בנות ומשחקי כח - מידע מפורט אודות בנות ומשחקי כח
Emama

בנות ומשחקי כח

כל הורה חש הקלה כאשר ביתו מוזמנת למסיבות באופן קבוע, מבלה עם חברתה הטובה ורצה לטלפון כי שוב זה בשבילה. אך לכל אחת מהחוויות המהנות הללו יש צד הפוך וכואב – הרחקה מהמסיבות, הפרידה מהחברה הכי טובה, הרחקה מהחבורה ללא התראה מראש. משחקי הכח הללו מהווים תעודות מעבר חשובות לבני נוער. למרות שחוויות אלו אכזריות וכואבות, אי אפשר להימנע מהן והן מספקות הזדמנויות להתפתחות.

ישנן דרכים שונות שבהן בנות משתמשות כדי להכריע את מעמדן בחברה, דרכים אלו מהוות את משחקי הכח:

 • בתכם לא הוזמנה למסיבת יום הולדת של ילדה אחרת

בשלב כלשהו בכניסתה של בחורה לשנות העשרה שלה, מסיבת יום הולדת הופכת ממסיבה לכולם בפארק למשמעותית מבחינה חברתית המחזקת את מעמדה בחברה. הרבה בנות בעצם רוצות מסיבה יותר בגלל תשומת הלב שהן מקבלות לפני המסיבה מאשר שהן רוצות את המסיבה או את המתנות עצמן. ילדת יום ההולדת יכולה להיות המלכה ליום אחד שכן היא מחליטה את מי להזמין ואת מי לא להזמין.

 • בתכם הורחקה מהחבורה

יום בהיר אחד, בתכם הלכה לבית הספר וגילתה שחברותיה החליטו שהיא כבר לא שייכת לחבורה שלהן (או יתכן שזה יקרה לאחת מהחברות הכי טובות שלה בחבורה). לעיתים יש סיבה נקובה לכך – היא התחברה עם האדם ה"לא נכון" או ביצעה מעשה אחר של בגידה. לעיתים אין סיבה פשוטה הניכרת לעין חוץ מהעובדה שהמנהיגים של החבורה פשוט החליטה שהיא כבר לא שייכת. לא משנה מתי ולמה זה קורה, זה תמיד פוגע. הדבר העיקרי שבנות לומדות מחוויות כאלה הוא שבנות אחרות (גם אלה שנחשבות לחברות הכי טובות, חברות-אמת) יכולות להתהפך עליהן ברגע וללא אזהרה מוקדמת.

 • הבריזו לבתכם לטובת משהו טוב יותר

בנות יכולות לבלות שעות ביחד, כל היום למשך שנים, ואז פתאום הן מבלות פחות זמן אחת עם השנייה מכיוון שתחומי העניין שלהן משתנים והן מתחילות לבלות עם קבוצות שונות של חברים. הבנות יקבעו לצאת במוצ"ש אך שעתיים לפני שעת הפגישה אחת הבנות מקבלת הצעה מעניינת יותר מאחת מחברותיה החדשות – היא תבטל את היציאה עם חברתה הותיקה בשביל לצאת עם חברה חדשה מקובלת יותר.

 • נאמנויות מחולקות והנגררת

לבתכם חברה טובה, מעיין, שאיתה היא מבלה הרבה זמן. לעיתים הן משחקות עם ילדה נוספת, שירה, אשר משתוקקת להשתייך לקבוצה של בתכם וחברתה. מעיין מחליטה שהיא לא אוהבת יותר את שירה. היא מזמינה את בתכם לישון אצלה וכאשר שירה שואלת אם גם היא יכולה לבוא, מעיין אומרת לה שהיא נגררת וצריכה למצוא חברים משלה. בתכם אמנם לא אוהבת את מה שמעיין אמרה אך לא אומרת כלום.

איך לדבר עם בתכם על משחקי כח

יתכן שלדעתכם אין שום סיבה לעשות סיפור מכך שבתכם לא הוזמנה למסיבת יום הולדת או לאפשר לבתכם להבריז לחברה אחת לטובת אחרת. אך דברים אלו אינן סוגיות טריוויאליות – הן מהוות את הבסיס לבנות המזייפות את רגשותיהן, מעמידות פנים שהן מישהי שהן לא, מרצות אחרים על חשבון עצמן, או מקריבות הערכה עצמית ומקוריות. אתם יכולים להשתמש במשחקי הכח הללו כדי לעזור לבתכם להבין למה שווה לה להיות אמיתית עם עצמה ולהבין מהי באמת חברות.

