אלכוהול - מידע מפורט אודות אלכוהול
Emama

אלכוהול

הרבה בני נוער מתים כל שנה מנהיגה בשכרות. מה הורים יכולים לעשות כדי לעזור לילדיהם להבין את הסכנות האמיתיות בנהיגה בשכרות? איך הורים יכולים לחנך את ילדיהם בצורה הטובה ביותר לאפשרויות הקטלניות שבשתייה חסרת אחריות?

הרבה ילדים יתנסו באלכוהול בשלב כלשהו של שנות העשרה שלהם. בדרך כלל הם יעברו שלב שבו הם ינסו אלכוהול בלי לפתח התמכרות. אך בזמן שהם בשלב זה הם עדיין עומדים בפני הסכנה שבנהיגה בשכרות. הם גם עומדים בפני הסכנה לפתח תלול באלכוהול.

זה לא מספיק להגיד לילדים שלנו פשוט להגיד לא. הורים צריכים לנסות לחנך את הילדים שלהם על הסכנות שבנהיגה בשכרות. הורים צריכים לכרות ברית עם ילדיהם שלא ינהגו תחת השפעת אלכוהול. הורים צריכים להיות ערניים לסימנים של אלכוהוליזם. למרות שאף אחד מאמצעי הזהירות הללו יכולים להבטיח את בטחונו של ילדינו, הם יכולים להפחית את הסכנה.

חינוך

הרבה הורים אומרים לילדים שלהם "אל תנהגו שיכורים, זה מסוכן." מילים אלו פשוט נשמעות כמו הרצאה לנער. במקום זה, הציעו חינוך אמיתי – בלו יום אחד בספריה, מצאו סיפורי זוועה על ילדים שנהגו שיכורים ומתו או הרגו אחרים. למרות שזהו לא נושא נעים, זוהי המציאות. תנו לילדם לקרוא את החומר שמצאתם, שידע שהסכנות אמיתיות והן יכולות לקרות לכל אחד אשר שותה בחוסר אחריות.

יש הורים שפשוט אומרים לילדים שלהם לא לשתות. הם לעולם מגיעים לשלב שבו הם מדברים עם ילדיהם על הסכנות שבנהיגה תחת השפעת אלכוהול מכיוון שהם חושבים שהם כבר הזהירו אותם ששתיית אלכוהול אסורה. יש ילדים שיכבדו את רצונם של הוריהם ולא ישתו, אך רוב הילדים ישתו אלכוהול בשלב כלשהו. התוצאות האפשריות הן מסוכנות מדי בכדי להימנע מחינוך ילדינו בנושא.

גם אם ילדכם לא שותה, הוא עלול להיכנס לרכב עם נהג שיכור. וודאו שהוא מבין היטב את הסכנות הללו.

כרתו ברית

כריתת ברית עם ילדכם בנוגע לנהיגה בשכרות מהווה אמצעי זהירות נהדר. אתם יכולים להחליט על הניסוח המדויק של החוזה שלכם:

 • אם ילדכם במסיבה ושתה אלכוהול, הוא לא ינהג בכלל. הוא יתקשר אליכם להסעה הביתה. לא משנה באיזו שעה מדובר. לא משנה אם הוא אמר לכם שהוא אצל חבר ובסוף הלך למסיבה במקום אחר.
 • אתם לא תצעקו, תנאמו או תגרמו לו להרגיש רגשות אשם כאשר תאספו אותו מהמסיבה. אתם פשוט תודו לו על שהתקשר אליכם. ביום למחרת אתם תדונו (לא תנאמו, תצעקו או תביישו) במה שקרה. ואז אתם תחליטו על עונש ראוי אם הוחלט שהמעשה מצדיק ענישה.
 • ילדכם לעולם לא ייסע ברכב עם נהג ששתה אלכוהול. זה כולל חברים והורים של חברים.
 • ילדכם יכול לסמוך עליכם שתסכימו לכל תנאי ההסכם אם הוא יעשה זאת גם.

לאחר שהחלטתם על החוקים, הדפיסו את החוזה. גם אתם וגם ילדכם צריכים לחתום על החוזה. שמרו אותו במקום בטוח.

