זכויות וחובות נשים בהריון במקום העבודה - מידע מפורט אודות זכויות וחובות נשים בהריון במקום העבודה
Emama

זכויות וחובות נשים בהריון במקום העבודה

היריון כשאת שכירה; זכויות, חובות ומה שתצטרכי לדעת בהיריון שלך – קראי כאן.

מזל טוב! את בהריון, וכנראה שאת אחת הבחורות הכי מרוגשות בפלנטה כרגע. בתוך כך, כבר עכשיו כדאי שתדעי שיש מגוון של זכויות המגיעות לנשים עובדות בעת תקופת ההיריון הקסומה שלהן. כדאי לך להכיר, להבין ולדעת במה מדובר, כי במקרים רבים זה מתבטא בכסף בכיס. ריכזנו עבורך מספר זכויות עיקריות שחשוב שתכירי, טיפים מאיתנו להמשך דרכך הקרייריסטית כאמא טרייה.

דברים שחשוב לדעת בעת תקופת ההיריון

ישנם כמה וכמה דברים שחובה לדעת כשאת בהיריון, כאשר היבטים אלו ישליכו ישירות על העבודה שלך ועל היכולת שלך להתרכז ולהתמקד בתקופה המרגשת ובדבר הכי חשוב בחייך – הריונך. הנה כמה מהדברים ש-MUST לדעת:  

  • איסור פיטורין: ראשית, אם את חוששת להודיע למעסיק שלך שאת בהיריון, אז אנחנו כאן כדי להגיד לך שאת יכולה להסיר חששות מיותרים. על פי החוק בישראל ובמדינות מתוקנות בעולם באופן כללי, חל איסור לפטר עובדת בהריון. כל עוד את עובדת לפחות 6 חודשים אצל המעסיק, תרגישי חופשיה ונינוחה להודיע על הריונך המבורך.
  • היעדרות ממקום העבודה: על פי החוק, עובדת רשאית להיעדר בשל בדיקות במהלך ההיריון והיעדרות זו לא תיחשב כחלק ממכסת ימי מחלה ואו ימי החופשה שלה.
  • שעות העבודה: על פי החוק, למעסיקים אסור לפגוע בהיקף המשרה של עובדת בהריון. אם את חוששת שההכנסה שלך תיפגע עקב קיזוזים של שעות עבודה, הסירי חששות.

נדגיש ונציין, חלה חובה על העובדת לגלות למעסיק על הריונה לכל המאוחר בחודש החמישי.

שמירת הריון במקום העבודה – מהן זכויותייך?

נשים עשויות להידרש לשמירת הריון החל מחודש חמישי בד"כ, אך ייתכנו מקרים מוקדמים יותר. ע"פ החוק, אישה אשר נדרשת לשמירת הריון איננה זכאית לשכר בגין תקופה זו. בהקשר הזה של הדברים, אישה בשמירת הריון תהיה זכאית לבחור באחת מהאופציות הבאות:

  • ביטוח לאומי: בהתאם לסעיף 59, תוכלי לקבל תשלום גמלת שמירת הריון מן המוסד לביטוח לאומי.
  • דמי מחלה: תוכלי לדרוש לקבל תשלום בגין דמי מחלה ישירות מן המעסיק, אך אופציה זו רלוונטית רק במקרה שאכן צברת ימים כאלו.

לסיכום, מתי כדאי להודיע למעסיק על הריון?

בסופו של דבר, זה באמת עניין של בחירה שלך. נהוג שלא לספר לפני חודש שלישי-רביעי ולפני שעוברים כהנה וכנה בדיקות במהלך ההיריון על מנת לוודא שהכול תקין. בפועל, חלק מהנשים בוחרות לספר מוקדם יותר וחלקן בוחרות למשוך את החבל עד כמה שניתן. אם יש לך חששות לספר למעסיק שאת בהיריון, ההמלצה הכי טובה היא לעשות זאת תוך הבנה חד משמעית של זכויותייך.

ככל שתטיבי להבין את הזכויות שלך וכמובן את חובותייך השונות, ככה תוכלי להרגיש יותר בנוח לפנות למעסיק ולעדכן אותו בהריון. בשורה התחתונה, כל מקרה לגופו. אם בכל זאת יש לך חששות מסוימים, אולי שווה אפילו להתייעץ עם עו"ד ולקבל הכוונה.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.