 • הפגינו הזדהות עם מצבים שהיא נתקלת בהם – גם אם אתם חושבים שהיא מתנהגת בצורה נוראית, התחשבו בלחץ האיום שיש עליה מהחבורה שלה והפחד שלה לאבד את מעמדה החברתי.
 • שאלו אותה שאלות – תנו לה לספר לכם מהן המוטיבציות שלה ושל חברותיה.
 • תבקשו ממנה להבהיר לכם את הערכים שלה – האם היא חושבת שההתנהגות שלה או של חברותיה עברה גבולות?
 • הביעו את הערכים והמוסר שלכם – הסבירו לה איך אתם הייתם רוצים לראות אותם משתקפים בהתנהגות שלה.
 • תחשבו ביחד – שאלו אותה איך היא יכולה להגיב באופן שהיא עומדת על שלה, מתקשרת את רגשותיה בכבוד ומבקשת את מה שהיא רוצה באופן ברור.
 • תודו באחריותה כאשר היא טועה – אם בתכם היא המנהיגה או המבריזה, המטרה הכי חשובה שלכם היא לא להעניש אותה על מעשיה אלא לגרום לה לקחת אחריות עליהם.

מה תפקידה של בתכם בחבורה

זה לא משנה אם אתם הורים טובים, אם בתכם מקובלת ביותר או אם חברות שלה נהדרות, בתכם תתקל בבעיות עם פופולאריות וחבורות.

חבורות הן מתוחכמות, מורכבות ורב-שכבתיות ולכל ילדה יש תפקיד בחבורה. אך מעמד בחבורה הוא לא דבר קבוע – ילדה יכולה לאבד את מקומה לטובת מישהי אחרת והיא יכולה לנוע למעלה או למטה במדרג החברתי.

התפקידים העיקריים של בנות בחבורות כוללים:

 • המלכה – באמצעות שילוב של כריזמה (שאר רוח ומנהיגות), עוצמה, כסף, מראה חיצוני, רצון ומניפולציות, הילדה הזו שולטת על שאר הבנות ומחלישה את החברויות שלהן עם אחרים, ובכך מעצימה את הכח וההשפעה שלה עליהן.
 • הסגנית – הילדה הזו שמה לב לכל במלכה מכיוון שהיא רוצה להיות המלכה בעצמה. היא תעשה כל דבר שהמלכה תבקש והמלכה, חברתה הטובה ביותר, תגרום לה להרגיש מקובלת וכלולה.
 • הנוודת – לילדה הזו יש חברים בחבורות שונות והיא יכולה לעבור בחופשיות בניהן. יש לה השפעה על בנות אחרות אך לא מנצלת את זה כדי לגרום להן להרגיש רע.
 • המשקיפה המתלבטת – הילדה הזו מתלבטת עם עצמה באופן קבוע בין לעשות את הדבר הנכון לבין הנאמנות שלה לחבורה. כתוצאה מכך, בדרך כלל היא זו שתמיד נתקעת באמצע עימות בין שתי בנות או שתי חבורות של בנות.
 • המרצה / המעריצה / השליחה – היא תעשה כל דבר כדי לרצות את המלכה והסגנית. כאשר שתי בנות כוחניות או שתי חבורות כוחניות של בנות נמצאות בעימות, היא תהיה המתווכת. אך הבנות האחרות בדרך כלל מתהפכות גם עליה. היא תגבה אותן בנמרצות תמיד, ללא תנאים. היא לא יכולה להבדיל בין מה שהיא רוצה לבין מה שהחבורה רוצה.
 • הבנקאית – בנות אחרות סומכות עליה כאשר היא מספקת להן מידע מכיוון שזה לא נראה כמו רכילות, אלא היא עושה זאת באופן תמים – "אני מנסה להיות חברה שלך". זו הילדה שיכולה לחמוק מהרדאר של המבוגרים מכיוון שהיא נראית כה חמודה ולא מזיקה.
 • המטרה – היא הקורבן, אותה הבנות משפילות, לה הן לועגות ואותה הן מרחיקות. היא יכולה להיות שייכת או לא שייכת לחבורה – בכל מקרה היא מרגישה מנותקת ולבד.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.