מדריך לפי שבוע – שבועות 12-13 - מידע מפורט אודות מדריך לפי שבוע – שבועות 12-13
Emama

מדריך לפי שבוע – שבועות 12-13

איך נראה העובר שלך השבוע?

שבוע 4

שבוע שנים עשר

מה עובר עלייך – ככל שאת מתקרבת יותר לשליש השני של ההיריון, אם חווית בחילות והקאות בחודשים האחרונים, הם יתחילו להיעלם כעת. הרחם שלך עלתה וכעת נמצאת מעל החלק הגרמי הקדמי של עצמות האגן, והרופא שלך יצליח להרגיש את זה בבדיקה של הבטן. יתכן שכבר אפשר לראות אצלך קצת בטן. אצל נשים שזהו הריונם הראשון, יתכן שיקח מעט יותר זמן לפני שתתחילו "להראות" את ההיריון, מכיוון ששרירי בטן חזקים יכולים לעזור בהסתרת ההיריון.

מה עובר על התינוק – אורכו של התינוק שלך כעת הינו כ-60 עד 65 מילימטר, והוא שוקל כ-14 גרם. יש לו את היכולת לבלוע ולספוג ולהפריש נוזלים. הידיים שלו כבר מושלמות וכעת צומחות הציפורניים. אפילו ניצני שיניים מתחילים להופיע. לפרצופו של התינוק שלך יש כבר תווי פנים ניכרים וברורים. השבוע, השליה שלך לוקחת על עצמה את התפקיד החשוב של ייצור הורמונים.

אכילה לשניים – בניגוד לשמועות שיתכן שהגיעו לאוזנייך, אין שום סיבה שתוותרי על התזונה הצמחונית שלך על מנת לוודא שהתינוק שלך מקבל מספיק חלבונים, ויטמין 12B, סידן וויטמין D. הנטילה של ויטמין טרום-לידתי היא חובה, מכיוון שישנן דיאטות צמחוניות אשר חסרות חומרים מזינים מסוימים הנחוצים בהיריון. מומלץ להיוועץ ברופא או תזונאי כדי ללמוד על הדרכים היעילות ביותר להמריץ את הספיגה של חומרים מזינים.

כמה רעיונות לצמחוניות כוללים:

  • השתמשו במלח אשר טופל ביוד או במלח ים כדי לעמוד בצרכי היוד של גופכן ושל התינוק.
  • שקלו את השימוש בתוספי ברזל במקרה שרמת ההמוגלובין (חומר חלבוני בכדוריות הדם האדומות המתפקד בהעברת חמצן מהריאות לרקמות) שלך נמוכה. ברזל הנמצא באוכל נספג טוב יותר מאשר תוספי ברזל, אז תאכלו אוכל העשיר בברזל כגון חומוס, ירקות ירוקים וצהובים ופול.
  • תשתו חלב סויה או תאכלו יוגורט סויה כל יום.

עובדת השבוע – עדיין מעשנת? תינוקות הנולדים לנשים המעשנות בזמן ההיריון נמצאים ברמת סיכון לפתח אסתמה (קצרת - מחלה דלקתית של דרכי האוויר המאופיינת בתגובתיות יתר של דרכי

האוויר לגירויים שונים) הגבוהה פי שתיים מתינוקות הנולדים לנשים שלא עישנו בזמן ההיריון. המומחים טוענים כי אפשר למנוע בין 5% ל-15% ממקרי האסתמה בילדים אם אמהות לעתיד יפסיקו לעשן.

שבוע שלושה עשר

מה עובר עלייך – השליש השני של ההיריון לעיתים מקבל את השם "ירח הדבש של ההיריון". זה מכיוון שעכשיו שרוב העבודה המפרחת של התפתחות האיברים הפנימיים כמעט הסתיימה, נשים לרוב מתמלאות שוב אנרגיות.

