דימוי עצמי - מידע מפורט אודות דימוי עצמי
Emama

דימוי עצמי

לעזור לבת שלכם לא לשנוא את גופה

איך אתם חושבים שבתכם מרגישה כאשר היא רואה פרסומת לבגדי ים שבה מככבות דוגמניות רזות עם רגליים ארוכות וחזה שופע? וכאשר היא מדפדפת בעיתוני אופנה או רואה את השחקנית האהובה עליה בקולנוע? באותה מידה שבה אתם משווים את עצמכם לדמויות הללו, גם בתכם עושה זאת, והיא מושפעת יותר בקלות.

מחקרים רבים בתחום הדימוי העצמי מקשרים בין חוסר שביעות הרצון הגובר לגבי המראה החיצוני לגופות הרזות ביותר המשתקפות במדיה (אמצעי התקשורת). למעשה, בכל מקום בעולם שבו יש כתבי-עת מערביים, סרטים וטלוויזיה, יש גם את הדחף להיות רזים. לא נדיר למצוא בנות המדביקות תמונות של דוגמניות, שחקניות או זמרות, שהן גזרו מעיתון אופנה, על הראי שלהן כדי לשמור על המוטיבציה להישאר רזות – הן טוענות שכאשר הן מתחילות להשמין יותר מאותה מפורסמת אז הן יודעות שהן נראות דוחה.

כהורים, אנו יכולים לפעול כדי להפחית את ההשפעה של המדיה ולהעלות את הדימוי העצמי של בנותינו על ידי כך שנעזור להן לחקור ולבחון את הדימוי הכוללני הלא מציאותי שהן רואות, ולהזדהות עם מודל לחיקוי מציאותי יותר.

הכנת מפורסמים ודוגמניות לצילום

כדי להניא את בתכם מהנטייה שלה להשוות את עצמה לדוגמניות ומפורסמים, אתם יכולים לעזור לה להבין שדמויות אלה מהוות רק אשליה של יופי ולא את הדבר האמיתי. התחילו דיונים עם בתכם המאפשרים לכם להסביר לה שכוכבי קולנוע ודוגמניות הן ה"בובות" שבאמצעותן אמני איפור, מעצבי שיער ומעצבי אופנה יכולים ליצור אשליה של יופי. התהליך שבו מכינים דוגמניות לצילומים הינו תהליך משוכלל ומורכב: גוזרים ומעצבים שיער, לעיתים אפילו שמים תוספות שיער כדי לתת מראה מלא ונפוח יותר. את הפנים שלה מעצבים מחדש בעזרת איפור. מכסים פגמים, נמשים וצללים עם האיפור. את צבע העיניים ניתן לשנות באמצעות עדשות מגע. אחרי כל זה, ואחרי שצולמו מאות תמונות, בוחרים אחת ומשתמשים בתוכנת מחשב משוכללת על מנת לשפץ את התמונה ולגרום לדוגמנית להראות אף טוב יותר. כוכבי קולנוע עוברים את אותו התהליך ולעיתים אפילו משתמשים בכפילים שייצגו את גופם.

אתם יכולים גם להשתמש בתמונות המפורסמים כך שיעבדו לטובתכם – ציינו מאפיינים בדוגמנית הדומים למאפיינים של בתכם. השתמשו במשפטים כגון: "הרגליים שלה ארוכות כמו שלך, מעניין אם היא יודעת לרוץ מהר כמוך." התייחסו למאפיינים אחרים כגון עמידה, נמשים, ציפורניים או שיער. ציינו מאפיינים שלרוב מפספסים גם בדוגמנית וגם בבתכם.

לעצב מחדש את תדמית בובת הברבי

אם בתכם לא הגיע עדיין לגיל שבו היא קוראת עיתוני אופנה, בובת הברבי היא ההזדמנות המושלמת להעביר לבתכם את המסר שהגוף שלה הרבה יותר יפה לגוף של ברבי. זכרו לעשות זאת באווירת משחק ולא להטיף. בעיצוב מחדש של תדמית הברבי הדבר החשוב שאותו תלמדו את בתכם הוא לקבל את ברבי, למרות החסרונות שלה. אחרי הל, לברבי יש כפות רגליים המתאימות רק לנעלי עקב, ושיער כל כך ארוך שלעיתים הוא נתפס בדברים. לעומת זאת, קיימות בובות הנוגדות את תדמית הברבי ש"בנות צריכות רק להראות יפות". ישנן בובות המעוצבות לשחק כדורסל, כדורגל ומשחקי ספורט נוספים – בובות שעושות בדיוק את מה שהיינו רוצים שבנותינו יעשו – יחיו חיים פעילים ומהנים.

כאשר בתכם מתבגרת, הסבירו לה באמצעות משחק שברבי עוצבה באופן כל כך לא מציאותי, ובאופן כל כך שונה מאישה אמיתית – יותר כמו התמונות המעוצבות במחשב של הדוגמניות בעיתונים – שברבי לא יכולה לחיות חיים מהנים ומרגשים שבתכם כן יכולה לחוות.

