חיסונים נגד אלרגיות - מידע מפורט אודות חיסונים נגד אלרגיות
Emama

חיסונים נגד אלרגיות

מהי אלרגיה

אלרגיות מתרחשות כאשר בן אדם מגיב בצורה רעה למשהו הנסבל על ידי רוב האנשים (אלרגנים). למשל, רובינו יכולים לאכול ביצים, אך קבוצה מסוימת של אנשים אלרגיים סובלים מבעיות מסוימות אם הם אוכלים ביצים. בעיות אלו יכולות לכלול פריחה, חרלת (מחלת עור), התנפחות של הלשון והפה, אסתמה או אף הלם, ולעיתים נדירות מוות. אלרגיות יכולות לנבוע מדברים שאנו אוכלים, דברים שאנו נושמים ודברים שבהם אנו נוגעים. הגישה הפשוטה ביותר היא להימנע מהדברים שגורמים לנו להיות חולים (להגיב באופן אלרגי).

הימנעות ותרופות

כאשר מדובר באלרגיה לדברי שאנו נושמים פנימה, קשה מאוד להימנע מהם. אבקות שפרחים מייצרים מתעופפים לעיניים של אנשים, לאפים ולריאות וגורמים לקדחת השחת (מתבטאת בגירוי הרירית של האף, ומלווה בהתעטשויות תכופות, בנזלת, בדמועת ובעיניים ולפעמים גם בסימנים נוספים), אסתמה הנגרמת כתוצאה מתגובה אלרגית, מחלות אוזניים וסינוסים ואף מחלות עיניים הנגרמות כתוצאה מתגובה אלרגית. אלרגיה לאבקות הינה אלרגיה עונתית אך ישנן אלרגיות הקיימות לכל אורך השנה כגון אבק, קרדיות אבק, חיות מחמד, עובש ואף תיקנים.

תגובה אלרגית

תאים הנקראים תאים מתווכים נמצאים בכל הגוף שלנו. תאים אלו מכילים את הגורם לסימפטומים האלרגיים שלנו. כאשר קולטן מסוים על תאים אלו נפגש עם פתוגן המתאים לו (למשל, אבקות או עובש) מתחילה שרשרת של תגובות אשר בסופה התאים המתווכים מפרישים חומרים אשר גורמים לסימפטומים כגון אף נוזל, עיניים מגרדות, צפצופים של הריאות ועוד. הדבר הראשון שניתן לעשות הוא להימנע מהאלרגנים אליהם אנו רגישים (אותם חומרים המעוררים אצלנו את התגובה האלרגית), בנוסף ישנן תרופות המטפלות ומקלות על הסימפטומים שאנו חווים בהתקף אלרגי. אך אם אנו רוצים להיפטר מהאלרגיות שלנו ולוודא שהן לא חוזרות, הפתרון הוא חיסונים.

חיסונים

מדובר בהזרקת כמויות קטנות של החומר שעבורו קיבלנו תוצאות חיוביות בבדיקת העור לאלרגיות (כלומר, אלרגנים אליהם אנו רגישים). בדיקת עור אינה כואבת, היא בדיקה פשוטה ורגילה לחלוטין – תוך שני ביקורים אצל מומחה לאלרגיות אפשר לדעת לאילו חומרים אנו אלרגיים. חיסונים נגד אלרגיות מתחילים בכמויות קטנות אשר לאט לאט מחזקים עד שמגיעים למינון מקסימלי. מטופלים מתחילים להרגיש טוב יותר כאשר הם מגיעים למינון המקסימלי. מנת המקסימום משתנה בין מטופל למטופל ולכן המומחה לאלרגיות יכול להגיד בדיוק מהי המינון שבו יש הקלה של הסימפטומים. התוכנית הנפוצה ביותר של מתן הזריקות היא זריקה פעם או פעמיים בשבוע. לעיתים מגבירים את קצב קבלת הזריקות.

תדירות קבלת החיסון

מהרגע שבו התחלתם לקבל את הזריקות של החיסון אתם מתחילים להרגיש טוב יותר. לא די בכך שהסימפטומים שלכם מתחילים להיעלם, גם הצורך שלכם בתרופות קטן. כעת, יתכן שהמומחה לאלרגיות שלכם יציע להתחיל להגדיל את מרווחי הזמן בין זריקה לזריקה (מפעם בשבוע לפעם בשבועיים ולבסוף לפעם בחודש ולעיתים אף פעם בחודש וחצי). על פי מחקרים שנעשו בתחום, יש צורך לקבל את זריקות החיסון נגד אלרגיות במשך תקופה של לפחות שלוש שנים ואז אתם יכולים להיות מחוסנים לשלוש או יותר שנים נוספות לאחר הפסקת קבלת הזריקות. אורך תקופת קבלת החיסון ותקופת החסינות הנרכשת כתוצאה מהחיסון משתנות בין סוגי האלרגיות השונים. בנוסף, כל מטופל שונה ומגיב אחרת לחיסון.

האם ניתן להיפטר לחלוטין מהאלרגיות

כאשר מזריקים את החיסון לרקמות הגוף של האדם האלרגי, מערכת החיסון מזהה את האלרגן שבחיסון ויוצרת נוגדנים לחומר המוזרק. למשל, חיסון נגד אבקות (גורם נפוץ לקדחת השחת בסתיו) מוזרק בכמויות קטנות ולאט לאט הכמות המוזרקת עולה. תאי מערכת החיסון מייצרים נוגדנים לאבקה, ואף אפשר למדוד את כמות הנוגדנים הללו. ישנם עוד הרבה שינויים נוספים המתרחשים במערכת החיסון. כאשר אנו נושמים פנימה אבקה דרך האף לריאות, הנוגדנים החדשים הללו נלחמים נגד הפתוגן (האבקה), והגוף נפטר מהן כמו מזבל, מבלי לגרום לנו להיות חולים ולתאים המתווכים אין הזדמנות לגרום לסימפטומים של האלרגיה. לאחר כמה זמן, מערכת החיסון כולה עוברת שינוי מקולטנים (רעים) לפתוגן (אלרגן) הגורם אצלנו לתגובה אלרגית, לנוגדנים (טובים) הנלחמים באלרגן זה.

לסיכום

חיסונים נגד אלרגיות רק הולכים ומשתפרים עם הזמן – גם החומר שאותו מזריקים וגם טכניקת המינון. בקרוב יהיה סוג נוסף של נוגדן המיוצר באמצעות הנדסה גנטית אשר ימצא וינטרל את הקולטנים ה"רעים" וינטרל אותם. זוהי מלחמת העתיד באלרגיות. כיום, החיסון הוא דרך יעילה להילחם באלרגיות ולהשתלט עליהן, והוא מאפשר לאנשים הסובלים מאלרגיות לנהל חיים בריאים יותר ומאושרים יותר.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.