כעת שאת מתחילה את השליש השני להיריון, רוב הסיכויים שהבחילות כבר נעלמו לגמרי והפכו לזיכרון מעורפל. (אם נאלצת להפסיק ליטול ויטמינים טרום-לידתיים במהלת תקופה זו, עכשיו זה הזמן לחזור ליטול אותם.)

יתכן שתרגישי פשוט נפלא. את עדיין לא סובלת מאי-נוחות פיזית אשר יכולה להופיע בשבועות המאוחרים יותר של ההיריון, ויתכן שאת סוף-סוף מרגישה בנוח לגלות לעולם את סודך השמור – את בהיריון!

מה עובר על התינוק – כעת התינוק שלך באורך של כ-7 סנטימטר ושוקל בערך 57 גרם. התינוק שלך יבלה את שארית ההיריון בהתמקדות בגדילה והתחזקות כדי לחיות מחוץ לרחם. המעיים של התינוק שלך עברו כבר אל תוך הבטן שלו. אמנם יש עוד זמן לפני שהתינוק שלך יצעק "אמא", מיתרי הקול שלו כעת מתפתחים. בנוסף, התינוק שלך כבר פיתח הרבה רפלקסים (תגובה אוטומטית בלתי רצונית של הגוף לגירוי חיצוני) והוא יתנועע בתוכך כאשר תלחצי על הבטן שלך.

אכילה לשניים – מוצרי סויה הן דרך מצוינת להאיץ ספיגת חלבונים וסידן. וודאי שמוצרי הסויה לא מכילים רמות לא נחוצות של סוכרוז (דו-סוכר המופק מקנה סוכר ומסלק סוכר).

שייקים מעולים מסויה:

שייק אגסים וסויה: ערבבי 2/3 כוס אגסים משומרים עם 2/3 כוס חלב סויה בטעם וניל במערבל מזון.

שייק מלון, בננה וחלב סויה: ערבבי 2/3 כוס מלון חתוך לקוביות, בננה אחת ו-1/2 כוס חלב סויה במערבל מזון.

עובדת השבוע – יתכן שתרצי להתחיל לשקול אם לעשות את בדיקת ה- MSAFP או לא. זוהי בדיקת דם המודדת את רמת ה-AFP בדם של האישה (חומר חלבוני המופרש מהכליות של העובר ועובר דרך נוזל השליה לדם האם.) רמת החלבון בדם האם עולה ככל שההיריון מתקדם יותר, וניתן למדוד אותו בקלות. את הבדיקה הזו בדרך כלל מבצעים בין שבועות 15 עד 18 אך יכול להיות תקף גם בשבועות 20 או 21 להיריון. רמות אנורמליות (חריגות) של חלבון זה בדם האם עלולות להצביע על בעיות גנטיות, פגמי לידה, פיגור וסיבוכים בהיריון המתקדם. בדרך כלל, אם אישה מראה רמות אנורמליות של חלבון זה, יתכן שיומלץ לה לעשות מעקב באמצעות אולטרסאונד ודיקור השפיר (בדיקת מי שפיר - אבחון טרום לידתי של הפרעות גנטיות) כדי להגיע לאבחון יותר מקיף. הבדיקה הזו בטוחה, אך לעיתים מתקבלות תוצאות לא נכונות. בעוד שרק 50 מכל 1,000 נשים יקבלו תוצאות אנורמליות, רק לאחת או שתיים מהן יוולד ילד עם פגם.

הבהרה

המידע המופיע באתר זה, לרבות מידע בנושאי בריאות, המלצות וטיפים, הינו מידע כללי בלבד, ואין בהם כדי להוות ייעוץ מקצועי. על הקורא לפנות למומחה, במיוחד בנושאי בריאות, על מנת לקבל ייעוץ מקצועי. אין בעלי האתר והמחברים נושאים בכל אחריות מסוג כלשהו לכל נזק שנגרם בעקבות שימוש במידע המופיע באתר.