אתם יכולים להציע לבתכם שבפעם הבאה שהיא רואה תמונה בעיתון או פרסומת בטלוויזיה שאומרת לה איך הגוף שלה אמור להראות, היא צריכה להזכיר לעצמה שהיא בסדר גמור כמו שהיא. (ואל תחשבו שבתכם צעירה מדי להבין את המושג הזה).

ללמד את בתכם מהו כוחו של גופה

אנו מלמדים את בנותינו מהו כוחו של הגוף מכיוון שאהבת הגוף קשורה להלך-רוח לא פחות מאשר למצב הגופני. אם בנותינו יראו עצמן כבעלות עוצמה, הן יאמינו שהן יכולות לדלג מעל מכשולים – במובן המילולי ובמובן הפיסי.

תעודדו את בתכם להשתתף בספורט - מעורבות בספורט יכולה לעזור לבתכם להחשיב את גופה כבעל ברית ולא כאויב, דבר שיגרום לה להתייחס לעצמה באהבה. יכולת אתלטית יכולה להרים את הביטחון העצמי של בתכם במה שהיא יכולה לבצע עם הגוף שלה ולעזור לה להבין איך הגוף שלה יכול ללמוד לעשות משהו שלא יכל לעשות לפני כן. מכיוון שההתמקדות בספורט דורשת מהמשתתפים לראות את גופם כדבר פונקציונלי ולא כקישוט, ספורטאיות יכולות לפתח תחושה בלתי מעורערת של היכולת הגופנית שלהן.

מעל לכל, עודדו את בתכם להשתתף בספורט בשביל ההנאה שתהיה לה מכך, לאו דווקא כי היא תהיה הכי טובה בקבוצה. יתכן שהיא תחליט להשתתף בספורט מכיוון שהיא נהנית מהכושר או מלהיות חלק ממאמץ קבוצתי. לא משנה מה דוחף אותה, החוויה העצמית בפעולה היא צעד ברור לקראת הערכת הגוף.

בקשו ממנה ללמד אתכם

ברגע שבתכם מעורבת בספורט מסוים, אתם יכולים לעודד אותה לראות את עצמה כמיומנת גופנית על ידי כך שתתנו לה ללמד אתכם מומחיות חדשה שהיא רכשה. מכיוון שאבא ואמא הם בדרך כלל בתפקיד המורים בקשר בין ילדים והורים, אין כל ספק שבתכם תקפוץ על ההזדמנות להחליף תפקידים.

קידום דימוי עצמי בריא אצל ילדים

להורים יש תפקיד חשוב בעידוד דימוי עצמי בריא אצל ילדים. הנה נקודות המפתח שכדאי לזכור:

  • עודדו את ילדכם לחשוב על היכולות של גופו ועל הכישורים שלו ולא על המראה החיצוני שלו.
  • וודאו שאתם מפגינים דוגמה לדימוי עצמי בריא בעצמכם.
  • תהיו ערניים למסרים על אוכל היוצאים לכם מהפה.
  • הזכירו לילדכם על גיאות ושפל – וודאו שילדכם מבין שזה טבעי לחלוטין שילדים יעברו שלבים בחיים שבהם הם קצת יותר מלאים ושלבים שבהם הם יותר רזים. זה קורה מכיוון שגופם של ילדים לא גדלים גם לגובה וגם לרוחב בו זמנית. רוב הסיכויים שילד ישמין מעט בדיוק לפני שיגבה, ויתכן שיהיה רזה יותר אם הוא חווה פרץ של צמיחה ללא תוספת למשקל במקביל.
  • הגבילו את הזמן שבו ילדכם רואים טלוויזיה עם מסרים שליליים. מחקרים הראו שמסרי מדיה המשווים בין רזון ויופי יכולים לתרום לדימוי הגוף השלילי.
  • הבינו שרגשותיכם לגבי משקלם של ילדכם יכולים לקבוע אם הם יתחילו לעשות דיאטה או לא. דאגתו של הורה לגבי משקל ילדו יכול להשפיע על ההערכה העצמית של הילד מגיל 5 והלאה.
  • תהיו ערניים לסימנים שילדכם עלולים להיות בדיאטה. אם ילדכם בררן לגבי האוכל שלו, יתכן שזה ניסיון להגביל את צריכת האוכל שלו ולשלוט במשקלו. חשוב שתכירו את הסימנים הראשונים של אנורקסיה ובולמיה כדי שתוכלו לחפש עזרה לילדכם בהקדם האפשרי למקרה שהוא מפתח הפרעת אכילה.
  • אם לילדכם יש בעיית משקל, התמודדו איתה חזיתית. אם אתם חוששים שלילדכם יש בעיית משקל, תתייעצו עם איש מקצוע כגון דיאטנית או רופא משפחה על איך לטפל בבעיה. ילדים שמנים צריכים שיעודדו אותם לעשות בחירות בריאות לגבי אוכל, להיות פעילים גופנית ולהרגיש טוב עם עצמם.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.