להיפטר מהחיתולים - סיבוכים אפשריים - מידע מפורט אודות להיפטר מהחיתולים - סיבוכים אפשריים
Emama

להיפטר מהחיתולים - סיבוכים אפשריים

הגיע הזמן להיפטר מהחיתולים, חלק מהילדים לומדים להשתמש בסיר או בשירותים כדי להתפנות יחסית מהר, לעומתם לילדים אחרים יידרש יותר זמן לרכוש מיומנות חדשה זו. כאשר אתם שוקלים להתחיל ללמד את ילדכם להתפנות בסיר או בשירותים, זכרו כי תמיד יתכנו בעיות המעכבות את הלמידה. בעיות אלו יכולות להיות סיבוכים גופניים או סיבוכים רגשיים. אם אתם חושדים שמדובר בסיבוכים גופניים שמעכבים את תהליך הלמידה לשימוש בסיר או בשירותים, תיקחו את ילדכם להיבדק אצל רופא כדי להעריך ולטפל בבעיה.

תשקלו את הסיכוי של אלרגיה. האלרגיה השכיחה ביותר היא ללקטוז (חוסר יכולת לעכל מוצרי חלב), אך יש הרבה סוגים של אוכל שיכולים לגרום לתגובות אלרגיות. כמה סורביטול (ממתיק מלאכותי) הילד שלכם אוכל במסטיקים וממתקים חסרי סוכר? סורביטול אחראי על צואה נוזלית כרונית. סורביטול נמצא גם באופן טבעי במיץ תפוחים ומיץ אפרסקים, כך שאם הוא שותה הרבה מהמיצים הללו יתכן שזה מה שעושה את ההבדל.

תשימו לב לסימנים שעלולים להצביע על דלקות בדרכי השתן. תסמינים אלה כוללים כאב או תחושת שריפה בזמן שהוא עושה פיפי, מתקשה לעשות פיפי, שינוי בצבע השתן, שתן בעל ריח רע חזק, עשיית פיפי לעיתים קרובות אך בכמויות קטנות מאוד, או זרם מפוצל של שתן. תסמינים נוספים יכולים לכלול כאבי בטן או חום ממקור לא ברור. דלקות אלו אינן נדירות אצל ילדים קטנים. תהיו מודעים לכך שגם אחרי שבעיה הקשורה לשתן חולפת, יתכן כי הילד עדיין זוכר ופוחד מהכאב שמלווה עשיית פיפי, וזה עלול לסבך את תהליך הלמידה להשתמש בסיר. תרגיעו ותחזקו את הילד, תהיו סבלניים גם אם זה לוקח לו קצת זמן להתגבר על פחדיו.

אם לילד שלמד כבר להשתמש בסיר מופיעות פתאום הרבה פספוסים של פיפי בנוסף לעלייה בקצב זמני הליכתו לעשות פיפי, תבדקו את האפשרות לסוכרת. זכרו ששלשול יכול לגרום לבעיות איפוק. שלשול נמשך בדרך כלל מהווה סימפטום לבעיה גופנית וצריך להיות מטופל ע"י רופא.

תיקחו בחשבון שיתכן כי עצירות היא הגורם לבעיה. עצירות עלולה להיות הגורם שמונע מילדכם לרצות להתפנות מכיוון שזה כואב. אם הבעיה אינה כרונית והעצירות אינה בעיה נמשכת, אתם יכולים לעזור ע"י כך שתישארו עם הילד בזמן שהוא יושב על הסיר או השירותים, תשמנו את פי הטבעת בווזלין, או שאפילו תנסו לעזור בכך שתחזיקו את הלחיים של הישבן שלו מפוסקות כדי שיהיה לו יותר קל ללחוץ ולהוציא את צרכיו. שינויים תזונתיים יכולים גם לעזור – אכילת אוכל פחות סיבי למשל. עצירות כרונית יכולה ללחוץ על שלפוחית השתן ולגרום לפספוסים קטנים ביום ובלילה, במקרה כזה הגיע הזמן להיוועץ עם רופא.

אם אתם חושדים שמדובר בסיבוכים רגשיים שאינכם מצליחים לפתור, אל תהססו לבקש עזרה מקצועית. קבלת עזרה מקצועית ממטפל לאו דווקא אומר שילדכם בבעיה רצינית, בנוסף יתכן שתראו שיפור מהיר לאחר רק מפגש אחד או שניים. ילדים לעיתים קרובות מרגישים יותר פתוחים וחופשיים לדבר עם אדם זר וניטרלי מאשר עם ההורים שלו. תזכרו שילדים שותקים מתוך פחד או בושה שהם חשים. מטפלים מאומנים בלעזור לילדים לבטא את עצמם ולהתמודד עם רגשותיהם.

זכרו שההרכב הרגשי של בן אדם זה דבר מסובך ביותר. זאת טעות להסיק שרק מפני שילדים הנם קטנים בגודל הגופני אז גם טווה הרגשות שלהם קטן. ההתמודדות עם כל הרגשות ותחושות האלה קשה פי שתיים לילדים בגלל החכמה והתבונה הלא מפותחים שלהם וחוסר ידע.

תשימו לב להתערבותם של אנשים אחרים. אחים יכולים לגרום לבעיות אצל הילד ע"י כך שהם משחקים על הפחדים שלהם ועל ציפיות שיש מהם. חברים ואפילו מורים עלולים להגיד את הדברים הלא נכונים שיכולים להשפיע על חששותיו של ילדכם.

תבקשו מילדכם להראות לכם איך הוא היה מלמד בובה שלו להתפנות בסיר או בשירותים. תסתכלו בהתנהגות של ילדכם והקשיבו היטב לפקודות והוראות. אם הילד משתמש בשפה גסה, אם הוא נוזף ומתנהג עם הבובה בנוקשות, יתכן שזה רמז לכך שהגישה והמעשים שלכם או של מישהו אחר מוטעים. דרך נוספת שתוכלו להבין מה הבעיה היא לבקש מילדכם לצייר עבורכם את חדר השירותים. תבקשו הסברים על כל מה שאינכם מבינים בתמונה. יתכן שכך תקבלו רמזים לדאגות ולפחדים של ילדכם אשר הוא הדחיק עד עכשיו.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.