התפתחות כיתה י - מידע מפורט אודות התפתחות כיתה י
Emama

התפתחות כיתה י

זוהי השנה השנייה של ילדכם בבית הספר התיכון, השנה הוא וודאי מרגיש יותר בנוח בסביבתו אך עדיין לא בטוח בעצמו במובנים מסוימים. כעת אתם תתחילו לראות את האופי שלו יותר בבירור מאשר בשנה שעברה למרות שהוא עדיין מתביית על מי שהוא בדיוק.

מיומנויות אינטלקטואליות

ילדכם יתחיל לפתח מיומנויות אינטלקטואליות מסוימות, למשל, יכולות במתמטיקה, בשפות או בכתיבה עלולות להיות יותר ברורות כעת, כאשר לפני הוא פשוט נתן את הרושם שהוא חכם. העניין שלו בתחום אחד עיקרי אינו עניין בעייתי שצריך לדאוג ממנו, להפך - צבירת הידע בתחום מסוים ספציפי יכול לשפר את היכולת הכוללת שלו לפתור בעיות ולשפר את הזיכרון שלו. גם אם התחום בו הוא מתעניין אינו אקדמי – נבחרת ספורט, מוזיקה מסוימת – ככל שהוא ילמד על תחום זה יותר ויותר, כך גם היכולת שלו לארגן ולהבין מידע חדש משתפרת.

בנוסף, ילדכם גם הופך יותר ויותר עצמאי במחשבות ובדעות שלו, הוא מסוגל להגיע למסקנות הגיוניות בעצמו. הטעם שלו בחומר הקריאה שלו (ובעניינים אקדמאים אחרים) יהיה ברור יותר ככל שהוא ילמד יותר.

מיומנויות חברתיות

ילדכם יהפוך להיות יותר הרפתקן, הוא רק יחכה לטייל לבדו, יתחיל לעסוק בפעילויות נועזות יותר כמו טיפוס הרים או גלישה. לקיחת הסיכונים הללו יכולה להיות מסוכנת, אך בעיניו, חייו החברתיים יראו הרבה יותר טובים כעת שהוא חופשי לעשות מה שבא לו מתי שבא לו.

יתכן שתרצו לשקול מחדש את עניין דמי הכיס שלו כעת – זה יכול להיות זמן טוב להאריך את פרקי הזמן בין קבלת דמי הכיס משבוע לחודש, למשל. אם הוא ילמד לחסוך כסף במקום לבזבז אותו ברגע שהוא מקבל אותו, מצבו יהיה הרבה יותר טוב ברגע שהוא יעזוב את הבית בעוד כמה שנים.

נערים בגיל הזה נוטים לרצות לדבר על "בעיות וסוגיות" – נושא אחד בעל משיכה הינו נושא הפאראנורמלי (על-טבעי) – גלגול נשמות, לחוות חוויה של הרגשת ניתוק מהגוף, חיים לאחר המוות. הם ירצו גם לדבר על דברים שהם חושבים שמשפיעים על בני נוער, כגון הפלות, מלחמה והסביבה, בנוסף לדאגות עולמיות יותר כגון עונש מוות, אלימות משטרתית או כל דבר הקשור להטיית-משפט.

הסיכויים שילדכם קיים יחסי מין הופכים יותר גדולים – כחצי מכל הנערים בגיל 16 קיימו יחסי מין, אצל בנות, רק כ- 25% קיימו יחסי מין עד גיל 16. על פי סטטיסטיקות אלו, אם ילדכם אינו מקיים יחסי מין, אז הוא מצליח לעמוד בפני לחץ חברתי אדיר.

פעילויות מחוץ ללימודים

מכיוון שהוא מרגיש יותר בנוח בבית הספר התיכון, כעת זה הזמן לעודד אותו להשתתף בפעילויות בבית הספר. ישנן הרבה דרכים בהן ילדכם יכול להשתתף בפעילויות של בית הספר – למשל, ספורט כגון טניס, להתמודד בבחירות ועד התלמידים, לעבוד בעיתון בית הספר או להשתתף בארגונים פוליטיים בבית הספר.

שינויים רגשיים

רוב הסיכויים שאתם שמים לב לכך שהעניינים מתחילים להירגע בבית – דלתות נטרקות פחות, פחות וויכוחים בצעקות. אך אל תהיו מופתעים אם באופן מפתיע ולא צפוי בכלל העניינים מתחילים להתדרדר בחזרה לצורת ההתנהגות שהייתה לילדכם לפני שנתיים-שלוש.

