אקנה הורמונלי - מידע מפורט אודות אקנה הורמונלי
Emama

אקנה הורמונלי: פצעי בגרות במהלך הריון ולאחר לידה

אין ספק כי חודשי ההריון אינם פשוטים עבור אף אישה. הלחצים, הכאבים, הקשיים התפקודיים- בכוחם של אלה להדיר שינה אפילו מהאישה החזקה ביותר. ואם זה לא מספיק, הרי שבמהלך ההריון מופיעים אצל לא מעט נשים גם פצעי אקנה, אשר גורמים לכאבים או לגירודים, ומורידים באורח פלא את בטחונן העצמי.

מדוע מתגברים הפצעים בעת ההריון?

גם אם ישנה מחלוקת בנוגע לגורמים אשר מביאים לפצעי אקנה בכל מקרה נתון, דבר אחד בטוח: שינויים הורמונליים מזרזים אותם במידה רבה. זוהי הסיבה בגינה התופעה נפוצה בעיקר בגיל ההתבגרות, וגם זו שמסבירה מדוע אינספור נשים במהלך הריון, או לאחר הלידה, סובלים ממנה: בתקופה זו, כידוע, מתרבים האדרוגניים, כלומר, ההורמונים ה"גבריים" בגופה של האישה.

שיבוש זה מתרחש לרוב בחודשים הראשונים של ההיריון, בהם הנשים נמצאות בסערה הורמונלית של ממש. עם זאת, קשה להצביע כאן על חוקים ברורים: יש נשים, כאמור, שסבלו מהבעיה גם חודשים לאחר הלידה, בעוד עבור אחרות הפצעים דווקא פחתו עם תחילת ההיריון.

הבעיה: תכשירים רבים אסורים בתחילת ההיריון

ישנן דרכים רבות לטיפול בפצעי אקנה. עם זאת, כאשר המדובר הוא באוכלוסיית הנשים ההרות, חלק לא מבוטל מהן נאסר לשימוש- ובעיקר בשליש הראשון של ההריון. כך, למשל, ויטמינים אשר מכילים בתוכם ויטמין A אינם מותרים, ומסכנים את בריאותם של האישה והעובר. בהדרגה, ובחלק מהמקרים, ניתן עם התקדמות ההריון לעבור לתכשירים מסוימים.

פתרון אפשרי: קוסמטיקה

הגוף עובר במהלך ההריון שינויים הורמונליים כבירים. ברוב המקרים, ואצל חלק ניכר מהנשים, אלה יחלפו מעצמם עם התקדמות ההריון. כשזה לא קורה, וגם כשרוצים לטפל בבעיה בעודה באיבה, יכולות הנשים להשתמש באמצעים קוסמטיים, שיתגברו על הבעיה- לפחות למראית עין. כך, אקנה בעור הפנים יכולה "להיעלם" עם איפור נכון.

תזונה והורדת לחצים

היות ותכשירים רבים אינם ניתנים לשימוש על ידי נשים הרות, הרי שהפתרון לבעית האקנה, ובעיקר בעת התפרצותה, נוגע לשינויים התנהגותיים. רבים ממליצים עבור נשים במהלך ההריון לשקול היטב את הרגלי התזונה שלהן: לא פעם, זהו המפתח להתגברות על הבעיה.

כך, ההמלצות הן להפחית את צריכתם של מזונות עתירי שמן או כאלה המטוגנים, ולהגביר תחת זאת אכילה של ירקות ופירות.

הגם שזה לא פשוט עבור נשים רבות, יש לזכור כי הצטברות של מתח ולחצים שונים עקב ההריון עלולה להחמיר במידה רבה את פצעי האקנה. בכל מקרה, מומלץ מאד לנסות שלא להימצא בסביבות לחוצות, כשגם סיוע של איש מקצוע אפשרי בהחלט.

בסוף זה עובר

יש לזכור כי הופעת פצעי אקנה במהלך ההריון, או לאחר הלידה, הם מבחינת הכרח עבור לא מעט נשים. ברוב המקרים, הם יהיו רק חלק ממכלול הדאגות של הנשים, ויחלפו ככל שההריון יתקדם. חשוב לזכור כי בסופו של דבר הקשיים כולם יעברו. יחד עם זאת, נשים המעוניינות לשפר את הרגשתן יכולות בהחלט לעשות זאת בעזרת אחת מהדרכים שהוזכרו.

מידע נוסף

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.