כנראה כבר משתוקקת שההיריון כבר יסתיים ושהתינוק שלך ייוולד. כאבים וחרדות עלולים להתגבר בשלב זה של ההיריון. יש נשים הנכנסות לחרדות כתוצאה מהחוסר ברגשות אימהיים. זהו רגש טבעי ושכיח שהרבה נשים בהיריון חוות. אצל חלק מהנשים, הקשר בינה לבין התינוק נרקם רק לאחר הלידה, ואולי אף אחרי. השבועות האחרונים של ההיריון עלולים להתחיל להיגרר.

מה עובר על התינוק – מבחינת הראייה, התינוק שלך עלול לעקוב אחר עצמים זזים עם העיניים שלו. כאשר התינוק ממצמץ, הקשתית של העין מגיבה לאור וחושך. הריאות ומערכת העיכול כבר כמעט בוגרים, אך אם זאת השבועות האחרונים ברחם עדיין חשובים להתפתחות הריאות. אורכו של התינוק שלך כעת כ- 37 סנטימטרים ושוקל כמעט 1.5 קילוגרם.

אכילה לשניים – כמה רעיונות לקינוחים מהירים אשר ימלאו את תשוקותיכם לנשנש אך לא ישמינו אתכן:

 • תיהני מיוגורט פירות עם שומן מדי פעם. הטעם פשוט מעדן – וזה יכול להיות יותר מספק ובריא מגלידה.
 • הכיני עוגיות משיבולת שועל.
 • הכיני ארטיקים מפירות סחוטים כדי לספק תשוקות פתאומיות למשהו מתוק.
 • שימי כמה ענבים במקפיא. זה חטיף טעים ובריא.
 • הפחיתי את כמות הסוכר במתכונים ותשימי מיץ פירות סחוט במקום והפחיתי את כמות הנוזלים האחרים במתכון.
 • השקיעי במסחטת מיץ חשמלית. את תופתעי מהמתיקות הנפלאה של מיץ גזר.

עובדת השבוע – הכי טוב להניק, וזה עלול להיות חשוב במיוחד עבור תינוקות שנולדו מוקדם (פגים). החלב המיוצר על ידי האם של תינוקות אשר נולדו מוקדם מדי מכיל ריכוז גבוה במיוחד של סידן, כלוריד וחלבונים. התינוקות הקטנים הללו מעכלים את חלב זה יותר בקלות מאשר חלב של אמא של תינוק שנולד בזמן או כל תחליף (נוסחא) אחר. מכיוון שפגים אשר מקבלים תחליף לחלב-אם יותר רגישים לזיהומים, ולא יכולים להרוויח מהנוגדנים (תאי מערכת החיסון הנלחמים בזיהומים) של האם, מומלץ שכל האמהות שוקלות להניק את התינוקות שלהן בעיקר אם הוא נולד מוקדם (פג).

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.