אם הוא לא מדבר הרבה, יתכן שהוא חושב על משהו מאוד חשוב – אל תניחו שהשתיקה שלו מעידה על שעמום או חוסר עניין בסביבה שלו. רוב הסיכויים שהוא פשוט עסוק ושקוע בהרהורים לגבי משהו שהוא מרגיש לא בטוח לגביו. בני נוער לעיתים חושבים שהם הגיבורים במרכזו של סיפור דרמתי. יתכן שהוא רואה את עצמו כגיבור בסיפור מוסריות בו הוא ידגים שכולם סביבו מושחתים וצבועים. המצאה זו של עלילות יכולה לגרום לשני דברים – או שזה יגרום לו להיות אידיאליסטי (רואה את המציאות כפי שהיה רוצה שתהיה) ולשאוף להצלחה או שזה יגרום להאמין בצורה שגויה שהוא, השחקן הראשי בדרמה מתמשכת, לא יכול להתמכר לסמים ולא יכול למות.

למרבה הצער חוסר האמונה הזו בתמותה שלו עולה בקנה אחד עם תקופת ההתנסויות – הוא עדיין בודק תדמיות עצמיות שונות עבורו ובוחן את הגבולות סביבו. יש לו הרבה שאלות הדורשות תשובות. נסו לא להגזים בתגובתכם לאף אחד מהכיוונים – אל תאפשרו לו יותר מדי חופש תמרון מצד אחד, ומצד שני אל תתקפו אותו בהגזמה על כל דבר הכי קטן רק כדי להוכיח שאתם עדיין האחראיים.

שינויים פיזיים

בנות – למרות שהיא כבר עברה את שיא שלה הצמיחה שלה, הבת שלכם תמשיך לגדול עד יום הולדתה ה-19. רוב הסיכויים שגם החזה שלה ואיברי המין שלה כבר בוגרים. מכיוון שכעת הגוף שלה כבר לא משתנה באופן בולט כפי שהיה בשנים האחרונות, היא כעת מגיעה לשלב שבו היא מקבלת את גופה כמו שהוא.

בנים – גם הבנים עדיין גדלים. למעשה, יתכן ששיא הצמיחה של בנכם רק מגיע לסופו כעת. הוא לא יגיע לשיא גובהו עד גיל 21 או 22. יתכן שהוא עדיין נראה כנער צעיר – יותר בנים חווים בגרות מינית מעוכבת מאשר בנות. אין שום ספק שהוא ישלים פערים עד יום הולדתו ה-18, אך העיכוב הזה ודאי גורם לו להרבה צער.

אתגרים

חלק מהאתגרים שאתם ובני הנוער שלכם עלולים להיתקל בהם כוללים:

סמים – על פי מחקרים, ככל שההורים יותר מעורבים בחייהם של ילדיהם, כך הסיכוי שילדיהם ישתמשו בסמים או אלכוהול קטן. בנוסף, על פי המחקרים, ככל שחבריו של ילדכם מעורבים בסמים ואלכוהול, כך גם הסיכוי שילדיכם ישתמש בחומרים אלו גדל. רוב הנערים המשתמשים בסמים או באלכוהול עושים זאת לפני כיתה י'. בנים אשר שותים אלכוהול נוטים לשתות יותר מאשר בנות. המשקאות האהובות על בני הנוער הן בירה ויין.

פציעה – למרות שבני הנוער הם האוכלוסייה הבריאה ביותר, שיעור הפציעה בקרב בני הנוער (ובעיקר בקרב הבנים) גבוה. אפילו בני נוער בוגרים חושבים שהם בני-אלמוות, ולכן יתכן שלא ינקטו באמצעי זהירות.

עבודת יתר – על פי מחקרים, בני נוער אשר עובדים יותר מ-15 עד 20 שעות שבועיות מוציאים ציונים נמוכים יותר בבית הספר, מגיעים פחות לבית הספר והם פחות מעורבים בבית הספר מחבריהם שלא עובדים.

ויכוחים עם אמא – בני נוער נוטים לא להסתדר עם אמא יותר מאשר עם אבא, ובנות מתווכחות יותר מאשר בנים. אחת הסיבות לכך היא שהאמהות הן בעלות ההשפעה הרבה ביותר על חייהם של בני הנוער.

איך לעזור

אם ילדכם מפגין כשרון מיוחד במקצוע מסוים, כגון היסטוריה, עודדו אותו על ידי כך שתשאלו אותו הרבה שאלות בנושא. אך הימנעו מלזלזל ביכולות שלו בתחומים אחרים, כגון מתמטיקה או מדעים. הוא לא צריך לחשוב שכדי להיות טוב במשהו אחד, הוא בהכרח צריך להיות רע בדברים אחרים.

ילדכם וודאי משתוקק לחוויות מגוונות ולהרפתקאות, אז אולי תשקלו לשלוח אותו לטיול בקיץ עם ארגון נוער כלשהו או באחד מארגוני טיולי נוער.

אולי אתם מתייחסים לשתיקה של ילדכם כאילו זה זהב, אך נסו לגרום לו לדבר על ידי כך שתראו לו שאתם שם בשבילו. במקום לשאול אותו מיליון שאלות ברגע שהוא נכנס בדלת אחרי בית הספר, הראו לו בעדינות שאתם רוצים ומעונינים לדבר ולשמוע.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.