איך להעסיק ילד בגיל הגן - מידע מפורט אודות איך להעסיק ילד בגיל הגן
Emama

איך להעסיק ילד בגיל הגן

אם את נשארת בבית כל היום עם ילד בגיל הגן, עלייך לשמור על גישה חיובית ולהיות מאוד גמישה! תחומי ההתעניינות והיכולות של ילדך ישתנו במהירות – בדיוק כשתתרגלי לשגרה אחת, סביר להניח שהוא יפתיע אותך במשהו חדש. הסוד הוא לדעת מה מעניין את ילדך ולספק לו פעילויות והזדמנויות לבטא את עצמו. שמרי על שגרת יום כללית שבה את מקציבה זמן מיוחד לארוחות, לתנומות ולמשחק. הגמישות שלך מתבטאת במשחקים השונים שאת מספקת לילדך. כל משחק וכל פעילות יכולה להניב הזדמנות חינוכית או התפתחותית החיונית להתבגרות של ילדך.

ישועת האוויר הצח

הקדישו זמן לצאת קצת מהבית כל יום – לגינה, לפארק, לקניון, לגן החיות או לכל מקום אחר מחוץ לבית. ילדים בגיל הגן צריכים הרבה גירויים. אם הצורך הזה אינו מסופק, הם עלולים להשלים את הפערים בעצמם על ידי הריסת הבית או התעללות באמא. היציאה מהבית מועילה גם לכם, לא רק לילדכם. אם אתם יודעים בעל פה את כל המילים לשירים של יובל המבולבל אבל אין לכם מושג מיהו ראש הממשלה, באמת כדאי שתתחילו לצאת מהבית לעיתים יותר קרובות.

היזהרו לא לגרות את ילדכם יתר על המידה – כאשר ילד מגורה יתר על המידה אתם יכולים לשכוח משעת השינה שלו או שפיות בכלל עד שהוא יירגע.

הכרת האומנות

ילדים בגיל הגן אוהבים להיות עסוקים, אומנויות ומלאכות-יד הן התעסוקה המושלמת לגיל הזה. ככל שהפעילות פשוטה יותר, היא טובה יותר וככל שהיא מלכלכת יותר, ילדכם יאהב אותה יותר. ילדים צריכים את ההזדמנות לבטא את עצמם ובלגאן ולכלוך הם פשוט חלק מהתוצאה הבלתי נמנעת של ביטוי זה.

רעיונות אומנותיים

הנה כמה רעיונות יצירתיים לפעילויות אומנותיות שיעסיקו את ילדכם ויעזרו להתפתחותם בתחומים רבים.

בצק משחק בייצור ביתי

החומרים:

1 כוס מלח

1 כוס קמח

1 כוס מים

צורות לחיתוך בצק

מערוך

צבעי מאכל (לא חובה)

הוראות הכנה:

שימו את המלח והקמח בקערה גדולה ולא שבירה. עטפו את ילדכם בחולצה ישנה או סרבל ותנו לו לערבב את החומרים היבשים עם הידיים או עם כף מעץ. לאט לאט הוסיפו מים אשר להם הוספתם צבע מאכל. שימו את הבצק על משטח מקומח ושטוח ורדדו את הבצק עם המערוך. השתמשו בצורות החיתוך כדי לעשות צורות בבצק או ספקו לילד כלים אחרים לחיתוך הבצק כגון סכין מפלסטיק, מכסים של בקבוקים וצנצנות, מקלות ומגוון צורות מפלסטיק.

פתקי אהבה

כל אמא (דודה וסבתא) יודעות שכרטיס ברכה מעבודת-יד של ילד הוא הדרך הטובה ביותר להגיד "אני אוהב אותך". רעיונות אלו מספיק פשוטים כדי שילדים בגיל הגן יצליחו להוציאם לפועל (עם מעט עזרה מאמא), עם זאת מספיק אלגנטיים הן לילדים גדולים יותר ולמקבלי הכרטיס.

חומרים:

סכין חד

תפוח אדמה גדול

חותך-עוגיות בצורת לב

צבעי גואש – אדום, סגול וורוד

כרטיסים ריקים

הוראות הכנה:

1.שיעשה על ידי מבוגר: באמצעות סכין חד, חתכו 3 פרוסות בעובי של כ-3 ס"מ מתפוח האדמה. השתמשו בחותך העוגיות כדי לחתוך צורה של לב מהפרוסות. יבשו את פרוסות תפוח האדמה בנייר סופג.

2.לילדים: הטבילו את לבבות תפוחי האדמה בצבעים (לב אחד לכל צבע) והטביעו דוגמה אקראית של לבבות בצד הקדמי של כל כרטיס.

3.הניחו בצד לייבוש. בצד האחורי של כל כרטיס כתבו "עבודת-יד של (שם הילד)".

4.בצד הפנימי של הכרטיסים כתבו ברכת אהבה קצרה כדי לייחד כל כרטיס.

הכנת מובייל – לגילאים 3 עד 8 שנים. מפתח יכולות אומנותיים ומתמטיים. מוביילים הינם שווי משקל בתנועה – פעילות זו יכולה לאתגר ילדים ומבוגרים גם יחד.

חומרים:

קולב עשוי-תיל, בריסטול, מספריים, מחורר, חוט למובייל נטלה.

הכנה – הסבירו לילדים שמוביילים ניתנים לתלייה מהתקרה או שניתן להעמיד אותם במקום המאפשר לחלקים שלו לנוע (מובייל קבוע). הילדים יכולים להחליט איזה מובייל הם רוצים להכין ומה הם רוצים בו – צורות צבעוניות מבריסטול, עלים מיובשים או תמונות משפחתיות.

הוראות הכנה:

כדי להכין מובייל נתלה, ילדים יכולים לגזור או לקרוע צורות מנייר, או לבחור חפצים אחרים. חוררו חור אחד בקצה של כל צורה. גזרו חתיכות חוט באורכים שונים וקישרו לחפצים או צורות הנייר. תלו את הקולב וקישרו את החפצים או צורות הנייר לקולב אחד אחרי השני – קבעו איך להעביר את המשקל שלהם כך שהמובייל יהיה מאוזן.

למובייל קבוע, השתמשו בכדור מקלקר כבסיס. תקעו מקלות בכדור הקלקר וקשרו להם את צורות הנייר או החפצים השונים.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.