התפתחות כיתה יא - מידע מפורט אודות התפתחות כיתה יא
Emama

התפתחות כיתה יא

ילדכם הגיעו לגיל שבו הם מצאו את דרכם ומבחינה חברתית יתכן שהם מרגישים חופשיים ויבלו את זמנם עם קבוצות חדשות של חברים, קבוצות מעורבות (בנים ובנות ביחד). בנוסף, זוהי שנה מאוד חשובה מבחינה אקדמית עבור ילדכם. יתכן שבגלל שתי עובדות אלה, תראו הרבה פחות מילדכם בשנה זו – אך האמינו או לא, זהו דבר טוב, משמעות הדבר שילדכם מתבגר.

מיומנויות אינטלקטואליות

הרמה האקדמאית הצפויה מילדכם תהיה גבוהה יותר מתמיד בשלב זה. בית הספר יספק להם קורסים מתקדמים והמורים מצפים מהם למה שהפרופסורים באוניברסיטאות יצפו מהם. יצפו מילדכם להשתמש בהיגיון בכל המקצועות שהם לומדים וגם בחיים הפרטיים שלהם. בני נוער יכולים לחשוב בהיגיון על ידי שילוב של המידע שהם כבר יודעים (אמא לא מרוצה כאשר אני חוזר הביתה אחרי השעה שקבענו) עם מידע חדש (אני תקוע בפקקים ולכן לא אצליח להגיע הביתה עד לפחות 30 דקות מהשעה שקבענו שאחזור). כמובן, הקפיצה ההגיונית הזו לא תמיד מסתיימת בהצלחה – במקום להרים טלפון ולהתקשר להודיע שהוא מאחר, תשמעו את ההסבר שלו רק כאשר תתפסו אותו מנסה להתגנב הביתה, אך לפחות אתם יודעים שהוא בעל יכולות קוגניטיביות (הכרתיות).

מיומנויות חברתיות

חברויות הן עדיין מאוד חשובות עבור ילדכם, אך יתכן כי תשימו לב שקבוצת החברים של ילדכם משתנה. רוב הסיכויים שיש לילדכם חברים מהמין השני, ואולי הוא חלק מזוג, בטח זוג המהווה חלק מקבוצת החברים שבה הוא נמצא. חלק מבני הנוער חושבים שקשרים רומנטיים רק מפריעים וגוזלים מהזמן שבו הם יכולים לבלות עם חברים אפלטוניים (לא רומנטיים), חלק מהחברים שלהם עלולים להתלונן אם הם יבלו יותר מדי זמן עם בן או בת הזוג ופחות מדי זמן איתם. כל זה, הוא חלק טבעי מההבנה איך לנהל מערכות יחסים.

חלק מבני הנוער יקדישו את עצמם לבן או בת זוג אחת בלבד, בעוד שישנם גם בני נוער אשר יצאו עם כמה אנשים מהמין השני ללא כל כוונות רציניות למערכת יחסים. יתכן שזהו סתם מעין דפוס חברתי – דרך ללכת לסרט או לנשף או מסיבה רק בלי כל הכובד והתסבוכת שבמערכת יחסים רומנטית יציבה.

אם ילדכם שקט כאשר הוא מגיע הביתה מבית הספר, יתכן שזה מכיוון שאינכם שואלים את השאלות שימשכו את התגובות הטובות ביותר על היום שעבר עליו. רוב הסיכויים שילדכם ייהנה לרכל על חברים שלו, על מורים שלו ועל אנשים אחרים שהוא מכיר, אך אם תשאלו אותו לאן הוא הולך עם חבר שלו אחרי בית הספר למחרת, יתכן שהוא יקטע אתכם בטוענה שזוהי חדירה לפרטיות שלו. במקום זה, נסו לשאול שאלה פתוחה יותר כמו "מה יש לכם במשותף? מה אתם אוהבים לעשות ביחד?"

פעילויות מחוץ ללימודים

הקיץ הזה הוא זמן מצוין לנסות לעודד את ילדכם להיות מדריך בקייטנה. הוא יכול להרוויח מהטיפול בילדים קטנים יותר ולהיות עצמאי יותר. עודדו את ילדכם ללמוד לעשות דברים בשביל עצמו – אולי הוא יכול להכין ארוחת ערב למשפחה פעם בשבוע, לבנות ולעצב אתר באינטרנט, או להקים עסק קטן משל עצמו כמו להיות שמרטף.

שינויים רגשיים

הרבה מבני הנוער בגיל הזה נראים יותר יציבים בהתמודדות שלהם עם השינויים המתרחשים בחייהם. בטוח עוברים עליהם הרבה דברים, אך יש הרבה פחות מלודרמה מפעם. עם זאת, הוא עדיין יהיה צריך להרגיש את התמיכה שלכם – רק מפני שהוא מתבודד מכם יותר, לא אומר שהוא לא צריך לשמוע כמה מילות חיזוק של התפעלות מדי פעם.

כנראה תגלו השנה את הרצון הגובר של ילדכם למרחב פרטי משלו, אז אתם תרצו לוודא שיש לו את הטריטוריה שלו. נסו לאפשר לו את החופש לקשט את החדר שלו לבדו לפי הטעם שלו. כעת ילדכם הגיע לשלב בחייו שהוא מתחיל לקבל החלטות המתבססות על ניסיון החיים שלו, ובנוסף הוא יהיה פחות מופתע מהמציאות הלעיתים קשה של עולמו ועולמכם. יתכן שכעת יצליח לראות גוונים של אפור בדעותיכם אשר יעזרו לו להבין את נקודות המבט שלכם בפוליטיקה, למשל. יתכן שאף יתחיל לייעץ לכם, אשר לעיתים תרצו לקבל ולעיתים לא. נסו לא להתנשא מעליו כאשר הוא עושה זאת, אך עם זאת, הבהירו לו כאשר עצותיו מיותרות. אתם לא רוצים שהוא יחשוב שאינכם יכולים לקבל החלטות בלעדיו.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.