התנהגות מסוכנת - מידע מפורט אודות התנהגות מסוכנת
Emama

התנהגות מסוכנת

ישנו מיעוט של בני נוער אשר יוצרים רושם של כמעט מכורים ללקיחת סיכונים. הם עלולים לגנוב מכוניות, לנהוג מהר מדי, להרוס רכוש או לצייר על קירות. סביר יותר שבנים ישתתפו בפעילויות כאלה, אשר לעיתים נראים כגבריים או כתעודת מעבר לבגרות.

אם ילדכם מתנהג בצורה כזו, עליכם להבהיר שאינכם סולחים על כך ושעליו לקחת אחריות על מעשיו ולהתמודד עם התוצאות. אך עדיין חשוב להמשיך להעניק לו את אהבתכם ותמיכתכם.

לחזור הביתה מאוחר

ייתכן שתאלצו להתמודד עם מלחמה רצינית עם בני נוער כדי לגרום להם לחזור הביתה בשעה סבירה, אך זה חשוב שאנשים צעירים יוכלו להתחיל לשפוט בעצמם מה בטוח.

חשוב שתדעו היכן ילדכם יהיה – רוב הסיכויים שמשפט בסגנון של "אני מקווה שיהיה לך ממש כיף, תשאיר לי מספר טלפון למקרה חירום", יגרור תגובה חיובית יותר מאשר משפטים בסגנון של "אתה לא יוצא מכאן עד שאני יודעת בדיוק איפה תהיה ועם מי".

אם החוקים סבירים ומוסברים, רוב בני הנוער נוטים להתמודד. אם חוקים אלה לא עובדים, הגיע הזמן להציב את הגבולות שלכם כהורים. אם גם את הגבולות הללו הם לא מכבדים, התחילו להשתמש בעונשים כמו להיות מקורקע.

סמים

השימוש בסמים מאפשר לבני נוער לברוח מהעולם האמיתי והרבה בני נוער מנסים משהו בשלב כלשהו. למרות זאת, ההתמכרות לסמים הרבה פחות נפוצה. לבני הנוער אשר ממשיכים לשימוש בסמים קשים או מתמכרים לסמים בדרך כלל חסר משהו בחיים, יתכן שהם מתמודדים עם מצב לא בריא בבית, לחץ מכריע בבית הספר או מחברים, או הערכה עצמית ירודה.

הרבה מבוגרים מסתמכים על אלכוהול, תרופות הרגעה או תרופות נגד דיכאון כדי לעזור להם להתמודד עם לחצי החיים. חשוב שתחשבו טוב על הכדורים שאתם נוטלים או התרופות המקובלות בחברה שאתם לוקחים על בסיס קבוע. זכרו, אתם נותנים דוגמא אישית.

אלכוהול

שתייה מופרזת יכולה לגרום לתוצאות הרסניות אצל צעירים. אם ילדכם יראה אתכם שותים הרבה באופן קבוע או משתכרים, הוא עלול להיות פחות זהיר בנוגע לכמות שהוא עצמו שותה. יש בני נוער אשר שותים הרבה ומפתחים תלות באלכוהול. אם אתם חוששים שילדכם מפתח בעיית אלכוהוליזם, התייחסו לעניין בשיא הרצינות וחפשו עזרה.

חשוב מאוד לחזור ולהדגיש לבני נוער שאסור להם לשתות ולנהוג או לנסוע עם מישהו ששתה. הזכירו להם עד כמה זה מסוכן, בנוסף לעובדה שזה לא חוקי.

אם ילדכם חוזר הביתה שיכור, אין טעם לעשות מזה סיפור באותו רגע, עדיף לוודא שהוא שותה הרבה מים והולך לישון. אך חשוב ביותר לדבר איתו על זה ביום למחרת. אל תגזימו בתגובה שלכם אך הסבירו לו שאם יקפיד לשתות רק 2 משקאות הוא יוכל ליהנות בבטחה. בנוסף, הוא צריך לדעת שאדם אשר איבד את ההכרה או איבד שליטה כתוצאה מאלכוהול, נמצא בסיכון רב – מצבים אלו גורמים להרבה יותר מקרי מוות מאשר סמים. וודאו שהם יודעים להזעיק עזרה אם הם נמצאים עם מישהו במצב הזה.