סימנים לאלכוהוליזם

הורים צריכים להיות מודעים לסימנים שעלולים להצביע על כך שיש בעיה הקשורה לאלכוהול. הרבה פעמים בעיית אלכוהוליזם יכולה להצביע על כך שהילד מתמודד עם בעיות פנימיות או רגשיות. אלכוהול משמש להם כסם באמצעותו הם בורחים מהכל. סימנים אלו יכולים לכלול:

 • עייפות
 • עיניים אדומות או שקים מתחת לעיניים
 • מצבי רוח
 • הערכה עצמית ירודה
 • מבלה יותר זמן לבד
 • שינוי בלבוש
 • דיכאון
 • שינויים בתחומי עניין
 • שינויים בחברים
 • שינויים בביצועים בבית הספר
 • בעיות משמעת

סימנים אלו לאו דווקא מעידים על כך שילדכם בהכרח אלכוהוליסטים, אך הם כן סיבה לדאגה. נסו לדבר עם ילדכם ולהבין אם הוא אכן שותה אלכוהול או משתמש בסמים. אם אתם לא בטוחים איך לגשת לנושאים אלו, דברו עם יועץ ובקשו הנחיות שיעזרו לכם.

אלכוהול ויחסי מין

שלב זה בגיל ההתבגרות (גילאים אלו), זה השלב שבו ילדים מפרידים עצמם מהמשפחה ומפתחים עצמאות, אך משמעות הדבר אינה שהם לא זקוקים עוד להדרכתכם. זה מועיל אם בני הנוער מרגישים שהם יכולים לפנות אליכם כאשר הם מרגישים את הצורך לבחון את הבחירות שלהם, כולל הטעויות. יחסי מין זה נושא רגיש במיוחד, ייתכן שהם ימנעו מלדבר אתכם עליו אם הם מרגישים במתח שלכם בנושא.

הצעד הראשון שיאפשר לנו לעזור לילדינו להתמודד עם החרדות של החיים, הוא להיות מסוגלים להתמודד עם החרדות שלנו. דברו עם ילדכם על המחשבות שלכם לגבי יחסי מין בטוחים והתנסות באלכוהול, אך אל תתנו לשיחות אלה לתפוס את מקומן של שיחות בנוגע למערכות יחסים והאחריות הכרוכה בכך. הפגינו את הזמינות והפתיחות שלכם לדבר על כל שאלה שעלולה לצוץ לו, אך אל תלחצו. תיידעו אותו שאם הוא כן יתנסה בשתיית אלכוהול, שאתם זמינים לו אם הוא נקלע למצב מסוכן כגון נהיגה או נסיעה ברכב עם נהג שיכור.

כריתת ברית עם ילדכם, למשל, מעבירה לו את המסר שביטחונו זה הדבר הכי חשוב, ושאתם שם בשבילו במקרה שעשו טעות בדרך. ברית זו אינה משנה את הערכים שלימדתם את ילדכם, אך היא מראה לו שאתם לא תוקעים את הראש בחול ושהקשר שלכם איתו הוא יציב ומשקף את המציאות שלו.

הורים ובני נוער צריכים למצוא דרכים ליצור אווירה נוחה לניהול שיחות בוגרות על יחסי מין ואלכוהול. אל תמהרו, כבדו גבולות אך הקדישו זמן לבלות עם ילדכם אחד על אחד. אבות יכולים ליצור קרבה מסוג אחר בקשר שלהם עם בנם בזמן הזה ע"י הפגנת זמינות לדבר על בנות, פגישות ויחסי מין. פעילויות של אבא-ובן יכולות להוות דרך לבנכם לחלוק מה קורה לו בחיים, בפרט לגבי מיניות ומערכות יחסים. תיידעו אותו שאתם מכבדים ומעריצים אותו ושאתם רוצים לנהל איתו דו-שיח ולא להטיף לו. מצאו את המילים הנכונות כדי להביע בפניו את האמונה שלכם ביכולת שלו להגיע להחלטות הנכונות בשבילו, בזמן שאתם מפגינים לו שאתם זמינים להתייעצות.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.