תנועת דרור ישראל - הטמעת ערכים מגיל צעיר - מידע מפורט אודות תנועת דרור ישראל - הטמעת ערכים מגיל צעיר
Emama

תנועת דרור ישראל - הטמעת ערכים מגיל צעיר

 

בתקופה בה היינו צעירים ויפים, חיכינו בכליון עיניים ליום שני - היום של התנועה, עם סיום הלימודים היינו מגיעים הביתה, לובשים את מדי התנועה ושמים פעמינו לקן שלה. לכל תנועה היו מדים משלה: מכבי וצופים לבשו מדים בצבע חאקי, השומר הצעיר והנוער העובד והלומד לבשו מדים כחולים עם שרוך אדום ועוד. בזמן שמוסדות החינוך הפורמליים התמקדו בצד הלימודי, תנועות הנוער נתנו את הדגש על הפן החברתי, עשיה חינוכית ערכית, פיתוח כישורים ויכולות וסיפקו בילוי של זמן והנאה משותפים.

תנועה פופולארית מאז ועד היום היא תנועת דרור ישראל, שאמנם לא מוגדרת כתנועת נוער, אבל מקבלת לשורותיה חברים כבר מגיל צעיר. דרור ישראל הינה תנועה רעיונית ערכית הפעילה בכל שכבות החברה הישראלית. חברי התנועה מחנכים בעזרת כלים פדגוגיים חינוכיים כמות אדירה של כ - 200,000 אנשים בגילאים שונים במסגרות בכל רחבי הארץ כאשר הפעילות מתקיימת בקרב מגוון רחב של מגזרים: יהודים, ערבים דרוזים, נוער עובד, נוער לומד, עולים ועוד. התנועה חרטה על דגלה ערכים חברתיים לצד שוויון ערך האדם, ציונות סוציאליסטית, דמוקרטיה, חתירה לשלום, שיתוף וחינוך וכן הלאה.

דרור ישראל - רקע היסטורי

 

 

 

 

התנועה המאגדת בתוכה את תנועת הנוער של הנוער העובד והלומד, נוסדה בשנת 2006, במסגרתה פועלים עשרות אלפי חניכים ומאות בוגרים המגשימים את ערכיה. התנועה מאגדת בתוכה שלושה תנועות: תנועת הנוער העובד והלומד, תנועת מרח"ב - מחדשי רעיון החלוץ בישראל וקהילת קיבוצי הקבוצות השתפנים משימתיים.

 

 

כיצד הוקמה התנועה?

 

 

 • בשנת 1917 פרשה סיעת "עת לבנות" מההסתדרות הציונות הרוסית והקימה את תנועת ''פדרציית דרור'' שהתנגדה להלך הרוח של ההנהגה בעניין הצהרת בלפור כי האמינו שעצמאות העם היהודי תושג ע''י פעולה אקטיבית יהודית ציונית של עליה.
 • בין השנים 1917-1922 חתרה ללא הצלחה פדרציית דרור לעצמאות בתוך הציונית העולמית. לאחר מכן היא לקחה חלק פעיל בהקמת תנועת החלוץ הצעיר
 • בין השנים 1925-1938 התאחדה תנועת הנוער הצעיר עם תנועת פרייהייט - דרור ביידיש ונקראה פרייהייט החלוץ הצעיר דרור.
 • בשנת 2006 הקימו תנועת הבוגרים של הנוער העובד והלומד את
 • תנועת דרור ישראל על שם והמורשת של תנועת דרור המיתולוגית.

 

מובילים שינוי חברתי

 

תנועת דרור ישראל מאז ועד היום פועלת במרחב הציבורי חברתי תוך הגשמת הערכים עליהם היא מחנכת. במסגרת פעילותה הציבורית, חברה התנועה לכמה קואליציות של ארגונים חברתיים:

 1. הפורום לצדק חברתי - קבוצה שחרטה על דגלה מאבק בשינוי הפרדיגמה הכלכלית חברתית וכינון מדינת רווחה.
 2. צמצום פערים משימה לאומית - פעילות התנועה בעניין זכויות עובדים ומתן שוויון לכל אדם באשר הוא.

 

 

בנוסף, התנועה היתה ממובילות השינוי בעצרות לזכרו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין. במחאה החברתית בשנת 2011 היוו את הגב של המחאה, חברי התנועה פעלו בכל ההפגנות, העצרות והאוהלים.

 

 

מפעילויות התנועה כיום

לתנועה מגוון פעילות ציבורית ותרבותית רחב היקף היא הגיעה להישגים רבים מאז הקמתה נציג בפניכם חלק מהם:

 

תנועת הנוער העובד והלומד - תנועת הנוער הגדולה והמגוונת ביותר בישראל, התנועה פועלת בכל רחבי הארץ, בני נוער יהודים, ערבים, דרוזים, עולים וותיקים, נוער עובד ולומד, נוער בסיכון ועוד כאשר תחומי הפעילות מותאמים לחניכים הקניית ערכים תוך שימת דגש על מעורבות ומנהיגות.

דרור בתי חינוך - הרשת הוקמה במטרה ליצור מסגרות חינוך ולימוד נוער עובד שלא הצליחו להשתלב במסגרות חינוכיות התנועה הקימה כמה מסגרות הנותנות מענה פדגוגי וחינוכי לבני הנוער בשכבות השונות כמו בתי ספר תיכוניים לבני נוער שמערכת החינוך לא הצליחה להעניק להם מענה איכותי ופנימיות כמו :

 

 • חברת הנוער אשבל - פנימיה דיאלוגית לנוער בסיכון, המוסד החינוכי משלב ערכים של ניהול עצמי, למידה, מעניקה חיי חברה פעילים ומרחבי התנסות למימוש עצמי ועוד.
 • חברת הנוער מצפה רמון - פנימייה המחנכת למנהיגות ועשייה חברתית תוך שילוב אורח חיים דמוקרטי, לימודים ואחריות חברתית.
 • בתי ילדים ונוער בשכונות - מרכזים חינוכיים המציע מגוון דרכי פעילות כמו מרכז למידה, חוגים, ארוחה חמה ועוד כאשר מסגרות דומות הוקמו גם לנוער יוצאי אתיופיה, נוער בקצה רצף סיכון וילדים בגיל הרך.
 • מרכז המעורר -  מרכז הדרכה חינוכי שהוקם במטרה להציב את החזון החלוצי של מדינת ישראל במרכז השיח הציבורי והגברת רוח העשיה החברתית בקרב החברה בארץ, במסגרת התוכנית מתקיימים מפגשים העוסקים בתכנים כמו: דמוקרטיה, יהדות, שואה וגבורה, ועוד. פעולת המרכז פרוסה בקרב בתי הספר העל יסודיים ברחבי הארץ והיא נעשית בשיתוף פעולה מלא עם משרד החינוך והתרבות.
 • קיבוצי המחנכים - קבוצה בה החברים פועלים כיחידים ובקבוצות במטרה לשפר ולשנות לטובה את פני החברה בישראל.

 

איך מצטרפים לתנועה?

אם גם אתם רוצים להיות חלק מהתנועה הגדולה בישראל, גשו למרכז הפעילות הנמצא באזור מגורכם או כנסו לאתר האינטרנט והרשמו.

למידע חדשותי על דרור ישראל

 

 

 

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.