אם אתם חושבים שילדכם משתמש בסמים או אלכוהול

 • דברו איתו. השמיעו לו את הפחדים שלכם וגלו אהדה. עשו כמיטב יכולתכם כדי לעודד אותו לשתף אתכם. אם הוא לא ידבר אתכם, נסו למצוא קרוב משפחה או חבר טוב שיכול לדבר איתו במקומכם.
 • עודדו את ילדכם לעשות בחירות נבונות, על ידי הדגשת הסכנות הבריאותיות ולא לדבר בסמכותיות או הצבת אולטימטום. אם מדובר בסמים, הזכירו לו שזה לא חוקי ועלול להוביל למעצר והעמדה לדין.
 • בנו את ההערכה העצמית של ילדכם על ידי כך שתתרכזו בתכונות החיוביות בחייו ותקפידו על תקשורת פתוחה.
 • הדגישו שאהבתכם היא ללא תנאים, ולמרות שיתכן שאתם מאוכזבים בהתנהגות שלו, אתם תהיו שם בשבילו כדי לתמוך בו תמיד, ולא משנה מה יקרה.

עישון

הסיגריה הראשונה בשירותים בבית הספר לעיתים מייצגת את כרטיס המעבר לבגרות והרבה בני נוער מתנסים בעישון. אך ניקוטין הינו חומר מאוד ממכר. איך תוכלו לעזור לילדכם להימנע מעישון:

 • על פי מחקרים, הורים המעורבים בחייו של ילדם – יודעים הרבה על החברים של ילדם, על הפעילויות שלו והתפקוד שלו בבית הספר – יכולים לעזור לילדם להתגבר על לחצים חברתיים להתחיל לעשן.
 • ילדים בעלי היכולת לשליטה עצמית וכושר שיפוט טוב, ועם הורים המפקחים על התנהגותם נוטים לא להתחיל לעשן.
 • אם אתם מעשנים, הפסיקו – לילדים מבתים לא מעשנים יש סיכוי נמוך יותר לעשן בעצמם.
 • הסבירו שעדיף לא להתחיל בכלל לעשן מכיוון שזה עלול להוביל להתמכרות.
 • הזכירו לילדכם עד כמה עישון זה עסק יקר.
 • דברו על הסיכונים הבריאותיים.
 • אם ילדכם מעשן באופן קבוע, הקפידו על דיונים פתוחים בנושא, עודדו אותו להפסיק במקום לנסות לכפות את הנושא.
 • הרבה אנשים, כולל מבוגרים, מתחילים לעשן מכיוון שזה משחרר לחצים, אז אם זה המצב עם ילדכם, עזרו לו למצוא דרכים אחרות להפיג לחצים.

איך לגרום לו להפסיק לעשן

הורים יכולים לפנות לילדם ולהגיד לו שכהורים אתם מרגישים שחשוב לדבר בפתיחות ובכנות לגבי עישון. תתנו לילדכם הזדמנות להגיד מה הוא חושב ומרגיש בעניין. שאלו אותו מה הוא חושב על התנסות העישון שלו. לאחר מכן, אמרו לו מה אתם חושבים ומרגישים. הסיכוי הטוב ביותר שלכם להשפיע על ההתנהגות שלו היא באמצעות חוקים ואיומים אלא ע"י פנייה לאינטליגנציה שלו, הגברת המודעות שלו ולעזור לו לפתח כישור שיפוט טוב. כמובן, דונו איתו בסכנות של עישון.

כעת שאלו אותו מה מושך בעישון. יתכן שהוא יגיד שזה מגניב, שזוהי דרך להשתלב עם חברים, או שזה סיקרן אותו. ואז עזרו לו לשקול שנית את המחשבות הללו. למשל, תגידו לו שהדרך הזו להשתלב לא שווה את המחיר ושאולי אתם יכולים לעזור לו למצוא דרכים אחרות להרגיש בנוח עם חברים.

סיגריות וסמים אחרים הם חלק מהחברה שלנו. לכן זה חשוב שנגדל ילדים אשר יכולים לספק את הצרכים שלהם בלי סמים. עלינו לדבר על סמים עם ילדינו. אם אנחנו שומעים על התנסות בעישון או בסמים, אין טעם שנגזים בתגובה שלנו, כי אז ילדינו פשוט יתחילו לשקר לנו. אלא עלינו להמשיך את השיחה שלנו איתם ולהגביר את המודעות שלהם כדי שהם ילמדו להגיע להחלטות הנכונות ולהימנע מהתמכרות.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.